2.HC

Tour de Langkawi 2009  |  Stage 1. Putrajaya - Senawang   

11th edition

133.8 km, 9 February 2009

Rider Team Time
1.
Mattia GAVAZZI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 3h06'42"
2.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
3.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
4.
Tiziano DALL'ANTONIA
CSF Group - Navigare
5.
Hossein Mahdi NATEGHI
Azad University Iran
6.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec
7.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Trek - Marco Polo Cycling Team
8.
Rafaâ CHTIOUI
Doha Team
9.
Miyataka SHIMIZU
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
10.
Anuar MANAN
Azad University Iran
11.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
12.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Cycling
13.
Igor ABAKOUMOV
ISD - Neri
14.
Xitao JI
15.
Wenlong ZHANG
16.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
17.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
18.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
19.
Aymen BEN HASSINE
Doha Team
20.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
21.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
22.
Cameron WURF
Fuji - Servetto
23.
Guo HUI
Max Success Sports
24.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Trek - Marco Polo Cycling Team
25.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri
26.
Faris ABDUL RAZAK MD
MNCF Cycling Team
27.
Hossein ALIZADEH
Azad University Iran
28.
Sergey MATVEYEV
ISD - Neri
29.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
30.
David Jai CRAWFORD
Savings & Loans Cycling Team
31.
Wan Mohammed Najmee Wan MOHAMMED
32.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
33.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
34.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
35.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
36.
Mehdi SOHRABI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
37.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
38.
Johann RABIE
Team Neotel
39.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream
40.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
41.
Hossein ASKARI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
42.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
43.
Amir ZARGARI
Azad University Iran
44.
Guillermo Rubén BONGIORNO
CSF Group - Navigare -3h06'42"
45.
Seok Kyu SUH
Seoul Cycling 00'00"
46.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
47.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
48.
Jeremy YATES
Letua Cycling Team
49.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
50.
Mohd Rauf Nur NISBAH
MNCF Cycling Team
51.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
52.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
53.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
54.
Roman ZHIYENTAYEV
55.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
56.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
57.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
58.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
59.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
60.
Omar HASANIN
Doha Team
61.
Peng LIU
62.
Abdelbasset HANNACHI
Doha Team
63.
Ian MCLEOD
MTN Cycling
64.
Fortunato BALIANI
CSF Group - Navigare
65.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
66.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
67.
Arkaitz DURÁN AROCA
Fuji - Servetto
68.
Samai AMARI
Letua Cycling Team
69.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
70.
Ji JIANHUA
71.
Long JIN
Skil - Shimano
72.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto
73.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom
74.
Gregor GAZVODA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
75.
Timothy ROE
Savings & Loans Cycling Team
76.
Adam SEMPLE
Team Jayco - AIS
77.
Shinichi FUKUSHIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
78.
Nariyuki MASUDA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
79.
Yasuharu NAKAJIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
80.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
81.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
82.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec
83.
Richie PORTE
Praties
84.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha
85.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri
86.
Abdelmalek MADANI
Doha Team
87.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group - Navigare
88.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Petrochemical Tabriz Cycling Team
89.
Federico CANUTI
CSF Group - Navigare
90.
Manuel BELLETTI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
91.
Nikolay SLONOV
92.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec
93.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
AC Sparta Praha
94.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
95.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale
96.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
MNCF Cycling Team
97.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec
98.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
99.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha
100.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team
101.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling
102.
Yew Meng LIM
Letua Cycling Team
103.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
104.
Akmal AMRUN
MNCF Cycling Team
105.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha
106.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
107.
Sung Baek PARK
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
108.
Suhardi HASSAN
MNCF Cycling Team
109.
Gene BATES
Drapac Porsche Cycling
110.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team
111.
Jacobus VENTER
Trek - Marco Polo Cycling Team
112.
Gang XU
Max Success Sports
113.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
114.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri
115.
Ali AHMAD FALLANIE
00'17"
116.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare 00'19"
117.
Luca CELLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 02'20"
118.
Mohamed Zamri SALEH
MNCF Cycling Team
119.
Kyung Gu JANG
Seoul Cycling

Stage information

Start, finish: Stage 1. Putrajaya - Senawang

Distance: 133.8 km

Date: 9 February 2009