2.HC

Tour de l'Avenir 2010  |  Prologue. Vierzon - Vierzon   

48th edition

7 km, 5 September 2010

Rider Team Time
1.
Taylor PHINNEY
Team RadioShack 08'55"
2.
Alex DOWSETT
Trek Livestrong U23 00'06"
3.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins 00'07"
4.
Loic DESRIAC
AC Sparta Praha 00'19"
5.
John DEGENKOLB
Thüringer Energie Team 00'21"
6.
Andrew TALANSKY
Garmin - Transitions 00'24"
7.
Tom DUMOULIN
AC Sparta Praha 00'26"
8.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia 00'27"
9.
Jesús HERRADA LÓPEZ
AC Sparta Praha 00'28"
10.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun
11.
Martijn KEIZER
Rabobank 00'29"
12.
Vladislav GORBUNOV
AC Sparta Praha 00'30"
13.
Blaž JARC
Adria Mobil
14.
Geoffrey SOUPE
AC Sparta Praha
15.
Jérôme COUSIN
BBox Bouygues Telecom 00'31"
16.
Timothy ROE
Trek Livestrong U23
17.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 00'33"
18.
Mark CHRISTIAN
AC Sparta Praha 00'34"
19.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
20.
Wilco KELDERMAN
Rabobank
21.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank 00'35"
22.
Nikita NOVIKOV
Itera - Katusha
23.
Romain BARDET
Elite without contract 00'36"
24.
Tom THILL
Continental Team Differdange
25.
Gaetan BILLE
AC Sparta Praha
26.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
27.
Andrei KRASILNIKAU
AC Sparta Praha
28.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon 00'37"
29.
Arthur VAN OVERBERGHE
AC Sparta Praha 00'40"
30.
Daniil FOMINYKH
AC Sparta Praha 00'41"
31.
Michał KWIATKOWSKI
Caja Rural 00'42"
32.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Cervelo Test Team 00'43"
33.
Sebastian LANDER
Team Concordia Forsikring - Himmerland
34.
Joseph LEWIS
Drapac Porsche Cycling
35.
Romain HARDY
Bretagne - Schuller 00'44"
36.
Luke ROWE
Elite without contract 00'45"
37.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea
38.
Pieter SERRY
Jong Vlaanderen - Bauknecht 00'47"
39.
Thomas DAMUSEAU
Skil - Shimano
40.
Arnaud COURTEILLE
AC Sparta Praha
41.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Elite without contract
42.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank
43.
David ROSCH
Atlas Personal 00'48"
44.
Dmitrii IGNATIEV
Itera - Katusha
45.
Maximilian MAY
Thüringer Energie Team
46.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
AC Sparta Praha
47.
Jean Lou PAIANI
Elite without contract
48.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23 00'49"
49.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Caja Rural
50.
Jóni Silva BRANDÃO
AC Sparta Praha
51.
Yannick EIJSSEN
AC Sparta Praha 00'50"
52.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha
53.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
AC Sparta Praha
54.
Julien VERMOTE
Elite without contract
55.
Andrew FENN
AC Sparta Praha
56.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural 00'51"
57.
Nikita STALNOV
AC Sparta Praha
58.
Blaž FURDI
Sava 00'53"
59.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Mercator 00'54"
60.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23
61.
Luka MEZGEC
Zheroquadro Radenska
62.
Arman KAMYSHEV
AC Sparta Praha 00'55"
63.
Mads Meyer LILHOLM
Team Energi Fyn
64.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
Elite without contract
65.
Thomas BONNIN
Ag2r La Mondiale 00'56"
66.
Marek ČANECKÝ
AC Sparta Praha
67.
Martin GRÜNDER
AC Sparta Praha 00'57"
68.
Vyacheslav KUZNETSOV
Itera - Katusha
69.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
70.
Sébastien REICHENBACH
Atlas Personal 00'58"
71.
Alex HOWES
Elite without contract
72.
Yoann BARBAS
AC Sparta Praha
73.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning 00'59"
74.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
AC Sparta Praha 01'01"
75.
Mathias LISSON
Team Designa Kokken - Blue Water 01'02"
76.
Silvan DILLIER
AC Sparta Praha
77.
Ivo LUX
AC Sparta Praha
78.
Marko KUMP
Adria Mobil
79.
Siarhei NOVIKAU
AC Sparta Praha
80.
Domingos André Maciel GONÇALVES
AC Sparta Praha
81.
Bert-Jan LINDEMAN
Cyclingteam Jo Piels 01'03"
82.
Alexey TSATEVITCH
AC Sparta Praha
83.
Ki Ho CHOI
AC Sparta Praha 01'04"
84.
Tim KENNAUGH
AC Sparta Praha
85.
Mikel LANDA MEANA
Orbea 01'05"
86.
Chan jae JANG
Elite without contract
87.
Yauheni LAHUN
AC Sparta Praha
88.
Nicolas CAPDEPUY
FDJ
89.
Stanislau BAZHKOU
AC Sparta Praha 01'06"
90.
Kuanysh KYLYBAYEV
AC Sparta Praha
91.
Pit SCHLECHTER
Continental Team Differdange
92.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
93.
Michael BÄR
Atlas Personal 01'07"
94.
Jonathan FUMEAUX
AC Sparta Praha
95.
Hyeong min CHOE
Geumsan Ginseng Asia
96.
Joël ZANGERLE
AC Sparta Praha 01'08"
97.
David HESSELBARTH
Heizomat
98.
Michael WEICHT
LKT Team Brandenburg 01'09"
99.
Paweł POLJAŃSKI
AC Sparta Praha
100.
Malcolm RUDOLPH
Team Jayco - Skins 01'10"
101.
Ian BOSWELL
Bissell
102.
Sylwester JANISZEWSKI
CCC Polsat Polkowice
103.
Jan TRATNIK
Zheroquadro Radenska 01'11"
104.
Andi BAJC
Zheroquadro Radenska 01'13"
105.
Guilherme LOURENÇO
AC Sparta Praha 01'15"
106.
Andrei HOLUBEU
AC Sparta Praha
107.
Nick AITKEN
Team Jayco - Skins
108.
Marcel AREGGER
Price - Custom Bikes 01'16"
109.
Tom KOHN
AC Sparta Praha
110.
Abdraimzhan ISHANOV
AC Sparta Praha 01'20"
111.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Itera - Katusha 01'22"
112.
Kamil ZIELIŃSKI
CCC Polsat Polkowice
113.
Ricky Enø JØRGENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning 01'24"
114.
Paweł CHARUCKI
AC Sparta Praha
115.
Daniel HENGGELER
Price - Custom Bikes 01'25"
116.
Alexander KHOLODOV
Itera - Katusha 01'32"
117.
Tom SCHANEN
AC Sparta Praha 01'36"
118.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 01'41"
119.
Kanstantsin KLIMIANKOU
AC Sparta Praha
120.
Niki BYRGESEN
Team Designa Kokken - Blue Water 02'30"

Stage information

Start, finish: Prologue. Vierzon - Vierzon

Race Type: Prologue

Distance: 7 km

Date: 5 September 2010