2.HC

Tour de l'Avenir 2018  |  Stage 3. Le Lude - Châteaudu   

56th edition

165.8 km, 19 August 2018

Rider Team Time
1.
Damien TOUZÉ
St. Michel - Auber 93 3h39'16"
2.
Edoardo AFFINI
SEG Racing Academy
3.
Thymen ARENSMAN
SEG Racing Academy 00'05"
4.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins
5.
Max KANTER
Development Team Sunweb 00'07"
6.
Robert STANNARD
Mitchelton - BikeExchange
7.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
8.
Marc HIRSCHI
Development Team Sunweb
9.
Pit LEYDER
Leopard Pro Cycling
10.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
11.
Mark DOWNEY
Team Wiggins
12.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy
13.
Julian MERTENS
303 Project
14.
Matthew TEGGART
Team Wiggins
15.
Mikkel BJERG
Hagens Berman - Axeon
16.
Barnabás PEÁK
Quick Step Floors 00'12"
17.
Kévin GENIETS
Elite without contract
18.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum
19.
Eddie DUNBAR
Team Sky
20.
Viktor VERSCHAEVE
Belgium
21.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus
22.
Jonas GREGAARD WILSLY
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
23.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
24.
Mark DONOVAN
Team Wiggins
25.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team
26.
Emilien JEANNIERE
Vendee U Pays De La Loire
27.
Jake STEWART
Elite without contract
28.
Alain RIOU
Elite without contract
29.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi
30.
Andrea BAGIOLI
UAE Team Emirates
31.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Team Euskadi
32.
Clément CHAMPOUSSIN
303 Project
33.
Romain GUILLOT
Auvergne Rhone Alpes
34.
Daire FEELEY
303 Project
35.
Tiago Gomes ANTUNES
SEG Racing Academy
36.
Jaka PRIMOŽIC
Slovenia
37.
Florian KIERNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
38.
Magnus BAK KLARIS
BHS - Almeborg Bornholm
39.
Sven BURGER
Tirol Cycling Team
40.
Jens VAN DEN DOOL
Delta Cycling Rotterdam
41.
Antonio BARAC
303 Project
42.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa
43.
Mikkel Frolich HONORÉ
Team Waoo
44.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
45.
Samuele BATTISTELLA
303 Project
46.
Joab SCHNEITER
303 Project
47.
Brandon MCNULTY
Rally Cycling
48.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
49.
Florian STORK
Development Team Sunweb
50.
Filip MACIEJUK
Leopard Pro Cycling
51.
Benjamin BRKIC
Tirol Cycling Team
52.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
53.
Jarno MOBACH
Development Team Sunweb
54.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
55.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates
56.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
57.
Szymon TRACZ
One Pro Cycling
58.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team
59.
Franklin ARCHIBOLD
UCI WCC Mens team
60.
Rémy ROCHAS
Delko Marseille Provence KTM
61.
Piotr PĘKAŁA
303 Project
62.
Luc WIRTGEN
Leopard Pro Cycling
63.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
64.
Abderrahim ZAHIRI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
65.
Felix GALL
Development Team Sunweb
66.
Dimitri BUSSARD
303 Project
67.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal
68.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
69.
Gordian BANZER
Akros - Renfer SA
70.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
GW - Shimano
71.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon
72.
Tyler STITES
Aevolo
73.
Stephen WILLIAMS
Bahrain - Merida
74.
Gino MÄDER
303 Project
75.
Michel RIES
Polartec - Kometa
76.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
EPM
77.
Hafetab Weldegebreal WELDU
Dimension Data for Qhubeka Continental Team
78.
Marlon GAILLARD
Direct Energie
79.
Samuel JENNER
Mitchelton - BikeExchange
80.
Håkon Lunder AALRUST
Team Coop
81.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
82.
Kakeru OMAE
Elite without contract
83.
Thomas CHAMPION
Vendee U Pays De La Loire
84.
Alessandro MONACO
303 Project
85.
Wilson Steven HARO CRIOLLO
Team Ecuador
86.
Georg ZIMMERMANN
Tirol Cycling Team
87.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Polartec - Kometa
88.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
89.
Adam HARTLEY
303 Project
90.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
303 Project
91.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Team Ecuador
92.
Marcelo Raimundo SALVADOR
303 Project
93.
Callum SCOTSON
Mitchelton - BikeExchange
94.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
95.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
EPM
96.
Alexis Benjamin QUINTEROS MOYA
Team Ecuador
97.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team
98.
Marcel NEUHAUSER
Tirol Cycling Team
99.
Žiga JERMAN
Ljubljana - Gusto Xaurum
100.
Cameron BEARD
Destil - Parkhotel Valkenburg
101.
Markus WILDAUER
Tirol Cycling Team
102.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
Team Ecuador
103.
Simon GUGLIELMI
303 Project
104.
Andre Filipe Gaisita RAMALHO
303 Project
105.
Conor SCHUNK
CCB Foundation - Sicieri
106.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 00'40"
107.
Antoine DEBONS
303 Project
108.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
109.
Leo BOILEAU
Auvergne Rhone Alpes 00'46"
110.
Thomas VEREECKEN
Belgium
111.
Thomas DENIS
Vendee U Pays De La Loire
112.
Pierre IDJOUADIENE
Roubaix - Lille Métropole
113.
Rasmus Fossum TILLER
Joker - Icopal 00'51"
114.
Theo MENANT
Vendee U Pays De La Loire
115.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team ColoQuick
116.
Ide SCHELLING
SEG Racing Academy
117.
Marceli BOGUSŁAWSKI
Wibatech - Merx 7R 00'57"
118.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
119.
Valentin BRICAUD
Vendee U Pays De La Loire 01'01"
120.
Gerben THIJSSEN
303 Project
121.
Ian GARRISON
Hagens Berman - Axeon 01'05"
122.
Matthew GIBSON
JLT - Condor 01'12"
123.
Florian DUFOUR
Auvergne Rhone Alpes 01'13"
124.
David GONZALEZ LOPEZ
303 Project 01'43"
125.
Joseph ARERUYA
Delko Marseille Provence KTM 01'54"
126.
Izidor PENKO
Ljubljana - Gusto Xaurum 02'31"
127.
Clément DIDIER
Auvergne Rhone Alpes 03'09"
128.
Zeke MOSTOV
Hagens Berman - Axeon 04'31"
129.
Emile BRENANS
Auvergne Rhone Alpes 05'13"
130.
Samuel MUGISHA
Dimension Data for Qhubeka Continental Team 05'15"
131.
Masaki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team 05'19"
132.
Tegshbayar BATSAIKHAN
RTS Racing Team
133.
Shoi MATSUDA
Japan 05'22"
134.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team 05'23"
135.
Anton POPOV
Russia
136.
Ayumu WATANABE
Japan
137.
Žiga HORVAT
Adria Mobil 06'17"
138.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team 07'23"
139.
Jan Drago PETELIN
Team Differdange - Losch 07'46"
140.
Nik CEMAŽAR
Slovenia 11'29"
141.
Jordan CARDENAS
Ecuador 12'19"
142.
Joris VINCENT
Vendee U Pays De La Loire 12'51"
143.
Daragh O'MAHONY
Ireland
144.
Dmitrii MARKOV
Russia 18'02"
145.
Colin HEIDERSCHEID
Team Dauner D&DQ - Akkon 18'31"
146.
Christian KOCH
LKT Team Brandenburg 22'08"
147.
Daniel TULETT
Elite without contract 29'51"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Le Lude - Châteaudu

Distance: 165.8 km

Date: 19 August 2018