2.HC

Tour de l'Avenir 2010  |  Stage 8. Guillestre - Risoul   

48th edition

14 km, 12 September 2010

Rider Team Time
1.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 33'35"
2.
Andrew TALANSKY
Garmin - Transitions 00'47"
3.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 01'17"
4.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank 01'45"
5.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon 01'53"
6.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins 01'55"
7.
Wilco KELDERMAN
Rabobank 02'07"
8.
Jesús HERRADA LÓPEZ
AC Sparta Praha 02'15"
9.
Dmitrii IGNATIEV
Itera - Katusha 02'20"
10.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Elite without contract
11.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia 02'28"
12.
Thomas BONNIN
Ag2r La Mondiale 02'30"
13.
Mikel LANDA MEANA
Orbea 02'36"
14.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
Elite without contract 02'37"
15.
Nikita NOVIKOV
Itera - Katusha 02'52"
16.
Romain BARDET
Elite without contract
17.
Luka MEZGEC
Zheroquadro Radenska 02'56"
18.
Yannick EIJSSEN
AC Sparta Praha 02'57"
19.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun 03'08"
20.
Abdraimzhan ISHANOV
AC Sparta Praha 03'10"
21.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea 03'13"
22.
Sylwester JANISZEWSKI
CCC Polsat Polkowice 03'17"
23.
Andrei KRASILNIKAU
AC Sparta Praha 03'19"
24.
Tom DUMOULIN
AC Sparta Praha 03'21"
25.
Martijn KEIZER
Rabobank 03'23"
26.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 03'25"
27.
David ROSCH
Atlas Personal 03'27"
28.
Arnaud COURTEILLE
AC Sparta Praha 03'33"
29.
Marek ČANECKÝ
AC Sparta Praha 03'35"
30.
Blaž FURDI
Sava 03'37"
31.
Nicolas CAPDEPUY
FDJ 03'42"
32.
Jean Lou PAIANI
Elite without contract 03'45"
33.
Pieter SERRY
Jong Vlaanderen - Bauknecht 03'48"
34.
Sébastien REICHENBACH
Atlas Personal 03'51"
35.
Paweł POLJAŃSKI
AC Sparta Praha 04'02"
36.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Caja Rural 04'07"
37.
Kamil ZIELIŃSKI
CCC Polsat Polkowice 04'10"
38.
John DEGENKOLB
Thüringer Energie Team 04'12"
39.
Jérôme COUSIN
BBox Bouygues Telecom 04'18"
40.
Yoann BARBAS
AC Sparta Praha 04'35"
41.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23 04'36"
42.
Andi BAJC
Zheroquadro Radenska 04'41"
43.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 04'42"
44.
Joël ZANGERLE
AC Sparta Praha 04'47"
45.
Bert-Jan LINDEMAN
Cyclingteam Jo Piels 04'51"
46.
Thomas DAMUSEAU
Skil - Shimano 04'55"
47.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Itera - Katusha 04'58"
48.
Blaž JARC
Adria Mobil 04'59"
49.
Romain HARDY
Bretagne - Schuller 05'00"
50.
Jonathan FUMEAUX
AC Sparta Praha 05'01"
51.
Vladislav GORBUNOV
AC Sparta Praha 05'03"
52.
Jan TRATNIK
Zheroquadro Radenska 05'04"
53.
Kanstantsin KLIMIANKOU
AC Sparta Praha 05'12"
54.
Arman KAMYSHEV
AC Sparta Praha 05'14"
55.
Michał KWIATKOWSKI
Caja Rural 05'18"
56.
Chris BUTLER
BMC Racing Team 05'20"
57.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha 05'21"
58.
Michael WEICHT
LKT Team Brandenburg 05'23"
59.
Loic DESRIAC
AC Sparta Praha 05'40"
60.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 05'45"
61.
Mads Meyer LILHOLM
Team Energi Fyn 05'49"
62.
Taylor PHINNEY
Team RadioShack 05'50"
63.
Mathias LISSON
Team Designa Kokken - Blue Water 05'51"
64.
Guilherme LOURENÇO
AC Sparta Praha 05'52"
65.
Ian BOSWELL
Bissell 05'58"
66.
Martin GRÜNDER
AC Sparta Praha 05'59"
67.
Maximilian MAY
Thüringer Energie Team 06'01"
68.
Stanislau BAZHKOU
AC Sparta Praha 06'07"
69.
Joseph LEWIS
Drapac Porsche Cycling 06'12"
70.
Daniel HENGGELER
Price - Custom Bikes 06'13"
71.
Sebastian LANDER
Team Concordia Forsikring - Himmerland 06'14"
72.
Luke ROWE
Elite without contract 06'15"
73.
David HESSELBARTH
Heizomat 06'19"
74.
Marcel AREGGER
Price - Custom Bikes 06'28"
75.
Alexey TSATEVITCH
AC Sparta Praha 06'31"
76.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23 06'37"
77.
Arthur VAN OVERBERGHE
AC Sparta Praha 06'42"
78.
Julien VERMOTE
Elite without contract 06'44"
79.
Tom THILL
Continental Team Differdange 06'49"
80.
Alexander KHOLODOV
Itera - Katusha 07'04"
81.
Gaetan BILLE
AC Sparta Praha 07'18"
82.
Ricky Enø JØRGENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning 07'21"
83.
Silvan DILLIER
AC Sparta Praha 07'25"
84.
Siarhei NOVIKAU
07'26"
85.
Alex HOWES
Elite without contract
86.
Pit SCHLECHTER
Continental Team Differdange 07'51"
87.
Michael BÄR
Atlas Personal 07'53"
88.
Tim KENNAUGH
AC Sparta Praha 08'22"

Stage information

Start, finish: Stage 8. Guillestre - Risoul

Race Type: Time Trial

Distance: 14 km

Date: 12 September 2010