Vuelta a Murcia 2001  |  General Classification    

17th edition

General Classification

7 March 2001 - 11 March 2001

Rider Team Time
1.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca 15h52'40"
2.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 00'25"
3.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 00'36"
4.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 00'41"
5.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 00'46"
6.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 00'58"
7.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com 01'01"
8.
Alexandr SHEFER
Alessio 01'30"
9.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step 01'49"
10.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 01'52"
11.
Gaizka LEJARRETA MARTIN
O.N.C.E. - Eroski 02'01"
12.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita - Casprini - Aquias Alpiarça 02'06"
13.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 02'19"
14.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 02'34"
15.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 02'38"
16.
Marco VELO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 02'50"
17.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada 03'09"
18.
Addy ENGELS
Rabobank 03'12"
19.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 03'15"
20.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 03'17"
21.
Grischa NIERMANN
Rabobank 03'55"
22.
Geert VERHEYEN
Rabobank 04'02"
23.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco 04'14"
24.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 04'55"
25.
Ivan GOTTI
Alessio 05'01"
26.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom 05'05"
27.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi 05'08"
28.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom 05'15"
29.
Bekim CHRISTENSEN
Team Coast - Buffalo 05'29"
30.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco 05'51"
31.
Tom STREMERSCH
Vlaanderen - T-Interim 05'52"
32.
Aitor KINTANA
Jazztel - Costa de Almeria 05'55"
33.
Davy DANIELS
Vlaanderen - T-Interim
34.
Vincent CALI
Collstrop - Palmans 06'20"
35.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria 06'21"
36.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada 07'42"
37.
Ruslan IVANOV
Alessio 07'58"
38.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 07'59"
39.
Stefano GARZELLI
Mapei - Quick Step 08'01"
40.
Antonio CRUZ
US Postal Service 08'10"
41.
Pedro Manuel ANDRADE OLIVEIRA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita - Casprini - Aquias Alpiarça 08'14"
42.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 08'15"
43.
Orlando RODRIGUES
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita - Casprini - Aquias Alpiarça 08'19"
44.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 08'25"
45.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada 08'32"
46.
Bram DE GROOT
Rabobank 08'33"
47.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
48.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 08'42"
49.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 08'43"
50.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com 08'47"
51.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca 08'48"
52.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 08'49"
53.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step 08'55"
54.
Jurgen GUNS
Vlaanderen - T-Interim 08'56"
55.
Ruben DIAZ DE CERIO
Euskaltel - Euskadi 09'05"
56.
Staf SCHEIRLINCKX
Collstrop - Palmans 09'28"
57.
Adolfo GARCÍA QUESADA
iBanesto.com 09'32"
58.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca 09'33"
59.
Roland MEIER
Team Coast - Buffalo 09'44"
60.
Jurgen VAN ROOSBROECK
Vlaanderen - T-Interim 09'45"
61.
Marc LOTZ
Rabobank 09'47"
62.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria 09'48"
63.
László BODROGI
Mapei - Quick Step 12'50"
64.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service 12'55"
65.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service 13'00"
66.
Thomas LIESE
Team Nürnberger 13'03"
67.
Tyler HAMILTON
US Postal Service 13'22"
68.
Gianpaolo MONDINI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 13'43"
69.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 13'47"
70.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski 13'48"
71.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Adecco 14'13"
72.
Donatas VIRBICKAS
Collstrop - Palmans 14'38"
73.
Robert BARTKO
Team Deutsche Telekom 14'39"
74.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 14'45"
75.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 15'08"
76.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
77.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 15'13"
78.
Alessandro SPEZIALETTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 15'24"
79.
Youri SOURKOV
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita - Casprini - Aquias Alpiarça 15'26"
80.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita - Casprini - Aquias Alpiarça 15'27"
81.
Imanol AYESTARÁN
Relax - Fuenlabrada 15'44"
82.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 15'50"
83.
Geoffrey DEMEYERE
Vlaanderen - T-Interim 15'59"
84.
David TANI
Mapei - Quick Step 16'00"
85.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita - Casprini - Aquias Alpiarça 16'06"
86.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom 16'25"
87.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita - Casprini - Aquias Alpiarça 17'34"
88.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 20'00"
89.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com 20'40"
90.
Fabio ROSCIOLI
Jazztel - Costa de Almeria 20'44"
91.
Gerben LÖWIK
Rabobank 20'51"
92.
Werner RIEBENBAUER
Team Nürnberger 20'55"
93.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada 21'03"
94.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria 21'12"
95.
Pablo FERNANDEZ PEREZ
Relax - Fuenlabrada 21'15"
96.
Alberto VINALE
Alessio 21'45"
97.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 21'47"
98.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step 21'50"
99.
Sergio VILLAMIL GONZÁLEZ
Relax - Fuenlabrada 22'13"
100.
Torsten HIEKMANN
Team Deutsche Telekom 22'15"
101.
Daniel BECKE
Team Coast - Buffalo 22'25"
102.
Thorsten RUND
Team Coast - Buffalo 22'41"
103.
Cândido BARBOSA
iBanesto.com 23'11"
104.
Dylan CASEY
US Postal Service 23'30"
105.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski 24'47"
106.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 26'10"
107.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com 26'17"
108.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca 26'21"
109.
Sven NIJS
Rabobank 26'40"
110.
Iván Ramiro PARRA PINTO
O.N.C.E. - Eroski 27'07"
111.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco 27'18"
112.
Kevin LIVINGSTON
Team Deutsche Telekom 27'32"
113.
Nico SIJMENS
Vlaanderen - T-Interim 27'33"
114.
Björn LEUKEMANS
Vlaanderen - T-Interim 27'47"
115.
Erwin THIJS
Collstrop - Palmans 30'19"
116.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita - Casprini - Aquias Alpiarça 30'50"
117.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
O.N.C.E. - Eroski 31'19"
118.
Cristian PEPOLI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 33'50"
119.
Artur BABAITCHEV
Team Nürnberger 34'13"
120.
Hendrik VAN DIJCK
Lotto - Adecco 34'45"
121.
Leandro NAVARRETTE GUTIERREZ
Kelme - Costa Blanca 35'10"
122.
Harald MORSCHER
Team Nürnberger 35'49"
123.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria 36'37"
124.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 37'23"
125.
Marc STREEL
Collstrop - Palmans 41'59"
126.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Jazztel - Costa de Almeria 46'42"
127.
Jehudi SCHOONACKER
Vlaanderen - T-Interim 47'55"
128.
Jason PHILLIPS
Team Coast - Buffalo 48'00"
129.
Giuseppe DI FRESCO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 50'10"
130.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco 52'51"