2.HC

Tour de Langkawi 2016  |  Stage 8. Batu Pahat - Melaka   

18th edition

119 km, 2 March 2016

Rider Team Time
1.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team 2h42'55"
2.
Jakub MARECZKO
Wilier Triestina - Southeast
3.
Shiki KUROEDA
Aisan Racing Team
4.
Michal KOLÁŘ
Tinkoff
5.
Andrea PALINI
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
6.
John MURPHY
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
7.
Brenton JONES
Drapac Professional Cycling
8.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
9.
Matthew Harley GOSS
One Pro Cycling
10.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
11.
Ivan SANTAROMITA
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
12.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
13.
Francisco MANCEBO
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
14.
Andrea DAL COL
Wilier Triestina - Southeast
15.
Jesper HANSEN
Tinkoff
16.
Antonio PIEDRA PEREZ
Funvic Soul Cycles - Carrefour 00'04"
17.
Roland THALMANN
Team Roth
18.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
19.
Shimpei FUKUDA
Aisan Racing Team
20.
Erik BAŠKA
Tinkoff
21.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
22.
Lachlan NORRIS
Drapac Professional Cycling
23.
Tanner PUTT
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
24.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
25.
Jingbiao ZHAO
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
26.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
27.
Tristan MARGUET
Team Roth
28.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
29.
Janez BRAJKOVIČ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
30.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
31.
Graeme BROWN
Drapac Professional Cycling
32.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
33.
Jamalidin NOVARDIANTO
Singha Infinite Cycling Team
34.
Carlos Alexandre MANARELLI
Funvic Soul Cycles - Carrefour
35.
Masakazu ITO
Aisan Racing Team
36.
George HARPER
One Pro Cycling
37.
Julen AMEZQUETA MORENO
Wilier Triestina - Southeast 00'08"
38.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Terengganu Cycling Team
39.
Hyeon seok KIM
KSPO
40.
Valentin BAILLIFARD
Team Roth
41.
Nur Amirull Fakhruddin MAZUKI
Terengganu Cycling Team
42.
Tomas Aurelio GIL MARTINEZ
Wilier Triestina - Southeast
43.
Anuar MANAN
Terengganu Cycling Team
44.
James ORAM
One Pro Cycling
45.
Karol DOMAGALSKI
One Pro Cycling
46.
Thomas SCULLY
Drapac Professional Cycling
47.
Joon yong SEO
KSPO
48.
Juraj SAGAN
Tinkoff
49.
Sung Baek PARK
KSPO
50.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
51.
Marcelo FELIPE
7 Eleven - Sava RBP
52.
John Kronborg EBSEN
One Pro Cycling
53.
Yoshimitsu HIRATSUKA
Aisan Racing Team
54.
Alberto NARDIN
Androni Giocattoli - Sidermec
55.
Amir Mustafa RUSLI
56.
Zheng ZHANG
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
57.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
58.
Simone STERBINI
Bardiani CSF
59.
Samuele CONTI
Wilier Triestina - Southeast
60.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
61.
Tomohiro HAYAKAWA
Aisan Racing Team
62.
Burr HO
HKSI Pro Cycling Team
63.
Meiyin WANG
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
64.
Nur Aiman Muhammad ZARIFF
65.
Arin ISWANNA
Pegasus Continental Cycling Team
66.
Jesse EWART
7 Eleven - Sava RBP
67.
Sofian Nabil MOHAMMED BAKRI
NSC - Mycron
68.
Songezo JIM
Team Dimension Data
69.
Choon Huat GOH
Terengganu Cycling Team
70.
Adrien NIYONSHUTI
Team Dimension Data
71.
Maher HASNAOUI
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
72.
Guangtong MA
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
73.
Jonipher RAVINA
7 Eleven - Sava RBP
74.
Muhamad Zawawi AZMAN
NSC - Mycron
75.
Patria RASTRA
Pegasus Continental Cycling Team
76.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
77.
Evgeni PETROV
Tinkoff
78.
Mohd Azri AHMAD
79.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Southeast
80.
Dylan PAGE
Team Roth
81.
Tyler MAGNER
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 00'22"
82.
Siu Wai KO
HKSI Pro Cycling Team
83.
Francisco Ramon CHAMORRO PIVA
Funvic Soul Cycles - Carrefour 00'24"
84.
Ahmad Muazzam Iman MUSTAFA KAMAL
NSC - Mycron 00'34"
85.
Ka Hoo FUNG
HKSI Pro Cycling Team
86.
Wenlong ZHANG
Giant - Champion System Pro Cycling
87.
Ho San CHIU
HKSI Pro Cycling Team
88.
Agung Ali SAHBANA
Pegasus Continental Cycling Team
89.
Kang eun JOO
KSPO 00'37"
90.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data 00'41"
91.
Michael GOGL
Tinkoff 00'47"
92.
Dias OMIRZAKOV
Astana Pro Team 01'00"
93.
Francesco CHICCHI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'02"
94.
Nik Mohamad Azwan ZULKIFLE
01'23"
95.
Wan Yau Vincent LAU
HKSI Pro Cycling Team
96.
Mark John Lexer Guevarra GALEDO
7 Eleven - Sava RBP 01'28"
97.
Colin STÜSSI
Team Roth 01'42"
98.
Muhammad Afiq Husainie OTHMAN
NSC - Mycron
99.
Jens MOURIS
Drapac Professional Cycling 02'02"
100.
Xiaolong SUN
Giant - Champion System Pro Cycling 02'04"
101.
Otavio Didier BULGARELLI
Funvic Soul Cycles - Carrefour 02'18"
102.
Luca PACIONI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'20"
103.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data
104.
Takeaki AYABE
Aisan Racing Team 02'35"
105.
Irwandie LAKASEK
NSC - Mycron 02'40"
106.
Mohd Nazri MUHAMAD
NSC - Mycron
107.
Teten ROHENDI
Pegasus Continental Cycling Team
108.
Gavin MANNION
Drapac Professional Cycling 02'55"
109.
Hiu Fung CHOY
HKSI Pro Cycling Team 02'59"
110.
Hyo suk GONG
KSPO
111.
Lijun BAI
Giant - Champion System Pro Cycling 03'21"
112.
Richard HANDLEY
One Pro Cycling
113.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
114.
Sea Keong LOH
04'19"
115.
Meng YAN
Wisdom - Hengxiang Cycling Team 04'35"
116.
Fuwen XUE
Giant - Champion System Pro Cycling
117.
Jianpeng LIU
Wisdom - Hengxiang Cycling Team 05'17"
118.
Pablo URTASUN PÉREZ
Funvic Soul Cycles - Carrefour 06'04"
119.
Edgar NOHALES NIETO
7 Eleven - Sava RBP
120.
Wenhui BI
Giant - Champion System Pro Cycling 08'29"
121.
João Marcelo PEREIRA GASPAR
Funvic Soul Cycles - Carrefour 09'57"

Stage information

Start, finish: Stage 8. Batu Pahat - Melaka

Race Type: Sprint stage

Distance: 119 km

Date: 2 March 2016