2.HC

Bayern Rundfahrt 2006  |  Stage 1. Gunzenhausen - Starnberg   

10th edition

205.3 km, 24 May 2006

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Milram
2.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
3.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
4.
Mauro GEROSA
Miche
5.
André KORFF
T-Mobile Team
6.
Werner RIEBENBAUER
Team Vorarlberg
7.
Kurt HOVELYNCK
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
8.
Stefan HEINY
Team Lamonta
9.
Jens MOURIS
Team Regiostrom - Senges
10.
Murilo Antonio FISCHER
Naturino - Sapore Di Mare
11.
Gerald CIOLEK
Team Wiesenhof Akud
12.
Giancarlo GINESTRI
Team Tenax Salmilano
13.
Danilo HONDO
Team Lamonta
14.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
15.
Gregor WILLWOHL
Team Wiesenhof Akud
16.
Elnathan HEIZMANN
Team Regiostrom - Senges
17.
Jarosław ZARĘBSKI
Intel - Action
18.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
19.
Steffen WEIGOLD
Team Lamonta
20.
Emanuele RIZZA
Naturino - Sapore Di Mare
21.
Marcel SIEBERG
Team Wiesenhof Akud
22.
Wesley VAN DER LINDEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
23.
Maint BERKENBOSCH
Team Regiostrom - Senges
24.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Wiesenhof Akud
25.
Jakob Storm PIIL
Team CSC
26.
Daniel BECKE
Team Milram
27.
Stefan COHNEN
Naturino - Sapore Di Mare
28.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
29.
Rigoberto URÁN URÁN
Team Tenax Salmilano
30.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Agritubel
31.
Dariusz RUDNICKI
Intel - Action
32.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
33.
Lars Ytting BAK
Team CSC
34.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg
35.
Benny DE SCHROODER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
36.
Micula DE MATTEIS
Team Tenax Salmilano
37.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
38.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel
39.
Matti BRESCHEL
Team CSC
40.
Arkadiusz WOJTAS
Miche
41.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
42.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Agritubel
43.
Frank HØJ
Gerolsteiner
44.
Eddy RATTI
Naturino - Sapore Di Mare
45.
David KOPP
Gerolsteiner
46.
Markus EICHLER
Team Regiostrom - Senges
47.
Andreas MATZBACHER
Team Vorarlberg
48.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC
49.
Bo HAMBURGER
Miche
50.
Massimo CODOL
Team Tenax Salmilano
51.
Mariusz WITECKI
Intel - Action
52.
Luke ROBERTS
Team CSC
53.
Bernhard KOHL
T-Mobile Team
54.
Brian VANDBORG
Team CSC
55.
Gabriele BOSISIO
Team Tenax Salmilano
56.
Robert RETSCHKE
Team Wiesenhof Akud
57.
Cristiano SALERNO
Team Tenax Salmilano
58.
Konstantin SCHUBERT
Team Regiostrom - Senges
59.
Tomasz BROŻYNA
Intel - Action
60.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
61.
Erik HOFFMANN
Team Lamonta
62.
Thomas ZIEGLER
T-Mobile Team
63.
Cedric COUTOULY
Agritubel
64.
Hannes BLANK
Team Lamonta
65.
Benoît SALMON
Agritubel
66.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action
67.
Pascal HUNGERBÜHLER
Team Vorarlberg
68.
Joshua Kane COLLINGWOOD
Team Regiostrom - Senges
69.
Michael RICH
Gerolsteiner
70.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
71.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare
72.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team
73.
Viktor RENANG
Team Regiostrom - Senges
74.
Kenny LISABETH
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
75.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
76.
Sławomir KOHUT
Miche
77.
Luigi SESTILI
Naturino - Sapore Di Mare
78.
Ralf GRABSCH
Team Milram
79.
Pasquale MUTO
Miche
80.
Antonio QUADRANTI
Naturino - Sapore Di Mare
81.
Fabio SABATINI
Team Milram
82.
Patrick RIEDESSER
Team Vorarlberg
83.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
84.
Manuel CALVENTE CORBAS
Agritubel
85.
Andreas KLÖDEN
T-Mobile Team
86.
Christoph GIRSCHWEILER
Team Vorarlberg
87.
Christian MÜLLER
Team CSC
88.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche
89.
Alexander GUT
Team Lamonta
90.
Marco KIRITSCHENKO
Team Notebooksbilliger.de
91.
Sören PETERSEN
Team Lamonta
92.
Wouter VAN MECHELEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
93.
Antonio D'ANIELLO
Miche
94.
Artur GAJEK
Team Wiesenhof Akud
95.
Marcin LEWANDOWSKI
Intel - Action
96.
Gerrit GLOMSER
Team Vorarlberg
97.
Hans DEKKERS
Agritubel
98.
Phillip SCHULZ
Team Notebooksbilliger.de
99.
Julian RAMMLER
Team Notebooksbilliger.de
100.
Felix ODEBRECHT
Team Wiesenhof Akud
101.
Tobias SCHLEIFRING
Team Notebooksbilliger.de
102.
Marcus WEINBERG
Team Notebooksbilliger.de

Stage information

Start, finish: Stage 1. Gunzenhausen - Starnberg

Distance: 205.3 km

Date: 24 May 2006