Vuelta a Murcia 2003  |  Stage 4. Cartagena - Alto de La Santa   

19th edition

167 km, 8 March 2003

Rider Team Time
1.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor 4h14'03"
2.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
3.
Addy ENGELS
Rabobank 00'13"
4.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria 00'28"
5.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 00'31"
6.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com 00'33"
7.
Cadel EVANS
Team Telekom 00'35"
8.
Wladimir BELLI
Lampre
9.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
10.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 00'39"
11.
Beat ZBERG
Rabobank 00'41"
12.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria 00'53"
13.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
14.
Ruslan IVANOV
Alessio
15.
Laurent DUFAUX
Alessio
16.
Gerhard TRAMPUSCH
Gerolsteiner 00'57"
17.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 01'07"
18.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué 01'22"
19.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
20.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada 01'39"
21.
Grischa NIERMANN
Rabobank 01'48"
22.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
23.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 02'03"
24.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 02'11"
25.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 02'18"
26.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 02'55"
27.
Vladimir KARPETS
iBanesto.com
28.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 03'46"
29.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim 04'01"
30.
Jef PEETERS
Vlaanderen - T-Interim 07'53"
31.
Steven KLEYNEN
Vlaanderen - T-Interim
32.
Daniel SCHNIDER
Phonak
33.
Jonathan GONZALEZ RIOS
O.N.C.E. - Eroski
34.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué 08'35"
35.
Raimondas RUMŠAS
Lampre
36.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
37.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
38.
Eddy MAZZOLENI
Vini Caldirola - So.Di
39.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
40.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom
41.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Labarca 2 - Café Baqué
42.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor
43.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service p/b Berry Floor
44.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
45.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
46.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
47.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
48.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Paternina - Costa de Almeria 11'14"
49.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
50.
Nico SIJMENS
Vlaanderen - T-Interim 15'27"
51.
Martin ELMIGER
Phonak
52.
Francisco PALACIOS
Labarca 2 - Café Baqué
53.
Francisco GUTIÉRREZ ÁLVAREZ
Labarca 2 - Café Baqué
54.
Rudolf WENTZEL
Vlaanderen - T-Interim
55.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
56.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
57.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - So.Di 18'17"
58.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
59.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
60.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
61.
Kevin DE WEERT
Rabobank
62.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
63.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
64.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
65.
Karsten KROON
Rabobank
66.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner
67.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
68.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
69.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca
70.
Denis LUNGHI
Alessio
71.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
72.
Stefan SCHUMACHER
Team Telekom
73.
Thorsten RUND
Team Bianchi
74.
David KOPP
Team Telekom
75.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
76.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
77.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
78.
Jurgen VAN DE WALLE
Vlaanderen - T-Interim
79.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
80.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
81.
Dirk REICHL
Team Telekom 20'23"
82.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
83.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - So.Di 21'45"
84.
Lander EUBA
Euskaltel - Euskadi
85.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner
86.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
87.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
88.
Marco PINOTTI
Lampre
89.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim 24'17"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Cartagena - Alto de La Santa

Distance: 167 km

Date: 8 March 2003