Giro d'Italia 1991  |  General Classification    

74th edition

General Classification

26 May 1991 - 16 June 1991

Rider Team Time
1.
Franco CHIOCCIOLI
Del Tongo - MG Boys Maglificio 99h35'43"
2.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Vagabond 03'48"
3.
Massimiliano LELLI
Ariostea 06'56"
4.
Gianni BUGNO
Gatorade - Château d'Ax 07'49"
5.
Marino LEJARRETA ARRIZABALAGA
O.N.C.E. 10'23"
6.
Éric BOYER
Z - Peugeot 11'09"
7.
Leonardo SIERRA
Selle Italia - Magniarredo - Vetta 11'56"
8.
Marco GIOVANNETTI
Gatorade - Château d'Ax 13'09"
9.
Zenon JASKUŁA
Del Tongo - MG Boys Maglificio 18'22"
10.
Eduardo CHOZAS OLMO
O.N.C.E. 23'42"
11.
Vladimir PULNIKOV
Carrera - Vagabond 24'36"
12.
Nelson RODRÍGUEZ SERNA
Pony Malta - Avianca 34'37"
13.
Federico ECHAVE MUSATADI
Clas - Cajastur
14.
Jean-François BERNARD
Banesto 29'32"
15.
Pedro DELGADO ROBLEDO
Banesto 30'03"
16.
Gianluca BORTOLAMI
Colnago - Lampre - Sopran 34'32"
17.
Gianni FARESIN
ZG Mobili 35'44"
18.
Franco VONA
Jolly Componibili - Club 88 40'05"
19.
Juan Tomás MARTÍNEZ GUTIÉRREZ
Festina - Lotus 43'47"
20.
Santos HERNÁNDEZ CALVO
O.N.C.E.
21.
Fabian FUCHS
Banesto 56'37"
22.
Stefano DELLA SANTA
Amore & Vita - Fanini 1h02'12"
23.
Iñaki GASTÓN CRESPO
Clas - Cajastur 1h04'15"
24.
Michele MORO
Italbonifica - Navigare 1h07'34"
25.
Miguel ARROYO
Z - Peugeot 1h08'10"
26.
Stephen HODGE
O.N.C.E. 1h11'30"
27.
Alessandro GIANELLI
Carrera - Vagabond 1h14'04"
28.
Jean-Claude BAGOT
Castorama - Raleigh 1h14'10"
29.
Dominique ARNOULD
Castorama - Raleigh 1h18'03"
30.
Atle KVÅLSVOLL
Z - Peugeot 1h18'42"
31.
Roberto GUSMEROLI
Gatorade - Château d'Ax 1h22'13"
32.
Ronan PENSEC
Amaya Seguros 1h24'31"
33.
Dominique ARNAUD
Banesto 1h27'05"
34.
Viktor KLIMOV
Seur - Otero 1h31'37"
35.
Federico GARCÍA MELIA
Seur - Otero 1h31'50"
36.
Gilbert DUCLOS-LASSALLE
Z - Peugeot 1h33'36"
37.
Marco VITALI
Jolly Componibili - Club 88 1h33'56"
38.
Maurizio PIOVANI
Colnago - Lampre - Sopran 1h34'37"
39.
Germano PIERDOMENICO
Gis Gelati - Ballan 1h35'01"
40.
Rubén GOROSPE ARTABE
Banesto 1h35'35"
41.
Juan VALBUENA
Festina - Lotus 1h36'51"
42.
Roberto CONTI
Ariostea 1h39'46"
43.
Bjarne RIIS
Castorama - Raleigh
44.
Demetrio CUSPOCA FONSECA
Pony Malta - Avianca 1h45'37"
45.
Enrico ZAINA
Carrera - Vagabond 1h47'37"
46.
Sergio CARCANO
Italbonifica - Navigare 1h53'12"
47.
Valerio TEBALDI
Gatorade - Château d'Ax 1h54'52"
48.
Marek SZERSZYŃSKI
Colnago - Lampre - Sopran 1h58'43"
49.
François LEMARCHAND
Z - Peugeot 2h02'05"
50.
Alvaro LOZANO MONCADA
Pony Malta - Avianca 2h05'34"
51.
Richard PARRA
Selle Italia - Magniarredo - Vetta 2h06'23"
52.
Massimo PODENZANA
Italbonifica - Navigare 2h07'25"
53.
Duban Alberto RAMÍREZ RODRÍGUEZ
Pony Malta - Avianca 2h08'15"
54.
Luis María DÍAZ DE OTAZU
O.N.C.E. 2h08'20"
55.
Jose UREA PULIDO
Seur - Otero 2h14'09"
56.
Julián GOROSPE ARTABE
Banesto
57.
Acacio DA SILVA
Festina - Lotus 2h14'18"
58.
Pedro Luis DIAZ ZABALA
O.N.C.E. 2h17'25"
59.
Giorgio FURLAN
Ariostea 2h18'08"
60.
Miguel Angel SANABRIA
Pony Malta - Avianca
61.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Festina - Lotus
62.
Marco LIETTI
Ariostea 2h19'22"
63.
Francisco ESPINOSA SEMPERE
Clas - Cajastur 2h19'49"
64.
Alberto LEANIZBARRUTIA ABAUNZA
Clas - Cajastur 2h21'19"
65.
Rafaël TOLOSA
Pony Malta - Avianca 2h22'57"
66.
Luc SUYKERBUYCK
Festina - Lotus 2h23'20"
67.
Fernando ESCARTÍN COTI
