Vuelta a España 1996  |  Stage 18. Benasque - Zaragoza   

51st edition

219.5 km, 24 September 1996

Rider Team Time
1.
Dmitri KONYCHEV
Aki - Gipiemme - Safi 5h41'24"
2.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
3.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
4.
Paolo VALOTI
Cantina Tollo - Co. Bo.
5.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 05'07"
6.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino
7.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi
8.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi
9.
Oscar ARANGUREN
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
10.
Alessandro PETACCHI
Scrigno - Blue Storm
11.
Marcel WÜST
Mx Onda
12.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach
13.
Stefano DANTE
Cantina Tollo - Co. Bo.
14.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm
15.
Jose Antonio ESPINOSA
Mx Onda
16.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom
17.
Jürgen WERNER
Team Deutsche Telekom
18.
Hendrik REDANT
TVM - Farm Frites
19.
Asier GUENETXEA
Euskadi
20.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Co. Bo.
21.
Massimiliano MORI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
22.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi
23.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino
24.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
25.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
26.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
27.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites
28.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
29.
Mauro GIANETTI
Team Polti
30.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti
31.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
32.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
33.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym
34.
Davide REBELLIN
Team Polti
35.
Tom STEELS
Mapei - GB
36.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Artiach
37.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda
38.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
39.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
40.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
41.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
42.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm
43.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB
44.
Íñigo CHAURREAU
Team Polti
45.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
46.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
47.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E.
48.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach
49.
Bobby JULICH
Motorola
50.
Daniel CLAVERO
Mx Onda
51.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
52.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
53.
Andrea PERON
Motorola
54.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus
55.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
56.
Stephen HODGE
Festina - Lotus
57.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda
58.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
59.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
60.
Axel MERCKX
Motorola
61.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom
62.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Artiach
63.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
64.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi
65.
Bart LEYSEN
Mapei - GB
66.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom
67.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
68.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
69.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus
70.
Joaquim Adrego ANDRADE
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
71.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
72.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino
73.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach
74.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach
75.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
76.
Mirko CELESTINO
Team Polti
77.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
78.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
79.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Co. Bo.
80.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm
81.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
82.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
83.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB
84.
Martial LOCATELLI
Petit Casino
85.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
86.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
87.
Orlando RODRIGUES
Banesto
88.
Tom CORDES
Mx Onda
89.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
90.
Lorenzo DI SILVESTRO
Cantina Tollo - Co. Bo.
91.
Manuel ABREU
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
92.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus
93.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
94.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym
95.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus
96.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
97.
Angelo LECCHI
MG Boys Maglificio - Technogym
98.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
99.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus
100.
Marino ALONSO
Banesto
101.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
102.
Antonio POLITANO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
103.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
104.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus
105.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Mx Onda
106.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E.
107.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi
108.
César SOLAUN
Euskadi
109.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi
110.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
111.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda 05'26"
112.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi
113.
Roberto LAISEKA
Euskadi
114.
Kevin LIVINGSTON
Motorola
115.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
116.
Gianluca GORINI
Aki - Gipiemme - Safi
117.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo.
118.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus 05'38"
119.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo.
120.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 06'29"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 18. Benasque - Zaragoza

Distance: 219.5 km

Date: 24 September 1996