Vuelta a España 1996  |  Stage 16. Logroño - Sabiñánigo   

51st edition

221 km, 22 September 1996

Rider Team Time
1.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus 5h34'38"
2.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
3.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
4.
Marcel WÜST
Mx Onda
5.
Tom STEELS
Mapei - GB
6.
Biagio CONTE
Scrigno - Blue Storm
7.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Co. Bo.
8.
Paolo VALOTI
Cantina Tollo - Co. Bo.
9.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi
10.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Co. Bo.
11.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi
12.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
13.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino
14.
Mauro GIANETTI
Team Polti
15.
Bobby JULICH
Motorola
16.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
17.
Jürgen WERNER
Team Deutsche Telekom
18.
Jose Antonio ESPINOSA
Mx Onda
19.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach
20.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi
21.
Massimiliano MORI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
22.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
23.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
24.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
25.
Orlando RODRIGUES
Banesto
26.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
27.
Dmitri KONYCHEV
Aki - Gipiemme - Safi
28.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym
29.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
30.
Alessandro PETACCHI
Scrigno - Blue Storm
31.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
32.
Davide REBELLIN
Team Polti
33.
Andrea PERON
Motorola
34.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm
35.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus
36.
Manuel ABREU
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
37.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Artiach
38.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
39.
Hendrik REDANT
TVM - Farm Frites
40.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
41.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
42.
Asier GUENETXEA
Euskadi
43.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti
44.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach
45.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E.
46.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
47.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda
48.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
49.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda
50.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
51.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom
52.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Mx Onda
53.
Daniel CLAVERO
Mx Onda
54.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus
55.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
56.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E.
57.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB
58.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
59.
Marino ALONSO
Banesto
60.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
61.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
62.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom
63.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
64.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
65.
Stephen HODGE
Festina - Lotus
66.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
67.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB
68.
Axel MERCKX
Motorola
69.
Angelo LECCHI
MG Boys Maglificio - Technogym
70.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
71.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
72.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 00'14"
73.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
74.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm
75.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda
76.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E.
77.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym
78.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi
79.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
80.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
81.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
82.
Oscar ARANGUREN
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
83.
Martial LOCATELLI
Petit Casino
84.
Gianluca GORINI
Aki - Gipiemme - Safi
85.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi
86.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach
87.
Lorenzo FERDEGHINI
MG Boys Maglificio - Technogym
88.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom
89.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
90.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus
91.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus
92.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm
93.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Artiach
94.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
95.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
96.
Stefano DANTE
Cantina Tollo - Co. Bo.
97.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino 01'32"
98.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi 01'36"
99.
Bart LEYSEN
Mapei - GB 01'41"
100.
Íñigo CHAURREAU
Team Polti 02'13"
101.
Roberto LAISEKA
Euskadi
102.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites
103.
Tom CORDES
Mx Onda
104.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
105.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 03'20"
106.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus 05'01"
107.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus
108.
Antonio POLITANO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
109.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
110.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi
111.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
112.
Lorenzo DI SILVESTRO
Cantina Tollo - Co. Bo.
113.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach
114.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino
115.
Mirko CELESTINO
Team Polti
116.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo.
117.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
118.
Joaquim Adrego ANDRADE
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
119.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
120.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
121.
Kevin LIVINGSTON
Motorola
122.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo.
123.
César SOLAUN
Euskadi
124.
Iñigo GONZALEZ DE HEREDIA
Euskadi 11'46"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 16. Logroño - Sabiñánigo

Distance: 221 km

Date: 22 September 1996