Klasika Primavera de Amorebieta  |  Race History

65 Editions (1955 - 2019)

Season Winner 2nd 3rd
1955
Hortensio VIDAURRETA GARCÍA
Jesús LOROÑO ARTEGA
Carmelo MORALES EROSTARBE
1956
Cosme BARRUTIA
Jesús MORALES
Antón BARRUTIA ITURRIAGOITIA
1957
Emilio CRUZ DÍAZ
Carmelo MORALES EROSTARBE
Francisco MORENO MARTÍNEZ
1958
Antoni KARMANY I MESTRES
Jacinto URRESTARAZU
Jesús DAVOZ
1959
Roberto MORALES
Carmelo MORALES EROSTARBE
Francisco MORENO MARTÍNEZ
1960
Carmelo MORALES EROSTARBE
Felipe "Katia" ALBERDI GORROÑO
Antoni KARMANY I MESTRES
1961
Julio SAN EMETERIO ABASCAL
Miguel MURUAGA
Roberto MORALES
1962
Francisco GABICAGOGUEASCOA "GABICA"
Eusebio VÉLEZ DE MENDIZÁBAL
Antón BARRUTIA ITURRIAGOITIA
1963
Eusebio VÉLEZ DE MENDIZÁBAL
José Antonio MOMEÑE CAMPO
Manuel MARTÍN PIÑERA
1964
Eusebio VÉLEZ DE MENDIZÁBAL
Rafael CARRASCO
José PÉREZ FRANCÉS
1965
José PÉREZ FRANCÉS
Luis OTAÑO ARCELUS
Ramón SÁEZ MARZO
1966
Antonio GÓMEZ DEL MORAL
José Antonio MOMEÑE CAMPO
José PÉREZ FRANCÉS
1967
Antonio GÓMEZ DEL MORAL
José Manuel LÓPEZ RODRÍGUEZ
Jorge MARINÉ
1968
Eusebio VÉLEZ DE MENDIZÁBAL
Domingo "Txomin" PERURENA
Salvador CANET GARCÍA
1969
José Manuel LASA
Antonio GÓMEZ DEL MORAL
José Manuel LÓPEZ RODRÍGUEZ
1970
Carlos ECHEVERRÍA ZUDAIRE
Joaquín GALERA MAGDALENO
Jesús ARANZÁBAL OJANGUREN
1971
Domingo "Txomin" PERURENA
José Manuel LÓPEZ RODRÍGUEZ
Agustin TAMAMES
1972
José GÓMEZ LUCAS
Luis ABILLEIRA BALBOA
Agustin TAMAMES
1973
Miguel María LASA
Luis ABILLEIRA BALBOA
Ventura DÍAZ ARREY
1974
Andrés OLIVA SÁNCHEZ
Domingo "Txomin" PERURENA
Luis ABILLEIRA BALBOA
1975
Antonio MARTOS AGUILAR
José MARTINS
José Antonio GONZÁLEZ LINARES
1976
José Enrique CIMA
Javier ELORRIAGA
Eulalio GARCÍA
1977
Vicente LÓPEZ CARRIL
José Enrique CIMA
Klaus-Peter THALER
1978
Domingo "Txomin" PERURENA
Jesús SUÁREZ CUEVA
Eulalio GARCÍA
1979
Miguel María LASA
Dominique SANDERS
Jesús SUÁREZ CUEVA
1980
Juan FERNÁNDEZ MARTÍN
Miguel María LASA
Pedro VILARDEBÓ
1981
José Luis LÓPEZ CERRÓN
Eulalio GARCÍA
Vicente BELDA VICEDO
1982
Jesús SUÁREZ CUEVA
Eulalio GARCÍA
Juan FERNÁNDEZ MARTÍN
1983
Juan FERNÁNDEZ MARTÍN
Juan Carlos ALONSO DERTEANO
Marino LEJARRETA ARRIZABALAGA
1984
José Luis NAVARRO MARTÍNEZ
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Felipe YÁÑEZ
1985
Federico ECHAVE MUSATADI
José RECIO ARIZA
Iñaki GASTÓN CRESPO
1986
Federico ECHAVE MUSATADI
Marino LEJARRETA ARRIZABALAGA
Peter HILSE
1987
Julián GOROSPE ARTABE
Federico ECHAVE MUSATADI
Marino LEJARRETA ARRIZABALAGA
1988
Jørgen Vagn PEDERSEN
Peter HILSE
Vicente RIDAURA SEBASTIÁN
1989
Marino LEJARRETA ARRIZABALAGA
Álvaro PINO COUÑAGO
Federico ECHAVE MUSATADI
1990
Iñaki GASTÓN CRESPO
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Marino LEJARRETA ARRIZABALAGA
1991
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Julián GOROSPE ARTABE
Jon UNZAGA BOMBÍN
1992
Federico ECHAVE MUSATADI
Mikel ZARRABEITIA URANGA
Iñaki GASTÓN CRESPO
1993
Jon UNZAGA BOMBÍN
Pedro DELGADO ROBLEDO
Fernando ESCARTÍN COTI
1994
Melcior MAURI PRAT
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Raúl ALCALÁ
1995
Laurent JALABERT
Mauro GIANETTI
Fernando ESCARTÍN COTI
1996
Mauro GIANETTI
Pascal RICHARD
Piotr UGRUMOV
1997
Mikel ZARRABEITIA URANGA
Laurent JALABERT
Stéphane HEULOT
1998
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Udo BÖLTS
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
1999
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Davide REBELLIN
David ETXEBARRIA ALKORTA
2000
Unai ETXEBARRIA
Udo BÖLTS
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
2001
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Eddy MAZZOLENI
Gianni FARESIN
2002
Ángel VICIOSO ARCOS
Unai ETXEBARRIA
David ETXEBARRIA ALKORTA
2003
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Nicki SØRENSEN
2004
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Eddy MAZZOLENI
Jens VOIGT
2005
David ETXEBARRIA ALKORTA
Damiano CUNEGO
Aitor OSA EIZAGUIRRE
2006
Carlos SASTRE
Damiano CUNEGO
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
2007
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Matteo BONO
2008
Damiano CUNEGO
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kjell CARLSTRÖM
2009
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
José HERRADA LÓPEZ
2010
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Fränk SCHLECK
2011
Jonathan HIVERT
David LÓPEZ GARCÍA
Nick NUYENS
2012
Giovanni VISCONTI
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
2013
Rui Alberto Faria da COSTA
Pablo URTASUN PÉREZ
Alberto CONTADOR VELASCO
2014
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
David BELDA GARCÍA
2015
José HERRADA LÓPEZ
Evgeny SHALUNOV
Carlos BARBERO CUESTA
2016
Giovanni VISCONTI
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Sergio PARDILLA BELLÓN
2017
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Rui Pedro Carvalho VINHAS
2018
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
2019
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Eduard PRADES REVERTE