2.HC

Tour de l'Avenir 2018  |  Stage 1. Grand-Champ - Elven   

56th edition

132.5 km, 17 August 2018

Rider Team Time
1.
Max KANTER
Development Team Sunweb 3h15'01"
2.
Alan BANASZEK
CCC Sprandi Polkowice
3.
Damien TOUZÉ
St. Michel - Auber 93
4.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
5.
Žiga JERMAN
Ljubljana - Gusto Xaurum
6.
Gerben THIJSSEN
303 Project
7.
Jake STEWART
Elite without contract
8.
Robert STANNARD
Mitchelton - BikeExchange
9.
Mark DOWNEY
Team Wiggins
10.
Kévin GENIETS
Elite without contract
11.
Ian GARRISON
Hagens Berman - Axeon
12.
Marc HIRSCHI
Development Team Sunweb
13.
Barnabás PEÁK
Quick Step Floors
14.
Pit LEYDER
Leopard Pro Cycling
15.
Joab SCHNEITER
303 Project
16.
Romain GUILLOT
303 Project
17.
Sven BURGER
Tirol Cycling Team
18.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
19.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum
20.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
21.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
22.
Emilien JEANNIERE
303 Project
23.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team
24.
Matthew TEGGART
Team Wiggins
25.
Daniel TULETT
Elite without contract
26.
Tiago Gomes ANTUNES
SEG Racing Academy
27.
Patrick GAMPER
Polartec - Kometa
28.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi
29.
Mark DONOVAN
Team Wiggins
30.
Masahiro ISHIGAMI
303 Project
31.
Kakeru OMAE
Elite without contract
32.
Masaki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
33.
Jan Drago PETELIN
Team Differdange - Losch
34.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates
35.
Jaka PRIMOŽIC
303 Project
36.
Daire FEELEY
303 Project
37.
Gino MÄDER
303 Project
38.
Jens VAN DEN DOOL
Delta Cycling Rotterdam
39.
Franklin Erasmo ARCHIBOLD CASTILLO
Elite without contract
40.
David GONZALEZ LOPEZ
303 Project
41.
Ayumu WATANABE
303 Project
42.
Samuel JENNER
Mitchelton - BikeExchange
43.
Stephen WILLIAMS
Bahrain - Merida
44.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
45.
Håkon Lunder AALRUST
Team Coop
46.
Benjamin BRKIC
Tirol Cycling Team
47.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
48.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
49.
Samuele BATTISTELLA
303 Project
50.
Rémy ROCHAS
Delko Marseille Provence KTM
51.
Antonio BARAC
303 Project
52.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
53.
Clément CHAMPOUSSIN
303 Project
54.
Piotr PĘKAŁA
303 Project
55.
Jarno MOBACH
Development Team Sunweb
56.
Florian DUFOUR
303 Project
57.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team
58.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
59.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
60.
Georg ZIMMERMANN
Tirol Cycling Team
61.
Thomas VEREECKEN
303 Project
62.
Abderrahim ZAHIRI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
63.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy
64.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
65.
Mikkel BJERG
Hagens Berman - Axeon
66.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon
67.
Alain RIOU
Elite without contract
68.
James WHELAN
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
69.
Eddie DUNBAR
Team Sky
70.
Jonas GREGAARD WILSLY
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
71.
Izidor PENKO
Ljubljana - Gusto Xaurum
72.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
73.
Hafetab Weldegebreal WELDU
Dimension Data for Qhubeka Continental Team
74.
Andre Filipe Gaisita RAMALHO
303 Project
75.
Pierre IDJOUADIENE
Roubaix - Lille Métropole
76.
Brandon MCNULTY
Rally Cycling
77.
Theo MENANT
303 Project
78.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Team Euskadi
79.
Marcelo Raimundo SALVADOR
303 Project
80.
Florian KIERNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
81.
Adam HARTLEY
303 Project
82.
Markus WILDAUER
Tirol Cycling Team
83.
Zeke MOSTOV
Hagens Berman - Axeon
84.
Julian MERTENS
303 Project
85.
Edoardo AFFINI
SEG Racing Academy
86.
Joseph ARERUYA
Delko Marseille Provence KTM
87.
Mikkel Frolich HONORÉ
Team Waoo
88.
Felix GALL
Development Team Sunweb
89.
Florian STORK
Development Team Sunweb
90.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal
91.
Wilson Steven HARO CRIOLLO
Team Ecuador
92.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
EPM
93.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
94.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
95.
Alessandro MONACO
303 Project
96.
Daragh O'MAHONY
Ireland
97.
Antoine DEBONS
303 Project
98.
Dmitrii MARKOV
303 Project
99.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa
100.
Tegshbayar BATSAIKHAN
RTS Racing Team
101.
Leo BOILEAU
303 Project
102.
Thomas CHAMPION
303 Project
103.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
104.
Alexis Benjamin QUINTEROS MOYA
Team Ecuador
105.
Viktor VERSCHAEVE
Elite without contract
106.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team
107.
Marlon GAILLARD
Direct Energie
108.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Polartec - Kometa
109.
Andrea BAGIOLI
UAE Team Emirates
110.
Magnus BAK KLARIS
BHS - Almeborg Bornholm
111.
Gordian BANZER
Akros - Renfer SA
112.
Filip MACIEJUK
Leopard Pro Cycling
113.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins
114.
Ide SCHELLING
SEG Racing Academy
115.
Callum SCOTSON
Mitchelton - BikeExchange
116.
Jean Paul Rene UKINIWABO
303 Project
117.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
118.
Cameron BEARD
Destil - Parkhotel Valkenburg
119.
Conor SCHUNK
CCB Foundation - Sicieri
120.
Dimitri BUSSARD
303 Project
121.
Michel RIES
Polartec - Kometa
122.
Marceli BOGUSŁAWSKI
Wibatech - Merx 7R
123.
Szymon TRACZ
One Pro Cycling
124.
Shoi MATSUDA
303 Project
125.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Team Ecuador
126.
Marcel NEUHAUSER
Tirol Cycling Team
127.
Christian KOCH
LKT Team Brandenburg
128.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team ColoQuick
129.
Thymen ARENSMAN
SEG Racing Academy
130.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
Team Ecuador
131.
Emile BRENANS
303 Project
132.
Samuel MUGISHA
Dimension Data for Qhubeka Continental Team
133.
Eric MANIZABAYO
303 Project
134.
Kento OMACHI
303 Project
135.
Samuel HAKIRUWIZEYE
303 Project
136.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
GW - Shimano
137.
Clément DIDIER
303 Project
138.
Tyler STITES
Aevolo
139.
Valentin BRICAUD
Elite without contract
140.
Rasmus Fossum TILLER
Joker - Icopal
141.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
142.
Didier Mbappé MUNYANEZA
303 Project
143.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice 00'39"
144.
Simon GUGLIELMI
303 Project 00'41"
145.
Luc WIRTGEN
Leopard Pro Cycling 00'00"
146.
Matthew GIBSON
JLT - Condor
147.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team 01'19"
148.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
EPM 00'00"
149.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus
150.
Jordan CARDENAS
303 Project 02'31"
151.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
303 Project 02'37"
152.
Colin HEIDERSCHEID
Team Dauner D&DQ - Akkon 00'00"
153.
Anton POPOV
303 Project 03'04"
154.
Nik CEMAŽAR
303 Project 03'05"
155.
Thomas DENIS
303 Project 05'14"
156.
Joris VINCENT
303 Project 06'25"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Grand-Champ - Elven

Distance: 132.5 km

Date: 17 August 2018