2.HC

Tour de Langkawi 2009  |  Stage 6. Batang Kali - Shah Alam   

11th edition

147.6 km, 14 February 2009

Rider Team Time
1.
Mattia GAVAZZI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 3h07'33"
2.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale
3.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
4.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
5.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
6.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
7.
Igor ABAKOUMOV
ISD - Neri
8.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
9.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec
10.
Jacobus VENTER
Trek - Marco Polo Cycling Team
11.
Miyataka SHIMIZU
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
12.
Wan Mohammed Najmee Wan MOHAMMED
13.
Sung Baek PARK
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
14.
Guillermo Rubén BONGIORNO
CSF Group - Navigare
15.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
16.
Wenlong ZHANG
17.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
18.
Nariyuki MASUDA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
19.
Johann RABIE
Team Neotel
20.
Gregor GAZVODA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
21.
Anuar MANAN
Azad University Iran
22.
Yasuharu NAKAJIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
23.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
24.
Rafaâ CHTIOUI
Doha Team
25.
Abdelbasset HANNACHI
Doha Team
26.
Guo HUI
Max Success Sports
27.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
MNCF Cycling Team
28.
Seok Kyu SUH
Seoul Cycling
29.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
30.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream
31.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
32.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Cycling
33.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
34.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha
35.
Nikolay SLONOV
36.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
37.
Gene BATES
Drapac Porsche Cycling
38.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
39.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri
40.
Omar HASANIN
Doha Team
41.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
42.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
43.
David Jai CRAWFORD
Savings & Loans Cycling Team
44.
Cameron WURF
Fuji - Servetto
45.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
46.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
47.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
48.
Richie PORTE
Praties
49.
Mohd Rauf Nur NISBAH
MNCF Cycling Team
50.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 00'09"
51.
Shinichi FUKUSHIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
52.
Faris ABDUL RAZAK MD
MNCF Cycling Team
53.
Hossein ASKARI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
54.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
55.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha
56.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
57.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
58.
Hossein ALIZADEH
Azad University Iran
59.
Hossein Mahdi NATEGHI
Azad University Iran
60.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
61.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec
62.
Roman ZHIYENTAYEV
63.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Trek - Marco Polo Cycling Team
64.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto
65.
Fortunato BALIANI
CSF Group - Navigare
66.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group - Navigare
67.
Long JIN
Skil - Shimano
68.
Jeremy YATES
Letua Cycling Team
69.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec
70.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Petrochemical Tabriz Cycling Team
71.
Adam SEMPLE
Team Jayco - AIS
72.
Aymen BEN HASSINE
Doha Team
73.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
AC Sparta Praha
74.
Arkaitz DURÁN AROCA
Fuji - Servetto
75.
Gang XU
Max Success Sports
76.
Sergey MATVEYEV
ISD - Neri
77.
Amir ZARGARI
Azad University Iran
78.
Samai AMARI
Letua Cycling Team
79.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
80.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
81.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Trek - Marco Polo Cycling Team
82.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
83.
Ian MCLEOD
MTN Cycling
84.
Timothy ROE
Savings & Loans Cycling Team
85.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
86.
Mehdi SOHRABI
Petrochemical Tabriz Cycling Team
87.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
88.
Akmal AMRUN
MNCF Cycling Team
89.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
90.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
91.
Ji JIANHUA
92.
Suhardi HASSAN
MNCF Cycling Team
93.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
94.
Mohamed Zamri SALEH
MNCF Cycling Team
95.
Ali AHMAD FALLANIE
96.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
97.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
98.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare 00'21"
99.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team
100.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha
101.
Manuel BELLETTI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 00'09"
102.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream 00'55"
103.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
104.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec 00'58"
105.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team 01'01"
106.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri
107.
Luca CELLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 01'56"
108.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto 02'04"
109.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 03'53"
110.
Yew Meng LIM
Letua Cycling Team 03'35"
111.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri 05'51"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Batang Kali - Shah Alam

Distance: 147.6 km

Date: 14 February 2009