2.HC

Tour de Langkawi 2009  |  Stage 2. Senawang - Melaka   

11th edition

160.9 km, 10 February 2009

Rider Team Time
1.
Mattia GAVAZZI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 3h42'13"
2.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
3.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale
4.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Cycling
5.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
6.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri
7.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
8.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
9.
Hossein Mahdi NATEGHI
Azad University Iran
10.
Miyataka SHIMIZU
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
11.
Gene BATES
Drapac Porsche Cycling
12.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Trek - Marco Polo Cycling Team
13.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
14.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
MNCF Cycling Team
15.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha
16.
Guo HUI
Max Success Sports
17.
Faris ABDUL RAZAK MD
MNCF Cycling Team
18.
Mehdi SOHRABI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
19.
Seok Kyu SUH
Seoul Cycling
20.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec
21.
Samai AMARI
Letua Cycling Team 00'02"
22.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
23.
Xitao JI
24.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream
25.
Aymen BEN HASSINE
Doha Team
26.
Yasuharu NAKAJIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
27.
Sergey MATVEYEV
ISD - Neri
28.
Cameron WURF
Fuji - Servetto
29.
Omar HASANIN
Doha Team
30.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
31.
Rafaâ CHTIOUI
Doha Team
32.
Mohamed Zamri SALEH
MNCF Cycling Team
33.
Jacobus VENTER
Trek - Marco Polo Cycling Team
34.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
35.
Shinichi FUKUSHIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
36.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri
37.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
38.
Mohd Rauf Nur NISBAH
MNCF Cycling Team
39.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
40.
Nikolay SLONOV
41.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
AC Sparta Praha
42.
Manuel BELLETTI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
43.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
44.
Jeremy YATES
Letua Cycling Team
45.
Johann RABIE
Team Neotel
46.
Gregor GAZVODA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
47.
Guillermo Rubén BONGIORNO
CSF Group - Navigare
48.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
49.
Suhardi HASSAN
MNCF Cycling Team
50.
Abdelbasset HANNACHI
Doha Team
51.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
52.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
53.
Tiziano DALL'ANTONIA
CSF Group - Navigare
54.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
55.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
56.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
57.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
58.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
59.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
60.
Roman ZHIYENTAYEV
61.
Hossein ASKARI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
62.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
63.
Peng LIU
64.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling
65.
Fortunato BALIANI
CSF Group - Navigare
66.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
67.
Federico CANUTI
CSF Group - Navigare
68.
Kyung Gu JANG
Seoul Cycling
69.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group - Navigare
70.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
71.
David Jai CRAWFORD
Savings & Loans Cycling Team
72.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
73.
Ali AHMAD FALLANIE
74.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
75.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Trek - Marco Polo Cycling Team
76.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha
77.
Richie PORTE
Praties
78.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri
79.
Timothy ROE
Savings & Loans Cycling Team
80.
Ji JIANHUA
81.
Ian MCLEOD
MTN Cycling
82.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
83.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto
84.
Adam SEMPLE
Team Jayco - AIS
85.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec
86.
Nariyuki MASUDA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
87.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
88.
Wenlong ZHANG
89.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
90.
Hossein ALIZADEH
Azad University Iran
91.
Gang XU
Max Success Sports
92.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Petrochemical Tabriz Cycling Team
93.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
94.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha
95.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
96.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
97.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
98.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
99.
Arkaitz DURÁN AROCA
Fuji - Servetto
100.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec
101.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
102.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team
103.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom
104.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec
105.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
106.
Igor ABAKOUMOV
ISD - Neri
107.
Sung Baek PARK
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
108.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
109.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare
110.
Wan Mohammed Najmee Wan MOHAMMED
111.
Akmal AMRUN
MNCF Cycling Team
112.
Abdelmalek MADANI
Doha Team
113.
Long JIN
Skil - Shimano
114.
Amir ZARGARI
Azad University Iran
115.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team 00'10"
116.
Yew Meng LIM
Letua Cycling Team
117.
Anuar MANAN
Azad University Iran 02'25"
118.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
119.
Luca CELLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 08'12"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Senawang - Melaka

Distance: 160.9 km

Date: 10 February 2009