Vuelta a España 1996  |  Stage 17. Sabiñánigo - Cerler   

51st edition

165.5 km, 23 September 1996

Rider Team Time
1.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E. 4h11'54"
2.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. 00'37"
3.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
4.
Tony ROMINGER
Mapei - GB 00'38"
5.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym 00'40"
6.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti
7.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 00'42"
8.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
9.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach
10.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
11.
Andrea PERON
Motorola 01'10"
12.
Daniel CLAVERO
Mx Onda
13.
Mauro GIANETTI
Team Polti 01'38"
14.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 02'29"
15.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm
16.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB
17.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
18.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB
19.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
20.
Bobby JULICH
Motorola
21.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
22.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus
23.
Íñigo CHAURREAU
Team Polti
24.
Davide REBELLIN
Team Polti
25.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E.
26.
Angelo LECCHI
MG Boys Maglificio - Technogym 02'37"
27.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom 03'14"
28.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm
29.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda
30.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino 03'44"
31.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB 03'49"
32.
César SOLAUN
Euskadi 04'29"
33.
Orlando RODRIGUES
Banesto
34.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi
35.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino
36.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda 04'52"
37.
Marino ALONSO
Banesto 05'04"
38.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 05'13"
39.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. 05'19"
40.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
41.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
42.
Axel MERCKX
Motorola 05'45"
43.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto 06'02"
44.
Manuel ABREU
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
45.
Santiago BLANCO GIL
Banesto 06'07"
46.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Mx Onda
47.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym 06'24"
48.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo. 06'28"
49.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 06'39"
50.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 06'43"
51.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda 07'50"
52.
Jose Antonio ESPINOSA
Mx Onda
53.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
54.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi 08'20"
55.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 08'40"
56.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
57.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi
58.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi 09'29"
59.
Dmitri KONYCHEV
Aki - Gipiemme - Safi 09'47"
60.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
61.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Artiach 11'52"
62.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
63.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
64.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites
65.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus 12'45"
66.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus 14'57"
67.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
68.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
69.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus
70.
Bart LEYSEN
Mapei - GB
71.
Antonio POLITANO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
72.
Joaquim Adrego ANDRADE
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
73.
Paolo VALOTI
Cantina Tollo - Co. Bo.
74.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom
75.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
76.
Massimiliano MORI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
77.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
78.
Gianluca GORINI
Aki - Gipiemme - Safi 15'22"
79.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Artiach 16'30"
80.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
81.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom
82.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
83.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
84.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach
85.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach
86.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi
87.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Co. Bo.
88.
Marcel WÜST
Mx Onda 22'35"
89.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
90.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
91.
Oscar ARANGUREN
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
92.
Alessandro PETACCHI
Scrigno - Blue Storm
93.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach
94.
Asier GUENETXEA
Euskadi
95.
Tom CORDES
Mx Onda
96.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus
97.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
98.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus
99.
Martial LOCATELLI
Petit Casino
100.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
101.
Biagio CONTE
Scrigno - Blue Storm
102.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino
103.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus
104.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
105.
Jürgen WERNER
Team Deutsche Telekom
106.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi
107.
Lorenzo DI SILVESTRO
Cantina Tollo - Co. Bo.
108.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Co. Bo.
109.
Kevin LIVINGSTON
Motorola
110.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
111.
Stephen HODGE
Festina - Lotus
112.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi
113.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
114.
Hendrik REDANT
TVM - Farm Frites
115.
Mirko CELESTINO
Team Polti
116.
Stefano DANTE
Cantina Tollo - Co. Bo.
117.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
118.
Tom STEELS
Mapei - GB
119.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm
120.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo.
121.
Roberto LAISEKA
Euskadi
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 17. Sabiñánigo - Cerler

Race Type: Mountain stage

Distance: 165.5 km

Date: 23 September 1996