2.HC

Tour de Langkawi 2009  |  Stage 3. Melaka - Melaka   

11th edition

186 km, 11 February 2009

Rider Team Time
1.
Mattia GAVAZZI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 4h33'29"
2.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
3.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale
4.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
5.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri
6.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
7.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
8.
Igor ABAKOUMOV
ISD - Neri
9.
Samai AMARI
Letua Cycling Team
10.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
11.
Abdelbasset HANNACHI
Doha Team
12.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec
13.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom
14.
Mohamed Zamri SALEH
MNCF Cycling Team
15.
Hossein Mahdi NATEGHI
Azad University Iran
16.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Trek - Marco Polo Cycling Team
17.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Cycling
18.
Long JIN
Skil - Shimano
19.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha
20.
Wan Mohammed Najmee Wan MOHAMMED
21.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
22.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
23.
Aymen BEN HASSINE
Doha Team
24.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
25.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
26.
Omar HASANIN
Doha Team
27.
Adam SEMPLE
Team Jayco - AIS
28.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri
29.
Faris ABDUL RAZAK MD
MNCF Cycling Team
30.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
31.
Guillermo Rubén BONGIORNO
CSF Group - Navigare
32.
Sergey MATVEYEV
ISD - Neri
33.
Mohd Rauf Nur NISBAH
MNCF Cycling Team
34.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
35.
Roman ZHIYENTAYEV
36.
Yasuharu NAKAJIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
37.
Nikolay SLONOV
38.
Kyung Gu JANG
Seoul Cycling
39.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
40.
Guo HUI
Max Success Sports
41.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
42.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha
43.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream
44.
Hossein ALIZADEH
Azad University Iran
45.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
46.
Mehdi SOHRABI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
47.
Suhardi HASSAN
MNCF Cycling Team
48.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
49.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
50.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
51.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
52.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
53.
Fortunato BALIANI
CSF Group - Navigare
54.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri
55.
Jeremy YATES
Letua Cycling Team
56.
Rafaâ CHTIOUI
Doha Team
57.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
58.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha
59.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group - Navigare
60.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
61.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
62.
Cameron WURF
Fuji - Servetto
63.
Federico CANUTI
CSF Group - Navigare
64.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
65.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
AC Sparta Praha
66.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec
67.
Ian MCLEOD
MTN Cycling
68.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec
69.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
70.
Shinichi FUKUSHIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
71.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team
72.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
73.
Peng LIU
74.
Arkaitz DURÁN AROCA
Fuji - Servetto
75.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
MNCF Cycling Team
76.
Nariyuki MASUDA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
77.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
78.
David Jai CRAWFORD
Savings & Loans Cycling Team
79.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
80.
Richie PORTE
Praties
81.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
82.
Abdelmalek MADANI
Doha Team
83.
Hossein ASKARI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
84.
Gene BATES
Drapac Porsche Cycling
85.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
86.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec
87.
Timothy ROE
Savings & Loans Cycling Team
88.
Amir ZARGARI
Azad University Iran
89.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
90.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
91.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team
92.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Petrochemical Tabriz Cycling Team
93.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
94.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto
95.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
96.
Johann RABIE
Team Neotel
97.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
98.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
99.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Trek - Marco Polo Cycling Team
100.
Ji JIANHUA
101.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling
102.
Ali AHMAD FALLANIE
00'14"
103.
Jacobus VENTER
Trek - Marco Polo Cycling Team
104.
Gang XU
Max Success Sports 00'16"
105.
Gregor GAZVODA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
106.
Akmal AMRUN
MNCF Cycling Team
107.
Seok Kyu SUH
Seoul Cycling 00'18"
108.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare 00'19"
109.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team 00'22"
110.
Manuel BELLETTI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 00'23"
111.
Tiziano DALL'ANTONIA
CSF Group - Navigare 00'53"
112.
Yew Meng LIM
Letua Cycling Team 01'05"
113.
Xitao JI
114.
Wenlong ZHANG
115.
Sung Baek PARK
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 02'46"
116.
Luca CELLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 03'14"
117.
Miyataka SHIMIZU
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
118.
Anuar MANAN
Azad University Iran
119.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 26'58"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Melaka - Melaka

Distance: 186 km

Date: 11 February 2009