Bayern Rundfahrt 2004  |  General Classification    

8th edition

General Classification

19 May 2004 - 24 May 2004

Rider Team Time
1.
Jens VOIGT
Team CSC 22h23'54"
2.
Andreas KLÖDEN
T-Mobile Team 00'30"
3.
Tomasz BROŻYNA
Action - ATI 00'44"
4.
Massimiliano GENTILI
Domina Vacanze 00'56"
5.
René WEISSINGER
Volksbank - Ideal - Leingruber 01'16"
6.
Pascal HUNGERBÜHLER
Volksbank - Ideal - Leingruber
7.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 01'41"
8.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC 01'49"
9.
Michael RICH
Gerolsteiner 03'30"
10.
Stefan SCHUMACHER
Team Lamonta 03'32"
11.
Rolf ALDAG
T-Mobile Team 03'58"
12.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner 04'08"
13.
Bradley WIGGINS
Crédit Agricole 04'13"
14.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 04'16"
15.
Björn GLASNER
Team Lamonta 04'19"
16.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
17.
Timo SCHOLZ
Winfix - Arnolds Sicherheit 04'21"
18.
Alexandre BAZHENOV
Domina Vacanze 04'24"
19.
Matej JURČO
De Nardi - Piemme Telekom 04'31"
20.
Jean NUTTLI
Volksbank - Ideal - Leingruber 04'32"
21.
Sergio MARINANGELI
Domina Vacanze
22.
Martin MÜLLER
Team Wiesenhof 04'41"
23.
Guillaume AUGER
R.A.G.T. Semences - MG Rover 04'46"
24.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 04'51"
25.
Klaus MUTSCHLER
R.A.G.T. Semences - MG Rover 04'52"
26.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC 04'54"
27.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 04'56"
28.
Corey SWEET
Team ComNet - Senges 04'59"
29.
Robert RETSCHKE
Team ComNet - Senges 05'03"
30.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole 05'10"
31.
Mads KAGGESTAD
Crédit Agricole 05'11"
32.
David KOPP
Team Lamonta 05'12"
33.
Massimiliano MORI
Domina Vacanze 05'14"
34.
Pierre BOURQUENOUD
R.A.G.T. Semences - MG Rover 05'17"
35.
Mauro SANTAMBROGIO
Team LPR - Piacenza Management SRL 05'23"
36.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover 05'27"
37.
Stefano CASAGRANDA
Saeco 05'30"
38.
Kairat BAIGUDINOV
Capec 05'34"
39.
Jakob Storm PIIL
Team CSC 05'40"
40.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole 05'42"
41.
Rafael NURITDINOV
De Nardi - Piemme Telekom 05'43"
42.
Harald MORSCHER
Volksbank - Ideal - Leingruber 05'49"
43.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 05'56"
44.
Paolo LONGO BORGHINI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 05'59"
45.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 06'08"
46.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner 06'19"
47.
Andreas MATZBACHER
Saeco 06'30"
48.
Marco GILI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 06'34"
49.
Jörg LUDEWIG
Saeco 06'37"
50.
Jan POKRANDT
RSH GS III 06'39"
51.
Udo MÜLLER
RSH GS III 06'46"
52.
Krzysztof KRZYWY
Action - ATI 06'48"
53.
Assan BAZAYEV
Capec 06'55"
54.
Maxim IGLINSKIY
T-Mobile Team 07'00"
55.
Carsten PODLESCH
Team Wiesenhof 09'14"
56.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
T-Mobile Team 11'58"
57.
Adam WADECKI
Action - ATI 12'39"
58.
Devis MIORIN
De Nardi - Piemme Telekom 13'01"
59.
Wolfram WIESE
Team ComNet - Senges 13'29"
60.
Markus GANSER
Team ComNet - Senges 13'55"
61.
Peter MAGYAROSI
Team Lamonta 15'16"
62.
Michał PAWLYTA
Action - ATI 15'25"
63.
Thomas LIESE
Winfix - Arnolds Sicherheit 16'23"
64.
Murilo Antonio FISCHER
Domina Vacanze 16'48"
65.
Thorsten RUND
Winfix - Arnolds Sicherheit 18'06"
66.
Gilles BOUVARD
R.A.G.T. Semences - MG Rover 18'11"
67.
Claudio LUCCHINI
Team LPR - Piacenza Management SRL 18'21"
68.
Daniele MASOLINO
Team LPR - Piacenza Management SRL 18'59"
69.
Peter PRESSLAUER
Volksbank - Ideal - Leingruber 19'37"
70.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Lamonta 21'57"
71.
Danilo NAPOLITANO
Team LPR - Piacenza Management SRL 29'08"
72.
David KUPKA
eD'system - ZVVZ 31'05"
73.
Jan RICHTER
Team Hygia - Koga 34'46"
74.
Bakhtiyar MAMYROV
Capec 34'54"
75.
Roman BRONIŠ
eD'system - ZVVZ 39'19"
76.
Sebastian FREESE
Team Hygia - Koga 50'25"