Vuelta a España 1996  |  Stage 21. Segovia - Segovia   

51st edition

43 km, 27 September 1996

Rider Team Time
1.
Tony ROMINGER
Mapei - GB 53'37"
2.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 00'13"
3.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. 01'47"
4.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB 02'07"
5.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 02'14"
6.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi 02'22"
7.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto 02'23"
8.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Artiach 02'25"
9.
Andrea PERON
Motorola 02'31"
10.
Bobby JULICH
Motorola 02'36"
11.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus 02'48"
12.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach 02'56"
13.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus 03'09"
14.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti
15.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym 03'13"
16.
Kevin LIVINGSTON
Motorola 03'15"
17.
Tom STEELS
Mapei - GB 03'17"
18.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach 03'25"
19.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 03'38"
20.
Daniel CLAVERO
Mx Onda 03'45"
21.
Martial LOCATELLI
Petit Casino
22.
Davide REBELLIN
Team Polti 03'46"
23.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom 03'49"
24.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. 03'55"
25.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites 04'01"
26.
Mauro GIANETTI
Team Polti 04'03"
27.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach
28.
Bart LEYSEN
Mapei - GB 04'04"
29.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 04'21"
30.
Tom CORDES
Mx Onda 04'35"
31.
Orlando RODRIGUES
Banesto 04'42"
32.
Axel MERCKX
Motorola 04'50"
33.
Íñigo CHAURREAU
Team Polti 04'51"
34.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 04'57"
35.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites 04'59"
36.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E. 05'01"
37.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
38.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB 05'02"
39.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom 05'06"
40.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 05'09"
41.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
42.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom 05'10"
43.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus 05'15"
44.
Stefano DANTE
Cantina Tollo - Co. Bo. 05'21"
45.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino 05'22"
46.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm 05'26"
47.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
48.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom 05'32"
49.
Roberto LAISEKA
Euskadi 05'39"
50.
Marino ALONSO
Banesto
51.
Jürgen WERNER
Team Deutsche Telekom
52.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 05'49"
53.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus 05'58"
54.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino 06'01"
55.
Manuel ABREU
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin 06'04"
56.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym 06'06"
57.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo. 06'10"
58.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi
59.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi 00'11"
60.
Joaquim Adrego ANDRADE
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin 06'14"
61.
Angelo LECCHI
MG Boys Maglificio - Technogym 06'22"
62.
Paolo VALOTI
Cantina Tollo - Co. Bo. 06'26"
63.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus 06'29"
64.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Co. Bo.
65.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB 06'30"
66.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda 06'41"
67.
Massimiliano MORI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 06'42"
68.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus 06'47"
69.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda 06'49"
70.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym 06'50"
71.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
72.
César SOLAUN
Euskadi 06'51"
73.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites 06'52"
74.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 06'57"
75.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 07'02"
76.
Mirko CELESTINO
Team Polti 07'03"
77.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Artiach
78.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi 07'04"
79.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus 07'06"
80.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi 07'19"
81.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. 07'22"
82.
Stephen HODGE
Festina - Lotus 07'25"
83.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto 07'29"
84.
Lorenzo DI SILVESTRO
Cantina Tollo - Co. Bo. 07'33"
85.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E. 07'36"
86.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi 07'43"
87.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach 07'47"
88.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus
89.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
90.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach 07'48"
91.
Dmitri KONYCHEV
Aki - Gipiemme - Safi 07'54"
92.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi
93.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach 08'01"
94.
Santiago BLANCO GIL
Banesto 08'05"
95.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Co. Bo. 08'08"
96.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm 08'10"
97.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi 08'13"
98.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm 08'14"
99.
Hendrik REDANT
TVM - Farm Frites 08'24"
100.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 08'25"
101.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino 08'28"
102.
Alessandro PETACCHI
Scrigno - Blue Storm 08'29"
103.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda 08'38"
104.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites 08'43"
105.
Antonio POLITANO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 09'00"
106.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 09'10"
107.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 09'13"
108.
Asier GUENETXEA
Euskadi 09'41"
109.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
110.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 10'00"
111.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites 10'11"
112.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 10'14"
113.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 10'26"
114.
Oscar ARANGUREN
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 10'51"
115.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo. 12'35"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 21. Segovia - Segovia

Race Type: Time Trial

Distance: 43 km

Date: 27 September 1996