2.HC

Tour de Langkawi 2009  |  Stage 5. Petaling Jaya - Genting Highlands   

11th edition

102 km, 13 February 2009

Rider Team Time
1.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 2h58'56"
2.
David Jai CRAWFORD
Savings & Loans Cycling Team 00'23"
3.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 00'41"
4.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto 00'44"
5.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom 01'12"
6.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 01'29"
7.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Trek - Marco Polo Cycling Team 02'19"
8.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team 02'34"
9.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream 03'07"
10.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team 03'27"
11.
Richie PORTE
Praties 03'34"
12.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team 03'35"
13.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto 04'03"
14.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group - Navigare 04'06"
15.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale 04'47"
16.
Hossein ASKARI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
17.
Cameron WURF
Fuji - Servetto 05'32"
18.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling 05'46"
19.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Petrochemical Tabriz Cycling Team 06'11"
20.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec 06'20"
21.
Timothy ROE
Savings & Loans Cycling Team 06'29"
22.
Ji JIANHUA
06'32"
23.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team 06'38"
24.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha 06'51"
25.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream 06'56"
26.
Fortunato BALIANI
CSF Group - Navigare 07'16"
27.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream 07'21"
28.
Johann RABIE
Team Neotel 08'19"
29.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha 08'33"
30.
Arkaitz DURÁN AROCA
Fuji - Servetto 08'42"
31.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling 08'51"
32.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 09'04"
33.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
34.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
35.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri 09'24"
36.
Shinichi FUKUSHIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 09'40"
37.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri 09'49"
38.
Jacobus VENTER
Trek - Marco Polo Cycling Team 10'04"
39.
Roman ZHIYENTAYEV
10'10"
40.
Amir ZARGARI
Azad University Iran 10'16"
41.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri 10'21"
42.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 10'47"
43.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec
44.
Gene BATES
Drapac Porsche Cycling
45.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha
46.
Jeremy YATES
Letua Cycling Team 10'56"
47.
Yong Li NG
Letua Cycling Team 11'02"
48.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale 11'28"
49.
Ian MCLEOD
MTN Cycling
50.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto 11'44"
51.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
MNCF Cycling Team 11'47"
52.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling 11'54"
53.
Gregor GAZVODA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 12'04"
54.
Peng LIU
12'42"
55.
Nariyuki MASUDA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 12'53"
56.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 13'35"
57.
Mehdi SOHRABI
Petrochemical Tabriz Cycling Team 13'38"
58.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec 14'00"
59.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
60.
Faris ABDUL RAZAK MD
MNCF Cycling Team
61.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto 14'05"
62.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team 15'19"
63.
Mohd Rauf Nur NISBAH
MNCF Cycling Team 15'46"
64.
Rafaâ CHTIOUI
Doha Team 16'20"
65.
Long JIN
Skil - Shimano 16'31"
66.
Gang XU
Max Success Sports 16'33"
67.
Omar HASANIN
Doha Team 17'29"
68.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri 17'31"
69.
Guo HUI
Max Success Sports 17'46"
70.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
71.
Abdelmalek MADANI
Doha Team 18'01"
72.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream 18'13"
73.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
AC Sparta Praha 18'25"
74.
Nikolay SLONOV
75.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom 18'30"
76.
Miyataka SHIMIZU
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
77.
Suhardi HASSAN
MNCF Cycling Team
78.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec 18'35"
79.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream 19'26"
80.
Adam SEMPLE
Team Jayco - AIS
81.
Ali AHMAD FALLANIE
19'35"
82.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team 20'29"
83.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 20'41"
84.
Anuar MANAN
Azad University Iran
85.
Akmal AMRUN
MNCF Cycling Team 21'05"
86.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale 21'37"
87.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
88.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom
89.
Hossein Mahdi NATEGHI
Azad University Iran
90.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
91.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec
92.
Wenlong ZHANG
93.
Sergey MATVEYEV
ISD - Neri
94.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare
95.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
96.
Abdelbasset HANNACHI
Doha Team 21'48"
97.
Igor ABAKOUMOV
ISD - Neri 21'55"
98.
Hossein ALIZADEH
Azad University Iran 21'59"
99.
Luca CELLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 22'04"
100.
Manuel BELLETTI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
101.
Mattia GAVAZZI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
102.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Cycling
103.
Aymen BEN HASSINE
Doha Team
104.
Mohamed Zamri SALEH
MNCF Cycling Team 22'25"
105.
Sung Baek PARK
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 23'03"
106.
Yew Meng LIM
Letua Cycling Team 23'07"
107.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team 22'51"
108.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel 23'28"
109.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Trek - Marco Polo Cycling Team 23'14"
110.
Samai AMARI
Letua Cycling Team 23'23"
111.
Wan Mohammed Najmee Wan MOHAMMED
23'51"
112.
Yasuharu NAKAJIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 23'59"
113.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team 23'53"
114.
Guillermo Rubén BONGIORNO
CSF Group - Navigare 24'21"
115.
Federico CANUTI
CSF Group - Navigare 24'11"
116.
Seok Kyu SUH
Seoul Cycling 26'06"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Petaling Jaya - Genting Highlands

Distance: 102 km

Date: 13 February 2009