2.HC

Tour de l'Avenir 2010  |  Stage 2. Vierzon - Saint-Amand-Montrond   

48th edition

144.5 km, 6 September 2010

Rider Team Time
1.
John DEGENKOLB
Thüringer Energie Team 3h37'05"
2.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins
3.
Michał KWIATKOWSKI
Caja Rural
4.
Alexey TSATEVITCH
AC Sparta Praha
5.
Taylor PHINNEY
Team RadioShack
6.
Marko KUMP
Adria Mobil
7.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Elite without contract
8.
Kuanysh KYLYBAYEV
9.
Alex DOWSETT
Trek Livestrong U23
10.
Chan jae JANG
Elite without contract
11.
Romain HARDY
Bretagne - Schuller
12.
Mikel LANDA MEANA
Orbea
13.
Sebastian LANDER
Team Concordia Forsikring - Himmerland
14.
Arnaud COURTEILLE
AC Sparta Praha
15.
Vyacheslav KUZNETSOV
Itera - Katusha
16.
Marcel AREGGER
Price - Custom Bikes
17.
Mark CHRISTIAN
AC Sparta Praha
18.
Yannick EIJSSEN
AC Sparta Praha
19.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
AC Sparta Praha
20.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon
21.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea
22.
Blaž JARC
Adria Mobil
23.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun
24.
Joseph LEWIS
Drapac Porsche Cycling
25.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
26.
Pieter SERRY
Jong Vlaanderen - Bauknecht
27.
Blaž FURDI
Sava
28.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
AC Sparta Praha
29.
Vladislav GORBUNOV
AC Sparta Praha
30.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank
31.
Luka MEZGEC
Zheroquadro Radenska
32.
Silvan DILLIER
AC Sparta Praha
33.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
AC Sparta Praha
34.
Jérôme COUSIN
BBox Bouygues Telecom
35.
Andrew FENN
AC Sparta Praha
36.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Caja Rural
37.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Cervelo Test Team
38.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia
39.
Tom THILL
Continental Team Differdange
40.
Jonathan FUMEAUX
AC Sparta Praha
41.
Sébastien REICHENBACH
Atlas Personal
42.
Timothy ROE
Trek Livestrong U23
43.
Domingos André Maciel GONÇALVES
AC Sparta Praha
44.
Arman KAMYSHEV
AC Sparta Praha
45.
Paweł CHARUCKI
AC Sparta Praha
46.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
47.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
48.
Nikita STALNOV
AC Sparta Praha
49.
Bert-Jan LINDEMAN
Cyclingteam Jo Piels
50.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
51.
Mathias LISSON
Team Designa Kokken - Blue Water
52.
Ricky Enø JØRGENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
53.
Wilco KELDERMAN
Rabobank
54.
Andrei KRASILNIKAU
AC Sparta Praha
55.
Guilherme LOURENÇO
AC Sparta Praha
56.
Andi BAJC
Zheroquadro Radenska
57.
Daniil FOMINYKH
AC Sparta Praha
58.
Joël ZANGERLE
AC Sparta Praha
59.
Yoann BARBAS
AC Sparta Praha
60.
David ROSCH
Atlas Personal
61.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
62.
Jean Lou PAIANI
Elite without contract
63.
Tom DUMOULIN
AC Sparta Praha
64.
Paweł POLJAŃSKI
AC Sparta Praha
65.
Mads Meyer LILHOLM
Team Energi Fyn
66.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank
67.
Nikita NOVIKOV
Itera - Katusha
68.
Michael BÄR
Atlas Personal
69.
Martijn KEIZER
Rabobank
70.
Dmitrii IGNATIEV
Itera - Katusha
71.
Jan TRATNIK
Zheroquadro Radenska
72.
David HESSELBARTH
Heizomat
73.
Ki Ho CHOI
74.
Michael WEICHT
LKT Team Brandenburg
75.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural
76.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
77.
Andrew TALANSKY
Garmin - Transitions
78.
Jesús HERRADA LÓPEZ
AC Sparta Praha
79.
Geoffrey SOUPE
AC Sparta Praha
80.
Alexander KHOLODOV
Itera - Katusha
81.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
82.
Pit SCHLECHTER
Continental Team Differdange
83.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
Elite without contract
84.
Julien VERMOTE
Elite without contract
85.
Kanstantsin KLIMIANKOU
AC Sparta Praha
86.
Thomas DAMUSEAU
Skil - Shimano
87.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Mercator
88.
Kamil ZIELIŃSKI
CCC Polsat Polkowice
89.
Abdraimzhan ISHANOV
AC Sparta Praha
90.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Itera - Katusha
91.
Jóni Silva BRANDÃO
AC Sparta Praha
92.
Luke ROWE
Elite without contract
93.
Nicolas CAPDEPUY
FDJ
94.
Thomas BONNIN
Ag2r La Mondiale
95.
Romain BARDET
Elite without contract
96.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23
97.
Marek ČANECKÝ
AC Sparta Praha
98.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23
99.
Malcolm RUDOLPH
Team Jayco - Skins
100.
Sylwester JANISZEWSKI
CCC Polsat Polkowice
101.
Nick AITKEN
Team Jayco - Skins
102.
Loic DESRIAC
AC Sparta Praha
103.
Tom SCHANEN
104.
Gaetan BILLE
AC Sparta Praha
105.
Maximilian MAY
Thüringer Energie Team
106.
Arthur VAN OVERBERGHE
AC Sparta Praha
107.
Tim KENNAUGH
AC Sparta Praha
108.
Martin GRÜNDER
AC Sparta Praha
109.
Siarhei NOVIKAU
110.
Yauheni LAHUN
00'17"
111.
Tom KOHN
00'57"
112.
Ian BOSWELL
Bissell 01'28"
113.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha 02'24"
114.
Alex HOWES
Elite without contract
115.
Daniel HENGGELER
Price - Custom Bikes
116.
Ivo LUX
06'00"
117.
Andrei HOLUBEU
118.
Stanislau BAZHKOU
AC Sparta Praha 10'05"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Vierzon - Saint-Amand-Montrond

Distance: 144.5 km

Date: 6 September 2010