2.HC

Euskal Bizikleta 2006  |  Stage 4a. Leintz Gatzaga - Agurain   

11th edition

84.1 km, 3 June 2006

Rider Team Time
1.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir 2h02'10"
2.
Aaron KEMPS
Astana - Würth Team
3.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
4.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos
5.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
6.
Rodrigo GARCIA RENA
Kaiku
7.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea
8.
Ángel VICIOSO ARCOS
Astana - Würth Team
9.
Blazej JANIACZYK
Team 3C Casalinghi Jet Androni Giocattoli
10.
Michele MACCANTI
Team L.P.R.
11.
Assan BAZAYEV
Astana - Würth Team
12.
Andrea TONTI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
13.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Orbea
14.
Jesús DEL NERO MONTES
3 Molinos Resort
15.
Alessandro DONATI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
16.
Aitor PEREZ ARRIETA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
17.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Gam
18.
José Adrián BONILLA
Comunidad Valenciana
19.
Jon BRU PASCAL
Kaiku
20.
Samuel PLOUHINEC
Agritubel
21.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Kaiku
22.
Stephane BERGES
Agritubel
23.
Denis KUDASHEV
Relax - Gam
24.
Pedro Luis MARICHALAR FERNÁNDEZ
Andalucia - Paul Versan
25.
Aaron VILLEGAS TRAPAGA
Orbea
26.
Luis PEREZ ROMERO
Andalucia - Paul Versan
27.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Barloworld
28.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
29.
Jorge AZANZA SOTO
Kaiku
30.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos
31.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
32.
Koldo GIL PÉREZ
Saunier Duval - Prodir
33.
Rinaldo NOCENTINI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
34.
Benjamin JOHNSON
Agritubel
35.
José Antonio PECHARROMÁN
Comunidad Valenciana
36.
Rafael CASERO MORENO
3 Molinos Resort
37.
Alexander EFIMKIN
Barloworld
38.
Arkaitz DURÁN AROCA
Saunier Duval - Prodir
39.
Dailos Manuel DIAZ ARMAS
Orbea
40.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Paul Versan
41.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
42.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel
43.
Fernando TORRES MARTIN
Spiuk - Extremadura
44.
Antonio BERASATEGUI SAEZ DE ZUAZOLA
Kaiku
45.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
46.
Ignacio SARABIA DIAZ
Spiuk - Extremadura
47.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
Kaiku
48.
Pedro ROMERO OCAMPO
Spiuk - Extremadura
49.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Astana - Würth Team
50.
Jorge FERRIO LUQUE
3 Molinos Resort
51.
Leonardo MOSER
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
52.
Juan Carlos FERNANDEZ MORA
Grupo Nicolas Mateos
53.
Jesus RAMIREZ TORRES
Spiuk - Extremadura
54.
Riccardo CHIARINI
Team 3C Casalinghi Jet Androni Giocattoli
55.
Gilles CANOUET
Agritubel
56.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Barloworld
57.
Iker LEONET IZA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
58.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana
59.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Comunidad Valenciana
60.
David LATASA
Comunidad Valenciana
61.
Paolo BAILETTI
Team 3C Casalinghi Jet Androni Giocattoli
62.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Astana - Würth Team
63.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
64.
Giuseppe MURAGLIA
Team L.P.R.
65.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam
66.
Marco OSELLA
Team 3C Casalinghi Jet Androni Giocattoli
67.
Joseba ZUMETA ETXABE
Orbea
68.
Carlos ABELLÁN OSSENBACH
Astana - Würth Team
69.
Juan Pablo MAGALLANES ARANDA
Team 3C Casalinghi Jet Androni Giocattoli
70.
Ryan COX
Barloworld
71.
Ruben LORCA JIMENEZ
3 Molinos Resort
72.
Martin MATA CABELLO
Grupo Nicolas Mateos
73.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
74.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
75.
Josu MONDELO DIAZ
Spiuk - Extremadura
76.
Jaume ROVIRA POUS
Andalucia - Paul Versan
77.
Jose Antonio ARROYO RAMIREZ
Spiuk - Extremadura
78.
Victor Manuel GARCIA ESTEVEZ
Grupo Nicolas Mateos
79.
Victor HERNANDEZ BEATA
Grupo Nicolas Mateos
80.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
81.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Gam
82.
Jose Mario ALMAGRO VALERO
Relax - Gam
83.
Juan GOMIS LÓPEZ
Comunidad Valenciana
84.
Kanstantsin SIUTSOU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
85.
Joseba AGUIRREZABALA AIESTARAN
Grupo Nicolas Mateos
86.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
3 Molinos Resort
87.
Daniele CONTRINI
Team L.P.R.
88.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir
89.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Saunier Duval - Prodir
90.
Sergio DOMINGUEZ RODRIGUEZ
3 Molinos Resort
91.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
92.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Astana - Würth Team
93.
Rodney (Jock) GREEN
Barloworld
94.
Santos GONZALEZ CAPILLA
3 Molinos Resort
95.
Andrea MASCIARELLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
96.
Nicolas CROSBIE
Agritubel
97.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
98.
Carlos José OCHOA
Team L.P.R.
99.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Paul Versan
100.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir
101.
Javier MORENO BAZÁN
Grupo Nicolas Mateos 00'44"
102.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Comunidad Valenciana
103.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Comunidad Valenciana
104.
Oleksandr KVACHUK
Team 3C Casalinghi Jet Androni Giocattoli
105.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Kaiku
106.
Mario SANCHEZ FERNANDEZ
Andalucia - Paul Versan
107.
Konstantin KLYUEV
Team 3C Casalinghi Jet Androni Giocattoli 00'54"
108.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam 01'15"
109.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
110.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
111.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
112.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Andalucia - Paul Versan
113.
Raffaele FERRARA
Team 3C Casalinghi Jet Androni Giocattoli
114.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 01'28"
115.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Astana - Würth Team 02'27"
116.
Angel RODRIGUEZ GARCIA
Spiuk - Extremadura 02'29"
117.
Juan Jose MARTINEZ DIAZ
02'36"

Stage information

Start, finish: Stage 4a. Leintz Gatzaga - Agurain

Distance: 84.1 km

Date: 3 June 2006