2.HC

Setmana Catalana 2005  |  General Classification    

42nd edition

General Classification

21 March 2005 - 25 March 2005

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Liberty Seguros - Würth Team 17h15'58"
2.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Comunidad Valenciana 00'36"
3.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Team Barloworld - Valsir 00'39"
4.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'00"
5.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros - Würth Team 01'03"
6.
José Luis RUBIERA VIGIL
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'05"
7.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir 01'13"
8.
Jorge FERRÍO LUQUE
Spiuk 01'31"
9.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros - Würth Team 01'33"
10.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana 02'05"
11.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo 02'15"
12.
Josep JUFRÉ POU
Relax - Fuenlabrada 02'26"
13.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 03'03"
14.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'18"
15.
Gilberto SIMONI
Lampre - Caffita 03'30"
16.
Chris HORNER
Saunier Duval - Prodir 04'16"
17.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Kaiku - Caja Rural 04'20"
18.
Javier PASCUAL LLORENTE
Comunidad Valenciana 04'35"
19.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Caffita 05'15"
20.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Spiuk 05'39"
21.
Sylwester SZMYD
Lampre - Caffita 05'53"
22.
Sergio DOMINGUEZ RODRIGUEZ
Spiuk 06'29"
23.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros - Würth Team 06'45"
24.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
Discovery Channel Pro Cycling Team 06'55"
25.
Vladimir KARPETS
Illes Balears - Caisse d'Epargne 07'11"
26.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada 08'14"
27.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo 08'52"
28.
Aitor PEREZ ARRIETA
Spiuk 08'57"
29.
Benjamin NOVAL GONZÁLEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team 09'39"
30.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Fuenlabrada 09'56"
31.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Fuenlabrada 10'39"
32.
Luis PEREZ ROMERO
Relax - Fuenlabrada 11'18"
33.
Jurgen VAN DEN BROECK
Discovery Channel Pro Cycling Team 11'31"
34.
Rodrigo GARCIA RENA
Kaiku - Caja Rural 12'34"
35.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems 12'39"
36.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Fuenlabrada 13'25"
37.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana 13'29"
38.
Fernando SERRANO SÁNCHEZ
Kaiku - Caja Rural 14'08"
39.
Antonio OLMO MENACHO
Comunidad Valenciana 17'16"
40.
David PLAZA ROMERO
Team Barloworld - Valsir 17'31"
41.
Massimo GIUNTI
Fassa Bortolo 18'01"
42.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team 19'20"
43.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 19'22"
44.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Caisse d'Epargne 19'23"
45.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Saunier Duval - Prodir 20'18"
46.
Uroš MURN
Phonak Hearing Systems 20'27"
47.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Spiuk 21'07"
48.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Saunier Duval - Prodir 21'08"
49.
Claudio CORIONI
Fassa Bortolo 21'16"
50.
Nuno RIBEIRO
Liberty Seguros - Würth Team 21'21"
51.
Juan FUENTES ANGULLO
Lampre - Caffita 22'25"
52.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 23'03"
53.
Ángel EDO ALSINA
Saunier Duval - Prodir 23'27"
54.
Daniele RIGHI
Lampre - Caffita 23'41"
55.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros - Würth Team 24'21"
56.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Illes Balears - Caisse d'Epargne 24'31"
57.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 25'33"
58.
Paolo BOSSONI
Fassa Bortolo 29'22"
59.
Aitor SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 30'18"
60.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Spiuk 30'24"
61.
Israel NÚÑEZ BATICÓN
Kaiku - Caja Rural 30'40"
62.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Fuenlabrada 30'42"
63.
Robert HUNTER
Phonak Hearing Systems 31'01"
64.
David GEORGE
Team Barloworld - Valsir 31'04"
65.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Saunier Duval - Prodir 31'12"
66.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 31'55"
67.
Juan GOMIS LÓPEZ
Comunidad Valenciana 32'15"
68.
René JØRGENSEN
Team Barloworld - Valsir 32'47"
69.
Giampaolo CHEULA
Team Barloworld - Valsir 33'04"
70.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems 34'14"
71.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
Liberty Seguros - Würth Team 34'21"
72.
Gustav Erik LARSSON
Fassa Bortolo 34'41"
73.
Gerrit GLOMSER
Lampre - Caffita 35'07"
74.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 37'38"
75.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre - Caffita 38'04"
76.
Fabian CANCELLARA
Fassa Bortolo 39'01"
77.
José Cayetano JULIÁ CEGARRA
Illes Balears - Caisse d'Epargne 42'04"
78.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
Illes Balears - Caisse d'Epargne 42'44"
79.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 43'54"
80.
Rodney "Jock" GREEN
Team Barloworld - Valsir 44'31"
81.
David NAVAS CHICA
Illes Balears - Caisse d'Epargne 46'02"
82.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 46'31"
83.
Pablo URTASUN PÉREZ
Kaiku - Caja Rural 46'44"
84.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Kaiku - Caja Rural 49'54"
85.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 50'38"
86.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi 50'51"
87.
David ARROYO DURAN
Illes Balears - Caisse d'Epargne 52'10"
88.
Fernando TORRES MARTÍN
Spiuk 57'31"
89.
Pedro ROMERO OCAMPO
Spiuk 1h01'26"