La Flèche Wallonne 1996

60th edition

17 April 1996

Rider Team Time
1.
Lance ARMSTRONG
Motorola 4h40'00"
2.
Didier ROUS
GAN 00'08"
3.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili 00'54"
4.
Mauro GIANETTI
Team Polti 01'00"
5.
Gabriele COLOMBO
Gewiss - Playbus 01'08"
6.
Enrico ZAINA
Carrera - Longoni Sport 01'13"
7.
Alexandre GONTCHENKOV
Roslotto - ZG Mobili 01'21"
8.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus 01'42"
9.
Stéphane HEULOT
GAN 01'50"
10.
Davide REBELLIN
Team Polti
11.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - GB 01'51"
12.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 01'52"
13.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
14.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym
15.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
16.
Laurent MADOUAS
Motorola
17.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
18.
Luc LEBLANC
Team Polti
19.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
20.
Francesco CASAGRANDE
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 02'00"
21.
Piotr UGRUMOV
Roslotto - ZG Mobili
22.
Daniele SGNAOLIN
Roslotto - ZG Mobili 02'05"
23.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach 02'06"
24.
Zenon JASKUŁA
Brescialat - Verynet
25.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
26.
Felice PUTTINI
Refin - Mobilvetta
27.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Playbus
28.
Michael BOOGERD
Rabobank
29.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
30.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport 02'13"
31.
Gabriele MISSAGLIA
Panaria - Vinavil
32.
Axel MERCKX
Motorola 02'14"
33.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
O.N.C.E.
34.
Andrea NOÈ
Mapei - GB 02'17"
35.
Cédric VASSEUR
GAN 02'20"
36.
Gérard RUÉ
GAN
37.
Vladimir PULNIKOV
TVM - Farm Frites
38.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
39.
Andrea PERON
Motorola
40.
Patrick JONKER
O.N.C.E.
41.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
42.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
43.
Oscar PELLICIOLI
Carrera - Longoni Sport
44.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 02'38"
45.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili 02'49"
46.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
47.
Rodolfo MASSI
Refin - Mobilvetta 02'53"
48.
Rolf SØRENSEN
Rabobank 03'08"
49.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites 03'55"
50.
Peter VERBEKEN
Lotto - Isoglass
51.
Fabrizio BONTEMPI
Brescialat - Verynet 04'01"
52.
Mauro BETTIN
Refin - Mobilvetta
53.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport 04'02"
54.
Dario FRIGO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 04'52"
55.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti 04'57"
56.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 05'06"
57.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 07'50"
58.
Félix GARCÍA CASAS
Festina - Lotus
59.
Jean-Cyril ROBIN
Festina - Lotus
60.
Roberto PETITO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 09'35"
61.
Michele COPPOLILLO
MG Boys Maglificio - Technogym 10'00"
62.
Fausto DOTTI
Brescialat - Verynet 11'08"
63.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet
64.
Roberto SIERRA AGUERO
O.N.C.E.
65.
Simone BORGHERESI
Mapei - GB
66.
Marcelino GARCÍA ALONSO
O.N.C.E.
67.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym 10'53"
68.
Rudy VERDONCK
Collstrop - Lystex 19'14"
69.
Marco ARTUNGHI
Carrera - Longoni Sport
70.
Stéphane HENNEBERT
Cedico - Ville de Charleroi
71.
Joona LAUKKA
Festina - Lotus
72.
Stéphane GOUBERT
Festina - Lotus
73.
Bobby JULICH
Motorola
74.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti
75.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
76.
Marcello SIBONI
Carrera - Longoni Sport
77.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
78.
Benoît SALMON
Collstrop - Lystex
79.
Eddy BOUWMANS
Foreldorado - Golff
80.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E.
81.
Andrea CHIURATO
Roslotto - ZG Mobili
82.
Erik BREUKINK
Rabobank
83.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Kelme - Artiach
84.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Motorola
85.
José Ángel VIDAL MARTÍNEZ
Kelme - Artiach
86.
Sergio BARBERO
Carrera - Longoni Sport
87.
Filippo SIMEONI
Carrera - Longoni Sport
88.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom
89.
Marco VELO
Brescialat - Verynet
90.
Serge BAGUET
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
91.
Marc STREEL
Tönissteiner - Saxon
92.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
93.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
94.
François SIMON
GAN 19'43"
95.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
96.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Gewiss - Playbus 19'45"
97.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino

Race information

Date: 17 April 1996