2.HC

Tour de l'Avenir 2010  |  Stage 3. Saint-Amand-Montrond - Cusset   

48th edition

148.5 km, 7 September 2010

Rider Team Time
1.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun 3h53'21"
2.
Bert-Jan LINDEMAN
Cyclingteam Jo Piels 00'05"
3.
Romain HARDY
Bretagne - Schuller 00'08"
4.
John DEGENKOLB
Thüringer Energie Team
5.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Elite without contract
6.
Pieter SERRY
Jong Vlaanderen - Bauknecht
7.
Jonathan FUMEAUX
AC Sparta Praha
8.
Sebastian LANDER
Team Concordia Forsikring - Himmerland
9.
Michał KWIATKOWSKI
Caja Rural
10.
Yoann BARBAS
AC Sparta Praha
11.
Thomas DAMUSEAU
Skil - Shimano
12.
Wilco KELDERMAN
Rabobank
13.
Julien VERMOTE
Elite without contract
14.
Alexey TSATEVITCH
AC Sparta Praha
15.
Luka MEZGEC
Zheroquadro Radenska
16.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea
17.
Jan TRATNIK
Zheroquadro Radenska
18.
Blaž JARC
Adria Mobil
19.
Yannick EIJSSEN
AC Sparta Praha
20.
Blaž FURDI
Sava
21.
Jean Lou PAIANI
Elite without contract
22.
Alex DOWSETT
Trek Livestrong U23
23.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
24.
Mikel LANDA MEANA
Orbea
25.
Martin GRÜNDER
AC Sparta Praha
26.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
27.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
AC Sparta Praha
28.
Paweł CHARUCKI
AC Sparta Praha
29.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia
30.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Caja Rural
31.
Thomas BONNIN
Ag2r La Mondiale
32.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
33.
Andi BAJC
Zheroquadro Radenska
34.
Andrei KRASILNIKAU
AC Sparta Praha
35.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
36.
Arnaud COURTEILLE
AC Sparta Praha
37.
Sylwester JANISZEWSKI
CCC Polsat Polkowice
38.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins
39.
Marek ČANECKÝ
AC Sparta Praha
40.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon
41.
Jesús HERRADA LÓPEZ
AC Sparta Praha
42.
Luke ROWE
Elite without contract
43.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
44.
Dmitrii IGNATIEV
Itera - Katusha
45.
Geoffrey SOUPE
AC Sparta Praha
46.
Timothy ROE
Trek Livestrong U23 00'21"
47.
Paweł POLJAŃSKI
AC Sparta Praha
48.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
49.
Michael WEICHT
LKT Team Brandenburg
50.
David ROSCH
Atlas Personal
51.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank
52.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
53.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Cervelo Test Team
54.
Loic DESRIAC
AC Sparta Praha
55.
Daniil FOMINYKH
AC Sparta Praha
56.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Itera - Katusha
57.
Stanislau BAZHKOU
AC Sparta Praha
58.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
Elite without contract
59.
Gaetan BILLE
AC Sparta Praha
60.
Romain BARDET
Elite without contract
61.
Martijn KEIZER
Rabobank
62.
Jérôme COUSIN
BBox Bouygues Telecom
63.
Arman KAMYSHEV
AC Sparta Praha
64.
Nikita NOVIKOV
Itera - Katusha 00'28"
65.
Kamil ZIELIŃSKI
CCC Polsat Polkowice 00'29"
66.
Abdraimzhan ISHANOV
AC Sparta Praha 00'31"
67.
Mark CHRISTIAN
AC Sparta Praha 00'33"
68.
Nick AITKEN
Team Jayco - Skins 00'41"
69.
Guilherme LOURENÇO
AC Sparta Praha 01'09"
70.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
AC Sparta Praha 01'14"
71.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
AC Sparta Praha 00'08"
72.
Andrew TALANSKY
Garmin - Transitions 01'23"
73.
Tom THILL
Continental Team Differdange 01'27"
74.
Tom DUMOULIN
AC Sparta Praha 01'38"
75.
Vyacheslav KUZNETSOV
Itera - Katusha
76.
Vladislav GORBUNOV
AC Sparta Praha 01'42"
77.
Siarhei NOVIKAU
78.
Pit SCHLECHTER
Continental Team Differdange
79.
Mathias LISSON
Team Designa Kokken - Blue Water 00'08"
80.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank 01'59"
81.
Sébastien REICHENBACH
Atlas Personal 00'08"
82.
Maximilian MAY
Thüringer Energie Team
83.
Kanstantsin KLIMIANKOU
AC Sparta Praha 02'24"
84.
Domingos André Maciel GONÇALVES
AC Sparta Praha
85.
Chan jae JANG
Elite without contract 02'44"
86.
Alexander KHOLODOV
Itera - Katusha
87.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Mercator 02'46"
88.
Mads Meyer LILHOLM
Team Energi Fyn 03'06"
89.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23
90.
Malcolm RUDOLPH
Team Jayco - Skins
91.
Jóni Silva BRANDÃO
AC Sparta Praha
92.
Nicolas CAPDEPUY
FDJ
93.
Silvan DILLIER
AC Sparta Praha
94.
David HESSELBARTH
Heizomat
95.
Andrew FENN
AC Sparta Praha
96.
Nikita STALNOV
AC Sparta Praha
97.
Joël ZANGERLE
AC Sparta Praha
98.
Yauheni LAHUN
99.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha
100.
Kuanysh KYLYBAYEV
03'38"
101.
Joseph LEWIS
Drapac Porsche Cycling 04'07"
102.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural 05'17"
103.
Ivo LUX
08'20"
104.
Tom SCHANEN
105.
Ricky Enø JØRGENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
106.
Michael BÄR
Atlas Personal
107.
Marcel AREGGER
Price - Custom Bikes
108.
Arthur VAN OVERBERGHE
AC Sparta Praha
109.
Tom KOHN
110.
Marko KUMP
Adria Mobil
111.
Andrei HOLUBEU
09'46"
112.
Ki Ho CHOI
11'17"
113.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23
114.
Ian BOSWELL
Bissell
115.
Alex HOWES
Elite without contract
116.
Daniel HENGGELER
Price - Custom Bikes
117.
Tim KENNAUGH
AC Sparta Praha 16'43"
118.
Taylor PHINNEY
Team RadioShack 19'10"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Saint-Amand-Montrond - Cusset

Distance: 148.5 km

Date: 7 September 2010