Vuelta a España 1996  |  Stage 22. Madrid - Madrid   

51st edition

157.5 km, 28 September 1996

Rider Team Time
1.
Tom STEELS
Mapei - GB 3h53'27"
2.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus
3.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
4.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
5.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach
6.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi
7.
Asier GUENETXEA
Euskadi
8.
Alessandro PETACCHI
Scrigno - Blue Storm
9.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
10.
Hendrik REDANT
TVM - Farm Frites
11.
Massimiliano MORI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
12.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino
13.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Co. Bo.
14.
Orlando RODRIGUES
Banesto
15.
Oscar ARANGUREN
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
16.
Manuel ABREU
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
17.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Artiach
18.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
19.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino
20.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites
21.
Paolo VALOTI
Cantina Tollo - Co. Bo.
22.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
23.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm
24.
Mauro GIANETTI
Team Polti
25.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi
26.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
27.
Jürgen WERNER
Team Deutsche Telekom
28.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
29.
Bobby JULICH
Motorola
30.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
31.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
32.
Davide REBELLIN
Team Polti
33.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
34.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB
35.
Íñigo CHAURREAU
Team Polti
36.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
37.
Stephen HODGE
Festina - Lotus
38.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym
39.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi
40.
Andrea PERON
Motorola
41.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti
42.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi
43.
Axel MERCKX
Motorola
44.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
45.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB
46.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
47.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino
48.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach
49.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
50.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
51.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
52.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus
53.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
54.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
55.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
56.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
57.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi
58.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Artiach
59.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
60.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
61.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus
62.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda
63.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym
64.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
65.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda
66.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
67.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm
68.
Angelo LECCHI
MG Boys Maglificio - Technogym
69.
Daniel CLAVERO
Mx Onda
70.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
71.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
72.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom
73.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
74.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
75.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
76.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
77.
Martial LOCATELLI
Petit Casino
78.
Bart LEYSEN
Mapei - GB
79.
Marino ALONSO
Banesto
80.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach
81.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm
82.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi
83.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Co. Bo.
84.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
85.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
86.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach
87.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E.
88.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda
89.
César SOLAUN
Euskadi
90.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi
91.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E.
92.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom
93.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
94.
Kevin LIVINGSTON
Motorola
95.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
96.
Tom CORDES
Mx Onda
97.
Joaquim Adrego ANDRADE
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
98.
Stefano DANTE
Cantina Tollo - Co. Bo.
99.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom
100.
Roberto LAISEKA
Euskadi
101.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo.
102.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
103.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus
104.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus
105.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
106.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
107.
Antonio POLITANO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
108.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
109.
Mirko CELESTINO
Team Polti
110.
Lorenzo DI SILVESTRO
Cantina Tollo - Co. Bo.
111.
Dmitri KONYCHEV
Aki - Gipiemme - Safi
112.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo.
113.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus 01'36"
114.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus
115.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 22. Madrid - Madrid

Distance: 157.5 km

Date: 28 September 1996