Clas - Cajastur 2h24'43"
68.
Miguel Ángel MARTÍNEZ TORRES
O.N.C.E. 2h25'36"
69.
Giuseppe PETITO
Gis Gelati - Ballan 2h28'04"
70.
Bruno LEALI
Gis Gelati - Ballan 2h28'19"
71.
Jörg MÜLLER
TVM - Sanyo 2h29'54"
72.
Eleuterio ANGUITA
Seur - Otero 2h32'07"
73.
Fabio BORDONALI
Gis Gelati - Ballan 2h35'53"
74.
Javier ALDANONDO LUZURIAGA
O.N.C.E. 2h37'11"
75.
Jean Philippe ROUXEL
Castorama - Raleigh 2h40'07"
76.
Philippe CASADO
Z - Peugeot 2h42'56"
77.
Mario KUMMER
Gatorade - Château d'Ax 2h45'20"
78.
Walter MAGNAGO
Gis Gelati - Ballan 2h50'37"
79.
Davide BRAMATI
Colnago - Lampre - Sopran 2h53'52"
80.
Fabio ROSCIOLI
Del Tongo - MG Boys Maglificio 2h54'09"
81.
Eddie SALAS
Amore & Vita - Fanini 2h54'18"
82.
Stefano CORTINOVIS
Colnago - Lampre - Sopran 2h54'41"
83.
Andrei ZOUBOV
Festina - Lotus 2h54'56"
84.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM - Sanyo 2h57'46"
85.
Giancarlo PERINI
Carrera - Vagabond 2h59'19"
86.
Luca GELFI
Del Tongo - MG Boys Maglificio
87.
Daniel WYDER
Selle Italia - Magniarredo - Vetta 3h00'42"
88.
Bruno CENGHIALTA
Ariostea 3h00'53"
89.
Aitor GARMENDIA ARBILLA
Banesto 3h04'40"
90.
Jacky DURAND
Castorama - Raleigh 3h05'17"
91.
Florido BARALE
Amore & Vita - Fanini 3h08'05"
92.
Silvano LORENZON
ZG Mobili 3h10'14"
93.
Flavio VANZELLA
ZG Mobili 3h10'36"
94.
Mario MANTOVAN
ZG Mobili 3h11'30"
95.
Fabrizio SETTEMBRINI
Italbonifica - Navigare 3h13'22"
96.
Paolo BOTARELLI
Jolly Componibili - Club 88
97.
Francesco CESARINI
Del Tongo - MG Boys Maglificio 3h21'14"
98.
Brian PETERSEN
Amore & Vita - Fanini 3h21'41"
99.
Kenneth WELTZ
O.N.C.E. 3h26'59"
100.
José Ignacio CANO CAMACHO
Seur - Otero 3h27'20"
101.
Silvio MARTINELLO
Gis Gelati - Ballan 3h17'42"
102.
Dario NICOLETTI
Colnago - Lampre - Sopran 3h19'11"
103.
Enrico GALLESCHI
Gis Gelati - Ballan 3h29'24"
104.
Stefano ZANINI
Italbonifica - Navigare 3h30'06"
105.
Mario SCIREA
Gatorade - Château d'Ax 3h50'53"
106.
Juan MARTINEZ OLIVER
Banesto 3h31'13"
107.
Martin SCHALKERS
TVM - Sanyo 3h34'02"
108.
Roberto PELLICONI
Amore & Vita - Fanini 3h34'35"
109.
Casimiro MOREDA GARCÍA TIZÓN
Clas - Cajastur 3h38'45"
110.
Giovanni FIDANZA
Gatorade - Château d'Ax 3h04'23"
111.
Marc SIEMONS
TVM - Sanyo 3h41'55"
112.
Davide PERONA
ZG Mobili 3h41'58"
113.
Rob HARMELING
TVM - Sanyo 3h42'21"
114.
Edoardo ROCCHI
Jolly Componibili - Club 88 3h42'29"
115.
Luigi BOTTEON
Colnago - Lampre - Sopran 3h41'58"
116.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Carrera - Vagabond 3h45'08"
117.
Giuseppe CALCATERRA
Gatorade - Château d'Ax 3h45'19"
118.
Javier DUCH BALLESTAR
Clas - Cajastur 3h46'11"
119.
Dario BOTTARO
Gis Gelati - Ballan 3h48'02"
120.
Fabiano FONTANELLI
Italbonifica - Navigare 3h50'02"
121.
Giovanni STRAZZER
Jolly Componibili - Club 88 3h54'13"
122.
Mauro CONSONNI
ZG Mobili 3h54'32"
123.
Daniel Efrain CASTRO
Amore & Vita - Fanini 3h55'03"
124.
Mario CIPOLLINI
Del Tongo - MG Boys Maglificio 3h55'38"
125.
Claudio BRANDINI
Jolly Componibili - Club 88 3h58'04"
126.
Ján SVORADA
Colnago - Lampre - Sopran 4h09'32"
127.
Maurizio MOLINARI
Amore & Vita - Fanini 4h14'21"
128.
Nico EMONDS
Clas - Cajastur 4h18'48"
129.
Eros POLI
Del Tongo - MG Boys Maglificio 4h20'05"
130.
Jos VAN DER PAS
TVM - Sanyo 4h23'36"
131.
Stefano ZANATTA
Gatorade - Château d'Ax 4h33'24"
132.
Stefano ALLOCCHIO
Italbonifica - Navigare 4h39'38"
133.
Endrio LEONI
Jolly Componibili - Club 88 4h32'02"