2.HC

Tour de l'Avenir 2014  |  Stage 1. Saint-Flour - Brioude   

52nd edition

145 km, 24 August 2014

Rider Team Time
1.
Kristoffer SKJERPING
Team Joker 3h37'31"
2.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Metec - TKH Continental Cyclingteam
3.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Christina Watches - Kuma
4.
Daniel MCLAY
Elite without contract 02'21"
5.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
Elite without contract
6.
Davide MARTINELLI
Elite without contract
7.
Ilya DAVIDENOK
Continental Team Astana
8.
Owain DOULL
AN Post - Chain Reaction
9.
Tom BOHLI
4-72 - Colombia
10.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi
12.
Kirill SVESHNIKOV
Lokosphinx
13.
Rok KOROŠEC
Radenska
14.
Fridtjof Rasin RØINAAS
Team Sparebanken Sor
15.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits
16.
Timo ROOSEN
Rabobank Development Team
17.
Anass AIT EL ABDIA
Elite without contract
18.
Théry SCHIR
4-72 - Colombia
19.
Federico ZURLO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
20.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
21.
Emanuel BUCHMANN
Rad-Net Rose Team
22.
Evgeny SHALUNOV
Lokosphinx
23.
Jack HAIG
Avanti Racing Team
24.
Matthias PLARRE
Leopard Development Team
25.
Rúben GUERREIRO
4-72 - Colombia
26.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Continental Team Astana
27.
Quentin JAUREGUI
Roubaix Lille Metropole
28.
Carlos Mario RAMIREZ BOTERO
Elite without contract
29.
Maxat AYAZBAYEV
Continental Team Astana
30.
Giulio CICCONE
4-72 - Colombia
31.
Manuel SENNI
4-72 - Colombia
32.
Sam OOMEN
Rabobank Development Team
33.
Sindre Skjøstad LUNKE
Team Sparebanken Sor
34.
Cristofer Robin JURADO LOPEZ
Elite without contract
35.
Caleb EWAN
Orica - GreenEdge
36.
Jakub KACZMAREK
4-72 - Colombia
37.
Mario VOGT
Rad-Net Rose Team
38.
Jérémy MAISON
4-72 - Colombia
39.
Ildar ARSLANOV
Itera - Katusha
40.
Caio GODOY ORMENESE
Clube DataRo de Ciclismo - Bottecchia
41.
Silvio HERKLOTZ
Team Stölting
42.
Jeffrey PERRIN
United States
43.
Lennard HOFSTEDE
Rabobank Development Team
44.
Michael GOGL
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
45.
Logan OWEN
Bissell Development Team
46.
Aleksey RYBALKIN
Lokosphinx
47.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
Elite without contract
48.
Oskar SVENDSEN
Team Joker
49.
Gianni MOSCON
Elite without contract
50.
Royner NAVARRO
Centre Mondial du Cyclisme
51.
Bartosz WARCHOŁ
4-72 - Colombia
52.
Tao GEOGHEGAN HART
Bissell Development Team
53.
Dennis PAULUS
Team Gourmetfein Simplon Wels
54.
Martin OTONICAR
Radenska
55.
Alexey VERMEULEN
4-72 - Colombia
56.
Samuel SPOKES
Etixx
57.
Álvaro TRUEBA DIEGO
4-72 - Colombia
58.
Lukas PÖSTLBERGER
Tirol Cycling Team
59.
Sebastian SCHÖNBERGER
Team Gourmetfein Simplon Wels
60.
Floris DE TIER
4-72 - Colombia
61.
Lukas ZELLER
Team Gourmetfein Simplon Wels
62.
Yannick ECKMANN
4-72 - Colombia
63.
Sven Erik BYSTRØM
Team Oster Hus - Ridley
64.
Pierre LATOUR
4-72 - Colombia
65.
Gašper KATRAŠNIK
4-72 - Colombia
66.
Stefan KÜNG
4-72 - Colombia
67.
Felix GROßSCHARTNER
Team Gourmetfein Simplon Wels
68.
Jaime ROSÓN GARCÍA
Team Ecuador
69.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Elite without contract
70.
Daniel Andres ROZO VELEZ
Elite without contract
71.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Elite without contract
72.
Magnus CORT NIELSEN
Cult Energy Vital Water
73.
Fabian LIENHARD
4-72 - Colombia
74.
Odd Christian EIKING
Team Joker
75.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Elite without contract
77.
Carlos RIBEIRO
4-72 - Colombia
78.
Domen NOVAK
Adria Mobil
79.
Piotr BROŻYNA
4-72 - Colombia
80.
Arakdiusz OWSIAN
ActiveJet Team
81.
Rafael Ferreira REIS
Banco BIC - Carmim
82.
Oscar GONZALEZ BREA
4-72 - Colombia
83.
Ricardo Fernando Vale FERREIRA
Radio Popular
84.
Alexander FOLIFOROV
Itera - Katusha
85.
Oleg ZEMLYAKOV
Vino 4-Ever
86.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi
87.
Alex KIRSCH
Trek Factory Racing
88.
Guillaume MARTIN
FDJ.fr
89.
Matvey MAMYKIN
Team 21
90.
Gabriel CHAVANNE
4-72 - Colombia
91.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
92.
Louis VERVAEKE
Lotto - Belisol
93.
Till DROBISCH
Elite without contract
94.
Tyler WILLIAMS
Elite without contract
95.
Daniel PEARSON
4-72 - Colombia
96.
Scott DAVIES
Madison - Genesis
97.
Taylor EISENHART
4-72 - Colombia
98.
Derk Abel BECKERINGH
Rabobank Development Team
99.
Martijn TUSVELD
Rabobank Development Team
100.
Luc TURCHI
Leopard Development Team 03'25"
101.
Jake KELLY
4-72 - Colombia 03'27"
102.
Luka KOVACIC
Slovenia 03'32"
103.
Massimo MORABITO
Leopard Development Team 03'37"
104.
Søren Kragh ANDERSEN
Team Trefor - Blue Water 02'21"
105.
Kevin FEIEREISEN
Leopard Development Team
106.
Luka PIBERNIK
Radenska
107.
Jean Albert CARNEVALI
Veranda's Willems 04'25"
108.
Marc SOLER GIMÈNEZ
4-72 - Colombia 02'21"
109.
Robert POWER
Elite without contract
110.
Campbell FLAKEMORE
Avanti Racing Team
111.
Lukas SPENGLER
4-72 - Colombia 05'23"
112.
Alex CLEMENTS
Elite without contract 05'39"
113.
Mads PEDERSEN
Cult Energy Vital Water 02'21"
114.
Mads WURTZ SCHMIDT
Cult Energy Vital Water
115.
Michael Carbel SVENDGAARD
Cult Energy Vital Water
116.
Maximilian SCHACHMANN
Development Team Giant - Shimano
117.
Christian MAGER
Team Stölting
118.
Tiesj BENOOT
Lotto - Belisol
119.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Bauknecht - Author
120.
Iuri FILOSI
4-72 - Colombia
121.
Sven FRITSCH
Team Differdange - Losch 15'34"
122.
Patryk STOSZ
4-72 - Colombia 25'36"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Saint-Flour - Brioude

Distance: 145 km

Date: 24 August 2014