2.1

Delta Tour Zeeland 2010  |  General Classification    

13th edition

General Classification

11 June 2010 - 13 June 2010

Rider Team Time
1.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions 9h10'21"
2.
Jos VAN EMDEN
Rabobank 00'09"
3.
Graeme BROWN
Rabobank 00'10"
4.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano 00'12"
5.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
CarmioOro NGC 00'18"
6.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 00'19"
7.
Jack BOBRIDGE
Garmin - Transitions 00'20"
8.
Aidis KRUOPIS
Palmans - Cras 00'23"
9.
Steven CAETHOVEN
Landbouwkrediet 00'24"
10.
Svein TUFT
Garmin - Transitions 00'25"
11.
Maxim BELKOV
ISD - Neri 00'29"
12.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions 00'36"
13.
Robert WAGNER
Skil - Shimano 00'56"
14.
Rick FLENS
Rabobank 01'03"
15.
Joost POSTHUMA
Rabobank 01'05"
16.
Stefan VAN DIJK
Veranda's Willems 01'07"
17.
Sander OOSTLANDER
van Vliet EBH Elshof 01'08"
18.
Bram SCHMITZ
van Vliet EBH Elshof
19.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia 01'09"
20.
Kris BOECKMANS
Topsport Vlaanderen - Mercator
21.
Gorik GARDEYN
Vacansoleil Pro Cycling Team
22.
Dominique CORNU
Skil - Shimano
23.
Daniel SCHORN
Team NetAPP 01'10"
24.
Francisco José PACHECO TORRES
Xacobeo Galicia
25.
Enrico PERUFFO
CarmioOro NGC
26.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia
27.
Peter SCHULTING
Cyclingteam Jo Piels 01'11"
28.
Bert DE BACKER
Skil - Shimano 01'12"
29.
Bas KRAUWEL
van Vliet EBH Elshof
30.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
31.
Bart VAN HAAREN
van Vliet EBH Elshof
32.
Kevin NEIRYNCK
Landbouwkrediet 01'13"
33.
Frédéric AMORISON
Landbouwkrediet
34.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano
35.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Xacobeo Galicia 01'14"
36.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
37.
Tim MERTENS
Topsport Vlaanderen - Mercator
38.
Lars BOOM
Rabobank 01'15"
39.
Roy CURVERS
Skil - Shimano 01'16"
40.
Sjef DE WILDE
Veranda's Willems
41.
Jan BÁRTA
Team NetAPP
42.
Nicky COCQUYT
Qin Cycling Team
43.
Ingmar DE POORTERE
Qin Cycling Team 01'17"
44.
Ben BERDEN
Qin Cycling Team
45.
Travis MEYER
Garmin - Transitions
46.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
47.
Jack VERMEULEN
van Vliet EBH Elshof 01'18"
48.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen - Mercator
49.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
50.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri 01'19"
51.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Cajasur
52.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
53.
Stijn NEIRYNCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
54.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 01'20"
55.
Johim ARIESEN
Cyclingteam Jo Piels
56.
Steven COZZA
Garmin - Transitions
57.
Rikke DIJKXHOORN
van Vliet EBH Elshof
58.
Alain VAN DER VELDE
Qin Cycling Team
59.
Geert STEURS
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'21"
60.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'22"
61.
Koen BARBÉ
Landbouwkrediet
62.
Andrea PIECHELE
CarmioOro NGC
63.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri 01'23"
64.
Sven NIJS
Landbouwkrediet
65.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank
66.
Stijn JOSEPH
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'24"
67.
Pier Paolo DE NEGRI
ISD - Neri
68.
Daniele RATTO
CarmioOro NGC 01'26"
69.
Bastien DELROT
Team NetAPP
70.
Sven VAN DEN HOUTE
Veranda's Willems
71.
Cornelius VAN OOIJEN
Cyclingteam Jo Piels 01'28"
72.
James VANLANDSCHOOT
Veranda's Willems 01'30"
73.
Marco BOS
Cyclingteam Jo Piels 01'35"
74.
Dieter CAPPELLE
Veranda's Willems 01'56"
75.
Tom VAN BECELAERE
Palmans - Cras 01'58"
76.
Jan KUYCKX
Qin Cycling Team 02'00"
77.
Thomas BERKHOUT
van Vliet EBH Elshof 02'01"
78.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur
79.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
80.
Rob GORIS
Palmans - Cras 02'02"
81.
Dmytro KRIVTSOV
ISD - Neri 02'03"
82.
Eric BAUMANN
Team NetAPP 02'05"
83.
Huub DUYN
Team NetAPP
84.
Andy CAPPELLE
Veranda's Willems 02'08"
85.
Rob RUIJGH
Vacansoleil Pro Cycling Team
86.
Job VISSERS
Skil - Shimano
87.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur 02'11"
88.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia - Cajasur 02'12"
89.
Eric VAN DE MEENT
Qin Cycling Team 02'14"
90.
Oleksandr KVACHUK
ISD - Neri 02'15"
91.
Aristide RATTI
CarmioOro NGC 02'25"
92.
Timothy VANGHEEL
Palmans - Cras 02'37"
93.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP 02'45"
94.
Thom VAN DULMEN
Cyclingteam Jo Piels 03'11"
95.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia - Cajasur 03'41"
96.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia 03'56"
97.
Jarno GMELICH MEIJLING
Cyclingteam Jo Piels 03'59"
98.
Geert OMLOOP
Palmans - Cras 04'02"
99.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur 04'03"
100.
Timothy DUGGAN
Garmin - Transitions 04'05"
101.
Tom VAN DEN HAUTE
Landbouwkrediet 04'06"
102.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri 04'37"
103.
Wouter MOL
Vacansoleil Pro Cycling Team 04'42"
104.
Long JIN
Skil - Shimano 04'52"
105.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri 04'53"
106.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 05'17"
107.
Julien PAQUET
Veranda's Willems 05'22"
108.
Jurgen FRANCOIS
Palmans - Cras 05'23"
109.
Tom RELOU
Cyclingteam Jo Piels 05'26"
110.
Bobbie TRAKSEL
Vacansoleil Pro Cycling Team 05'27"
111.
Jean ZEN
Palmans - Cras 05'31"
112.
Jonathan BERTRAND
Landbouwkrediet 05'34"
113.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP 05'36"
114.
Kai REUS
Rabobank 06'22"
115.
José Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia - Cajasur 08'14"
116.
Stijn MORTELMANS
Palmans - Cras 09'15"