Setmana Catalana 1996  |  General Classification    

33rd edition

General Classification

25 March 1996 - 29 March 1996

Rider Team Time
1.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 21h31'45"
2.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. 1'20"
3.
Francesco CASAGRANDE
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 1'27"
4.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus 1'32"
5.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - GB 2'31"
6.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 2'33"
7.
Abraham OLANO
Mapei - GB 2'39"
8.
Andrea NOÈ
Mapei - GB 2'45"
9.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 3'00"
10.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E. 3'08"
11.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus 3'12"
12.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Motorola 3'19"
13.
Axel MERCKX
Motorola 3'20"
14.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 3'45"
15.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus 4'16"
16.
Vladimir PULNIKOV
TVM - Farm Frites 4'18"
17.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach 4'56"
18.
David GARCIA MARQUINA
Euskadi 5'08"
19.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - GB
20.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi 5'18"
21.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi 5'24"
22.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom 5'32"
23.
Alfredo IRUSTA SAMPEDRO
Mx Onda 5'48"
24.
Erik BREUKINK
Rabobank 6'01"
25.
Roberto SIERRA
O.N.C.E. 6'33"
26.
Federico ECHAVE
Mapei - GB 6'40"
27.
Luca GELFI
Brescialat - Verynet
28.
Fabrizio BONTEMPI
Brescialat - Verynet 6'47"
29.
César SOLAUN
Euskadi 7'03"
30.
Kevin LIVINGSTON
Motorola 7'14"
31.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB 7'23"
32.
Johan BRUYNEEL
Rabobank 7'26"
33.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 7'27"
34.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach 7'48"
35.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi 7'55"
36.
Bobby JULICH
Motorola 7'59"
37.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 8'00"
38.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach 8'01"
39.
Erik DEKKER
Rabobank 8'14"
40.
Stéphane PÉTILLEAU
TVM - Farm Frites 8'21"
41.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus 8'29"
42.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet 8'53"
43.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 8'54"
44.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites 9'05"
45.
Steffen KJÆRGAARD
TVM - Farm Frites 9'23"
46.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E. 9'28"
47.
Niels VAN DER STEEN
TVM - Farm Frites 9'53"
48.
Jonathan VAUGHTERS
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 10'27"
49.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach 10'44"
50.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskadi 10'54"
51.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus 11'44"
52.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Gewiss - Playbus 11'46"
53.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 11'49"
54.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus 12'01"
55.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Mx Onda 14'14"
56.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 16'30"
57.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 17'49"
58.
Bruno THIBOUT
Motorola 18'35"
59.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Artiach 18'41"
60.
Luis María DÍAZ DE OTAZU
O.N.C.E. 18'57"
61.
Max VAN HEESWIJK
Motorola 19'28"
62.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 18'59"
63.
Joona LAUKKA
Festina - Lotus 20'27"
64.
Patrick JONKER
O.N.C.E. 20'58"
65.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi 22'56"
66.
Jose Luis SANCHEZ DE LA ROCHA
Kelme - Artiach 23'00"
67.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites 23'27"
68.
Gines SALMERON
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 23'31"
69.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom 24'02"
70.
Prudencio INDURAIN
Banesto 24'09"
71.
Michel LAFIS
Team Deutsche Telekom 24'10"
72.
Delmino Albano PEREIRA
Recer - Boavista 24'12"
73.
Marco DELLA VEDOVA
Brescialat - Verynet 24'42"
74.
Michaël BLAUDZUN
Rabobank 24'43"
75.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Mapei - GB 24'50"
76.
Miguel INDURÁIN
Banesto 24'54"
77.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 25'10"
78.
Roberto LAISEKA
Euskadi 25'12"
79.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 25'14"
80.
Cássio FREITAS DE PAIVA
Recer - Boavista 25'47"
81.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 26'09"
82.
Carmelo MIRANDA
Banesto
83.
Luis Miguel Paulo SARREIRA
Recer - Boavista 27'45"
84.
Jose Manuel URIA
Mx Onda 28'10"
85.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 29'16"
86.
Marco VELO
Brescialat - Verynet 29'36"
87.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Mapei - GB 29'51"
88.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 31'32"
89.
Jerome CHIOTTI
Festina - Lotus 33'20"
90.
Andrei TETERYUK
Aki - Gipiemme - Safi 34'14"
91.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 34'28"
92.
Fernando MOTA DOS SANTOS
Recer - Boavista 34'52"
93.
José Antonio ESPINOSA
Mx Onda 36'02"
94.
Lylian LEBRETON
Festina - Lotus 36'03"
95.
Ivan GOTTI
Gewiss - Playbus 36'41"
96.
German NIETO
Mx Onda 37'12"
97.
Raymond THEBES
TVM - Farm Frites 38'45"
98.
Vicente APARICIO
Banesto 39'40"
99.
Ignacio RODRIGUEZ MOLINA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 41'40"
100.
Cyril SABATIER
Aki - Gipiemme - Safi 42'35"
101.
Robbie MCEWEN
Rabobank 47'23"
102.
Dante REZZE
Aki - Gipiemme - Safi 47'42"
103.
José Angel VIDAL
Kelme - Artiach 47'56"
104.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus 48'07"
105.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda 48'23"
106.
Richard GROENENDAAL
Rabobank 53'14"