Setmana Catalana 2004  |  General Classification    

41st edition

General Classification

22 March 2004 - 26 March 2004

Rider Team Time
1.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir 21h21'03"
2.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir 00'02"
3.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
4.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 00'04"
5.
Alberto CONTADOR VELASCO
Liberty Seguros
6.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
7.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
8.
Frank VANDENBROUCKE
Fassa Bortolo 00'07"
9.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
10.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
11.
Ivan BASSO
Team CSC 00'11"
12.
Vladimir KARPETS
Illes Balears - Banesto 00'30"
13.
Iñigo CUESTA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 00'34"
14.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 00'44"
15.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC 00'51"
16.
Alex ZÜLLE
Phonak 01'00"
17.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 01'26"
18.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Milaneza - Maia
19.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC 01'52"
20.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme 01'53"
21.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 02'00"
22.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 02'31"
23.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme 03'09"
24.
Beat ZBERG
Gerolsteiner 04'08"
25.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
26.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme 07'29"
27.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo 08'13"
28.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir 08'47"
29.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak 11'23"
30.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 12'38"
31.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo 12'52"
32.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - Maia 13'50"
33.
Cédric VASSEUR
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 14'04"
34.
Andrei ZINTCHENKO
Milaneza - Maia 15'53"
35.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol 16'43"
36.
Marc LOTZ
Rabobank 16'58"
37.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros 18'43"
38.
Pedro CARDOSO
Milaneza - Maia 18'53"
39.
Gonzalo BAYARRI
Phonak 18'56"
40.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol 19'06"
41.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 19'34"
42.
Fabian CANCELLARA
Fassa Bortolo 19'42"
43.
Massimiliano LELLI
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 19'54"
44.
Txema DEL OLMO
Milaneza - Maia 20'11"
45.
Daniel ATIENZA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 21'08"
46.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir 22'23"
47.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 23'15"
48.
Javier RAMIREZ ABEJA
Liberty Seguros 23'42"
49.
Erik DEKKER
Rabobank 23'58"
50.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Bodysol 24'15"
51.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 24'51"
52.
David NAVAS CHICA
Illes Balears - Banesto 25'28"
53.
Tadej VALJAVEC
Phonak 28'10"
54.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
55.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 28'13"
56.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak 29'47"
57.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 30'48"
58.
Carlos TORRENT TARRES
Costa de Almeria - Paternina 31'03"
59.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros 31'51"
60.
Nicki SØRENSEN
Team CSC 32'47"
61.
René ANDRLE
Liberty Seguros 34'34"
62.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo 34'53"
63.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros 34'58"
64.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto 35'23"
65.
Thomas DANIELSON
Fassa Bortolo 35'56"
66.
Oscar MASON
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 37'19"
67.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi 37'26"
68.
Hugo SABIDO
Milaneza - Maia 39'16"
69.
Paolo SAVOLDELLI
T-Mobile Team 39'18"
70.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team 40'01"
71.
Dermot NALLY
Costa de Almeria - Paternina 40'37"
72.
Bram DE GROOT
Rabobank 41'39"
73.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 42'08"
74.
Tomáš KONEČNÝ
T-Mobile Team 42'57"
75.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué 43'15"
76.
Ronald MUTSAARS
Rabobank 43'31"
77.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Café Baqué 43'57"
78.
Julio LÓPEZ DE LA TORRE
Relax - Bodysol 46'11"
79.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner 47'10"
80.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme 47'20"
81.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 47'49"
82.
Javier GONZALEZ BARRERA
Saunier Duval - Prodir 50'24"
83.
Julen URBANO ARETXABALA
Café Baqué 50'29"
84.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC 51'03"
85.
Carlos Ramon GOLBANO
Costa de Almeria - Paternina 52'40"
86.
Juan GOMIS LÓPEZ
Saunier Duval - Prodir 54'49"
87.
André KORFF
T-Mobile Team 56'01"
88.
Javier PEREZ PERREIRA
Costa de Almeria - Paternina 56'04"
89.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Illes Balears - Banesto 56'10"
90.
Lizuarte Manuel GONCALVES MARTINS
Milaneza - Maia 58'23"
91.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
92.
Jan ULLRICH
T-Mobile Team 58'43"
93.
Giulio TOMI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 1h01'13"
94.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 1h03'09"
95.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Milaneza - Maia
96.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 1h03'50"
97.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 1h07'02"
98.
Aritz ARRUTI BASTERRETXEA
Café Baqué 1h07'14"
99.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Bodysol 1h07'35"
100.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Illes Balears - Banesto 1h08'00"
101.
Guido TRENTIN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 1h08'16"
102.
Tobias STEINHAUSER
T-Mobile Team 1h09'56"
103.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 1h22'58"