2.HC

Vuelta a Burgos 2007  |  Stage 1. Miranda de Ebro - Miranda de Ebro   

15th edition

150 km, 14 August 2007

Rider Team Time
1.
Mikhail IGNATYEV
Tinkoff Credit Systems 3h23'26"
2.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Gam 00'34"
3.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
4.
Stefano GARZELLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
5.
Carlos TORRENT TARRES
Vina Magna - Cropu
6.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Agritubel
7.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Unibet.com
8.
Roberto TRAFICANTE
Team L.P.R.
9.
Aurélien PASSERON
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
10.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Tinkoff Credit Systems
11.
Kanstantsin SIUTSOU
Barloworld
12.
Arnaud COYOT
Unibet.com
13.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
14.
Rodrigo GARCIA RENA
Fuerteventura - Canarias
15.
Luca CELLI
Team L.P.R.
16.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura - Spiuk
17.
Benny DE SCHROODER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
18.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
19.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne
20.
Eduard VORGANOV
Karpin Galicia
21.
Alexander EFIMKIN
Barloworld
22.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff Credit Systems
23.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Caisse d'Epargne
24.
Javier MORENO BAZÁN
Extremadura - Spiuk
25.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Agritubel
26.
Massimo CODOL
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
27.
Enrique MATA
Vina Magna - Cropu
28.
Cédric HERVE
Agritubel
29.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Team L.P.R.
30.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Agritubel
31.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
32.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
33.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
34.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Fuerteventura - Canarias
35.
David GARCIA DA PENA
Karpin Galicia
36.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Barloworld
37.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam
38.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Karpin Galicia
39.
Pedro ROMERO OCAMPO
Extremadura - Spiuk
40.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Caisse d'Epargne
41.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
42.
David HERRERO LLORENTE
Karpin Galicia
43.
José Adrián BONILLA
Fuerteventura - Canarias
44.
Iker FLORES GALARZA
Fuerteventura - Canarias
45.
Steffen WEIGOLD
Tinkoff Credit Systems
46.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
47.
Daniele NARDELLO
Team L.P.R.
48.
Jaume ROVIRA POUS
Vina Magna - Cropu
49.
Nazareno ROSSI
Team L.P.R.
50.
Antonio OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
51.
Aitor PEREZ ARRIETA
Caisse d'Epargne
52.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
53.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
54.
Christophe RINERO
Saunier Duval - Prodir
55.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Gam
56.
Juan Carlos FERNANDEZ MORA
Extremadura - Spiuk
57.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
58.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam
59.
Evgeni PETROV
Tinkoff Credit Systems
60.
Stijn VANDENBERGH
Unibet.com
61.
Andrei KUNITSKI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
62.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Karpin Galicia
63.
Émilien-Benoît BERGÈS
Agritubel
64.
Josu MONDELO DIAZ
Extremadura - Spiuk
65.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Extremadura - Spiuk
66.
Andrea ROSSI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
67.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
68.
Martin MATA CABELLO
Vina Magna - Cropu
69.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
70.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
71.
Geraint THOMAS
Barloworld
72.
Michał GOŁAŚ
Unibet.com
73.
Tom CRIEL
Unibet.com III
74.
Alexander KHATUNTSEV
Unibet.com
75.
Salvatore COMMESSO
Tinkoff Credit Systems
76.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
77.
Serge PAUWELS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
78.
Borut BOŽIČ
Team L.P.R.
79.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
80.
Vasil KIRYIENKA
Tinkoff Credit Systems
81.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Vina Magna - Cropu
82.
Jesus RAMIREZ TORRES
Extremadura - Spiuk
83.
Andres Avelino ANTUÑA CORO
Relax - Gam
84.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Relax - Gam
85.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur
86.
Enrico DEGANO
Barloworld
87.
Luis Roberto ALVAREZ MARTIN
Vina Magna - Cropu
88.
Juan Carlos CARINENA LUQUE
Andalucia - Cajasur
89.
Iker LEONET IZA
Fuerteventura - Canarias
90.
Serafin MARTINEZ
Karpin Galicia
91.
Jorge FERRIO LUQUE
Andalucia - Cajasur
92.
Nikolas MAES
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
93.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur
94.
Francesco DI PAOLO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
95.
Fernando TORRES MARTIN
Extremadura - Spiuk
96.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
97.
Manuel CALVENTE CORBAS
Agritubel
98.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir
99.
Maurizio BELLIN
Team L.P.R.
100.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Agritubel
101.
Antonio PIEDRA PEREZ
Fuerteventura - Canarias
102.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Karpin Galicia
103.
Robert HUNTER
Barloworld
104.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur
105.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur
106.
Daniele CONTRINI
Tinkoff Credit Systems
107.
Dario ANDRIOTTO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
108.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Fuerteventura - Canarias 03'07"
109.
Lander APERRIBAY
Euskaltel - Euskadi 03'26"
110.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Karpin Galicia
111.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Unibet.com 04'25"
112.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Relax - Gam
113.
Eladio SANCHEZ PRADO
Fuerteventura - Canarias 05'39"
114.
Jelle VANENDERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 09'18"
115.
Florent BRARD
Caisse d'Epargne
116.
Victor Manuel GOMES COLINAS
Vina Magna - Cropu
117.
Steven CAETHOVEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 15'01"
118.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Vina Magna - Cropu 16'02"
119.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 17'00"
120.
Danilo WYSS
Atlas - Romer's Hausbäckerei
121.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Team L.P.R.
122.
Evert VERBIST
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
123.
Tom STUBBE
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
124.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
125.
Jimmy CASPER
Unibet.com
126.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel
127.
Hector GONZALEZ BAEZA
Saunier Duval - Prodir

Stage information

Start, finish: Stage 1. Miranda de Ebro - Miranda de Ebro

Distance: 150 km

Date: 14 August 2007