2.UWT

Tour of Guangxi 2019  |  Stage 6. Guilin - Guilin   

3rd edition

168.3 km, 22 October 2019

Rider Team Time
1.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe 3h38'10"
2.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates
3.
Timo ROOSEN
Team Jumbo - Visma
4.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
5.
Jakub MARECZKO
CCC Team
6.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Sunweb
7.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott
8.
Daniel MCLAY
EF Education First
9.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
10.
Max KANTER
Team Sunweb
11.
Kaden GROVES
SEG Racing Academy
12.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
13.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
14.
Riccardo MINALI
Israel Cycling Academy
15.
Itmar EINHORN
Israel Cycling Academy
16.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team
17.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team
18.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma
19.
Martijn TUSVELD
Team Sunweb
20.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Astana Pro Team
21.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team
22.
Loïc VLIEGEN
Wanty - Gobert Cycling Team
23.
Rémi CAVAGNA
Deceuninck - Quick Step
24.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
UAE Team Emirates
25.
Stefan DE BOD
Team Dimension Data
26.
Maximilian SCHACHMANN
Bora - Hansgrohe
27.
Brian VAN GOETHEM
Lotto - Soudal
28.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
29.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal
30.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
31.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
32.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
33.
Davide BALLERINI
Astana Pro Team
34.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
35.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
36.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo
37.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida
38.
Gino MÄDER
Team Dimension Data
39.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
CCC Team
40.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team
41.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo
42.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Lotto - Soudal
43.
Nikias ARNDT
Team Sunweb
44.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates
45.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal
46.
Romain SICARD
Total Direct Energie
47.
Peter STETINA
Trek - Segafredo
48.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott
49.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
50.
Shane ARCHBOLD
Bora - Hansgrohe
51.
Lilian CALMEJANE
Total Direct Energie
52.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma
53.
Floris DE TIER
Team Jumbo - Visma
54.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Ineos
55.
Marcel SIEBERG
Bahrain - Merida
56.
Davide MARTINELLI
Deceuninck - Quick Step
57.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida
58.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates
59.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
60.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
61.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates
62.
Diego ROSA
Team Ineos
63.
Jonathan HIVERT
Total Direct Energie
64.
Simon ŠPILAK
Team Katusha - Alpecin
65.
Enric MAS NICOLAU
Deceuninck - Quick Step
66.
Rein TAARAMÄE
Total Direct Energie
67.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step
68.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
69.
Chun Kai FENG
Bahrain - Merida
70.
Leonardo BASSO
Team Ineos
71.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha - Alpecin
72.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy
73.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Team Katusha - Alpecin
74.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step
75.
Nicholas SCHULTZ
Mitchelton - Scott
76.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates
77.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team
78.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
79.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo
80.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
81.
Kristoffer HALVORSEN
Team Ineos
82.
Ben SWIFT
Team Ineos
83.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step 00'46"
84.
Christopher LAWLESS
Team Ineos 00'00"
85.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana Pro Team 00'51"
86.
Kamil GRADEK
CCC Team 00'57"
87.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida 00'59"
88.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
89.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha - Alpecin
90.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal 00'00"
91.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal 00'59"
92.
Steff CRAS
Team Katusha - Alpecin 00'00"
93.
Callum SCOTSON
Mitchelton - Scott 01'02"
94.
Phil BAUHAUS
Bahrain - Merida 00'00"
95.
Daniel Felipe MARTÍNEZ POVEDA
EF Education First
96.
Moreno HOFLAND
EF Education First
97.
Sep VANMARCKE
EF Education First
98.
Brian NAULEAU
Total Direct Energie 01'07"
99.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb 01'11"
100.
Florian STORK
Team Sunweb
101.
Paul OURSELIN
Total Direct Energie
102.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 01'13"
103.
Jérôme COUSIN
Total Direct Energie 01'14"
104.
Jan HIRT
Astana Pro Team
105.
Josef ČERNÝ
CCC Team
106.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma 01'18"
107.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education First 01'21"
108.
Hugh CARTHY
EF Education First
109.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
CCC Team
110.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First 01'25"
111.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Gobert Cycling Team 01'33"
112.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
113.
Edoardo AFFINI
Mitchelton - Scott 01'42"
114.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 01'56"
115.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data
116.
Meiyin WANG
Bahrain - Merida 02'48"
117.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Gobert Cycling Team
118.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal

Stage information

Start, finish: Stage 6. Guilin - Guilin

Distance: 168.3 km

Date: 22 October 2019