2.1

Circuit de la Sarthe-Pays de Loire 2010  |  Stage 2. Varades - Angers   

16th edition

97 km, 7 April 2010

Rider Team Time
1.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale 2h14'36"
2.
Manuel BELLETTI
Colnago - CSF Inox
3.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
4.
Marko KUMP
Adria Mobil
5.
Alexander PORSEV
Team Katusha
6.
Remi CUSIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 00'01"
7.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
8.
Stéphane BONSERGENT
Bretagne - Schuller
9.
Yaroslav POPOVYCH
Team RadioShack
10.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
11.
Nadir HADDOU
BigMat - Auber 93
12.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
13.
Yann HUGUET
Skil - Shimano
14.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
15.
Romain HARDY
Bretagne - Schuller
16.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
17.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
18.
Uroš MURN
Adria Mobil
19.
Cyril GAUTIER
BBox Bouygues Telecom
20.
Arthur VICHOT
FDJ
21.
Laurent MANGEL
Saur - Sojasun
22.
Tiago Jose Pinto MACHADO
Team RadioShack
23.
Christophe MOREAU
Caisse d'Epargne
24.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
25.
Romain LEMARCHAND
BigMat - Auber 93
26.
Matej GNEZDA
Adria Mobil
27.
Edward KING
Cervelo Test Team
28.
Blaž JARC
Adria Mobil
29.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
30.
Alexandre MOOS
BMC Racing Team
31.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
32.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
33.
Julien SIMON
Saur - Sojasun
34.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
35.
Mitja MAHORIČ
Adria Mobil
36.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
37.
Alexandre GENIEZ
Skil - Shimano
38.
Jean Luc DELPECH
Bretagne - Schuller
39.
Florian STALDER
BMC Racing Team
40.
Stanislav STARODUBTSEV
Itera - Katusha
41.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
42.
Bjorn SELANDER
Team RadioShack
43.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
44.
Anthony ROUX
FDJ
45.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
46.
Alexander MIRONOV
Team Katusha
47.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun
48.
Jérémy ROY
FDJ
49.
Lilian JÉGOU
Bretagne - Schuller
50.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
51.
Thibaut PINOT
FDJ
52.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale
53.
Jeffry LOUDER
BMC Racing Team
54.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
55.
José Luis RUBIERA
Team RadioShack
56.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
57.
Marcello PAVARIN
Colnago - CSF Inox
58.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
59.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
60.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
61.
Sébastien DURET
Bretagne - Schuller
62.
Kristjan FAJT
Adria Mobil
63.
Freddy BICHOT
BBox Bouygues Telecom
64.
Andrey SOLOMENNIKOV
Itera - Katusha
65.
Sergey RUDASKOV
Itera - Katusha
66.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
67.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
68.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
69.
Maxime MÉDEREL
BigMat - Auber 93
70.
Johan MOMBAERTS
BigMat - Auber 93
71.
Cyril BESSY
Saur - Sojasun
72.
Julien MAZET
BigMat - Auber 93
73.
Florian GUILLOU
Bretagne - Schuller
74.
Dmitriy KOSYAKOV
Itera - Katusha
75.
Fabien BACQUET
BigMat - Auber 93
76.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
77.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
78.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
79.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun 00'28"
80.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 00'30"
81.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 00'17"
82.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano 01'14"
83.
Filippo SAVINI
Colnago - CSF Inox 03'31"
84.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox 04'35"
85.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox 06'21"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Varades - Angers

Distance: 97 km

Date: 7 April 2010