Klasika Primavera de Amorebieta  |  Race History

65 Editions (1955 - 2019)

Season Winner 2nd 3rd
1955
Hortensio VIDAURRETA
Jesús LOROÑO
Carmelo MORALES EROSTARBE
1956
Cosme BARRUTIA ITURRIAGOITIA
Jesus MORALES EROSTARBE
Antonio BARRUTIA
1957
Emilio CRUZ DIAZ
Carmelo MORALES EROSTARBE
Francisco MORENO MARTINEZ
1958
Antonio KARMANY
Jacinto URRESTARAZU
Jesús DAVOZ GORROTXATEGI
1959
Roberto MORALES EROSTARBE
Carmelo MORALES EROSTARBE
Francisco MORENO MARTINEZ
1960
Carmelo MORALES EROSTARBE
Felipe ALBERDI
Antonio KARMANY
1961
Julio SAN EMETERIO ABASCAL
Miguel MURUAGA
Roberto MORALES EROSTARBE
1962
Francisco GABICAGOGUEASCOA "GABICA"
Eusebio VÉLEZ
Antonio BARRUTIA
1963
Eusebio VÉLEZ
José Antonio MOMEÑE
Manuel MARTIN PIÑERA
1964
Eusebio VÉLEZ
Rafael CARRASCO
José PÉREZ FRANCÉS
1965
José PÉREZ FRANCÉS
Luis OTAÑO
Ramón SÁEZ
1966
Antonio GÓMEZ DEL MORAL
José Antonio MOMEÑE
José PÉREZ FRANCÉS
1967
Antonio GÓMEZ DEL MORAL
José Manuel LÓPEZ RODRÍGUEZ
Jorge MARINÉ
1968
Eusebio VÉLEZ
Domingo "Txomin" PERURENA
Salvador CANET GARCIA
1969
José Manuel LASA
Antonio GÓMEZ DEL MORAL
José Manuel LÓPEZ RODRÍGUEZ
1970
Carlos ECHEVERRÍA
Joaquín GALERA MAGDALENO
Jesús ARANZÁBAL OJANGUREN
1971
Domingo "Txomin" PERURENA
José Manuel LÓPEZ RODRÍGUEZ
Agustín TAMAMES
1972
José GOMEZ LUCAS
José Luis ABILLEIRA BALBOA
Agustín TAMAMES
1973
Miguel María LASA
José Luis ABILLEIRA BALBOA
Ventura DÍAZ ARREY
1974
Andrés OLIVA
Domingo "Txomin" PERURENA
José Luis ABILLEIRA BALBOA
1975
Antonio MARTOS AGUILAR
José MARTINS
José Antonio GONZÁLEZ LINARES
1976
José Enrique CIMA
Javier ELORRIAGA
Eulalio GARCÍA
1977
Vicente LÓPEZ CARRIL
José Enrique CIMA
Klaus-Peter THALER
1978
Domingo "Txomin" PERURENA
Jesús SUÁREZ CUEVA
Eulalio GARCÍA
1979
Miguel María LASA
Dominique SANDERS
Jesús SUÁREZ CUEVA
1980
Juan FERNÁNDEZ MARTÍN
Miguel María LASA
Pedro VILARDEBÓ
1981
José Luis LÓPEZ CERRÓN
Eulalio GARCÍA
Vicente BELDA
1982
Jesús SUÁREZ CUEVA
Eulalio GARCÍA
Juan FERNÁNDEZ MARTÍN
1983
Juan FERNÁNDEZ MARTÍN
Juan Carlos ALONSO
Marino LEJARRETA
1984
José Luis NAVARRO MARTÍNEZ
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Felipe YÁÑEZ
1985
Federico ECHAVE
Jose RECIO
Iñaki GASTÓN
1986
Federico ECHAVE
Marino LEJARRETA
Peter HILSE
1987
Julián GOROSPE
Federico ECHAVE
Marino LEJARRETA
1988
Jørgen Vagn PEDERSEN
Peter HILSE
Vicente RIDAURA
1989
Marino LEJARRETA
Álvaro PINO
Federico ECHAVE
1990
Iñaki GASTÓN
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Marino LEJARRETA
1991
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Julián GOROSPE
Jon UNZAGA BOMBÍN
1992
Federico ECHAVE
Mikel ZARRABEITIA
Iñaki GASTÓN
1993
Jon UNZAGA BOMBÍN
Pedro DELGADO
Fernando ESCARTÍN
1994
Melchor MAURI PRAT
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Raúl ALCALÁ
1995
Laurent JALABERT
Mauro GIANETTI
Fernando ESCARTÍN
1996
Mauro GIANETTI
Pascal RICHARD
Pjotr UGRUMOV
1997
Mikel ZARRABEITIA
Laurent JALABERT
Stéphane HEULOT
1998
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Udo BÖLTS
Daniel CLAVERO
1999
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Davide REBELLIN
David ETXEBARRIA ALKORTA
2000
Unai ETXEBARRIA
Udo BÖLTS
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
2001
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Eddy MAZZOLENI
Gianni FARESIN
2002
Ángel VICIOSO ARCOS
Unai ETXEBARRIA
David ETXEBARRIA ALKORTA
2003
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Nicki SØRENSEN
2004
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Eddy MAZZOLENI
Jens VOIGT
2005
David ETXEBARRIA ALKORTA
Damiano CUNEGO
Aitor OSA EIZAGUIRRE
2006
Carlos SASTRE CANDIL
Damiano CUNEGO
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
2007
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Matteo BONO
2008
Damiano CUNEGO
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kjell CARLSTRÖM
2009
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Jose HERRADA LOPEZ
2010
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Fränk SCHLECK
2011
Jonathan HIVERT
David LÓPEZ GARCÍA
Nick NUYENS
2012
Giovanni VISCONTI
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
2013
Rui Alberto Faria da COSTA
Pablo URTASUN PÉREZ
Alberto CONTADOR VELASCO
2014
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
David BELDA GARCÍA
2015
Jose HERRADA LOPEZ
Evgeny SHALUNOV
Carlos BARBERO CUESTA
2016
Giovanni VISCONTI
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Sergio PARDILLA BELLÓN
2017
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Rui Pedro Carvalho VINHAS
2018
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
2019
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Eduard PRADES REVERTE