2.HC

Tour de Langkawi 2009  |  Stage 4. Melaka - Bangi   

11th edition

221 km, 12 February 2009

Rider Team Time
1.
Samai AMARI
Letua Cycling Team 5h15'09"
2.
Mattia GAVAZZI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
3.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
4.
Miyataka SHIMIZU
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
5.
Sung Baek PARK
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
6.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale
7.
Guo HUI
Max Success Sports
8.
Abdelbasset HANNACHI
Doha Team
9.
Gregor GAZVODA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
10.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec
11.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
12.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri
13.
Gene BATES
Drapac Porsche Cycling
14.
Cameron WURF
Fuji - Servetto
15.
Wenlong ZHANG
16.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri
17.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
18.
Mehdi SOHRABI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
19.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec
20.
Rafaâ CHTIOUI
Doha Team
21.
Faris ABDUL RAZAK MD
MNCF Cycling Team
22.
Long JIN
Skil - Shimano
23.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha
24.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
25.
Omar HASANIN
Doha Team
26.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
AC Sparta Praha
27.
Suhardi HASSAN
MNCF Cycling Team
28.
Mohd Rauf Nur NISBAH
MNCF Cycling Team
29.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
30.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri
31.
Mohamed Zamri SALEH
MNCF Cycling Team
32.
Roman ZHIYENTAYEV
33.
David Jai CRAWFORD
Savings & Loans Cycling Team
34.
Hossein ASKARI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
35.
Igor ABAKOUMOV
ISD - Neri
36.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
37.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
38.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
39.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Trek - Marco Polo Cycling Team
40.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha
41.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
42.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
43.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
44.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
45.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream
46.
Ji JIANHUA
47.
Amir ZARGARI
Azad University Iran
48.
Ian MCLEOD
MTN Cycling
49.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
50.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
51.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team
52.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
53.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
54.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
55.
Shinichi FUKUSHIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
56.
Richie PORTE
Praties
57.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
58.
Manuel BELLETTI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
59.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
60.
Federico CANUTI
CSF Group - Navigare
61.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
62.
Jeremy YATES
Letua Cycling Team
63.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec
64.
Nariyuki MASUDA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
65.
Gang XU
Max Success Sports
66.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Petrochemical Tabriz Cycling Team
67.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
68.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
69.
Sergey MATVEYEV
ISD - Neri
70.
Hossein Mahdi NATEGHI
Azad University Iran
71.
Fortunato BALIANI
CSF Group - Navigare
72.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group - Navigare
73.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare
74.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec
75.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
76.
Adam SEMPLE
Team Jayco - AIS
77.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
78.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
79.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
80.
Johann RABIE
Team Neotel
81.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
82.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto
83.
Timothy ROE
Savings & Loans Cycling Team
84.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
85.
Ali AHMAD FALLANIE
86.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
87.
Jacobus VENTER
Trek - Marco Polo Cycling Team
88.
Arkaitz DURÁN AROCA
Fuji - Servetto
89.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Cycling
90.
Nikolay SLONOV
91.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
92.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling
93.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
94.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
95.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha
96.
Seok Kyu SUH
Seoul Cycling
97.
Peng LIU
98.
Luca CELLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 00'33"
99.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 04'20"
100.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
101.
Abdelmalek MADANI
Doha Team 05'39"
102.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom 06'22"
103.
Yew Meng LIM
Letua Cycling Team 08'02"
104.
Hossein ALIZADEH
Azad University Iran
105.
Akmal AMRUN
MNCF Cycling Team
106.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Trek - Marco Polo Cycling Team
107.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
MNCF Cycling Team
108.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
109.
Yasuharu NAKAJIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 08'16"
110.
Aymen BEN HASSINE
Doha Team 12'34"
111.
Anuar MANAN
Azad University Iran 18'00"
112.
Tiziano DALL'ANTONIA
CSF Group - Navigare
113.
Guillermo Rubén BONGIORNO
CSF Group - Navigare
114.
Wan Mohammed Najmee Wan MOHAMMED
115.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team
116.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom 25'18"
117.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream

Stage information

Start, finish: Stage 4. Melaka - Bangi

Distance: 221 km

Date: 12 February 2009