Vuelta a España 1996  |  Stage 14. Cangas de Onís - Cabárceno   

51st edition

202.5 km, 20 September 1996

Rider Team Time
1.
Biagio CONTE
Scrigno - Blue Storm 4h48'14"
2.
Orlando RODRIGUES
Banesto
3.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 01'57"
4.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
5.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
6.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
7.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach
8.
Davide REBELLIN
Team Polti
9.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym
10.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
11.
Mauro GIANETTI
Team Polti 02'02"
12.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti 02'04"
13.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
14.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
15.
Andrea PERON
Motorola 02'12"
16.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino
17.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
18.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm
19.
Bobby JULICH
Motorola 02'18"
20.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus
21.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
22.
Daniel CLAVERO
Mx Onda
23.
Axel MERCKX
Motorola
24.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB
25.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
26.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB
27.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
28.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
29.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E.
30.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino 02'22"
31.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E. 02'29"
32.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
33.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Mx Onda 02'32"
34.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm
35.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
36.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
37.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
38.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi
39.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
40.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
41.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom
42.
Manuel ABREU
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
43.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
44.
Íñigo CHAURREAU
Team Polti 02'40"
45.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Artiach 02'49"
46.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
47.
Jose Antonio ESPINOSA
Mx Onda 02'52"
48.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
49.
Angelo LECCHI
MG Boys Maglificio - Technogym
50.
Dmitri KONYCHEV
Aki - Gipiemme - Safi
51.
Marino ALONSO
Banesto
52.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus
53.
César SOLAUN
Euskadi
54.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda
55.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
56.
Jürgen WERNER
Team Deutsche Telekom 03'03"
57.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
58.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda
59.
Joaquim Adrego ANDRADE
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
60.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus 03'10"
61.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 03'14"
62.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi
63.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
64.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
65.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda
66.
Mirko CREPALDI
Team Polti
67.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
68.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
69.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach
70.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
71.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E.
72.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
73.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom
74.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi
75.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino 03'26"
76.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym 03'32"
77.
Martial LOCATELLI
Petit Casino
78.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
79.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom
80.
Stefano DANTE
Cantina Tollo - Co. Bo.
81.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Co. Bo.
82.
Iñigo GONZALEZ DE HEREDIA
Euskadi
83.
Asier GUENETXEA
Euskadi 04'03"
84.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi
85.
Roberto LAISEKA
Euskadi
86.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
87.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Mapei - GB
88.
Erwin NIJBOER
Banesto
89.
Gianluca GORINI
Aki - Gipiemme - Safi
90.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
91.
Bart LEYSEN
Mapei - GB
92.
Lorenzo DI SILVESTRO
Cantina Tollo - Co. Bo.
93.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
94.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E.
95.
Lorenzo FERDEGHINI
MG Boys Maglificio - Technogym
96.
Tom STEELS
Mapei - GB
97.
Antonio POLITANO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
98.
Maximilian SCIANDRI
Motorola 04'12"
99.
Alessio BARBAGLI
Scrigno - Blue Storm 04'15"
100.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 04'31"
101.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites
102.
Stephen HODGE
Festina - Lotus 04'36"
103.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus
104.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi 04'42"
105.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach
106.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm 05'45"
107.
José AZEVEDO
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
108.
Marcel WÜST
Mx Onda 05'50"
109.
Tom CORDES
Mx Onda
110.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym 06'22"
111.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
112.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
113.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
114.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Artiach
115.
Kevin LIVINGSTON
Motorola
116.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach
117.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi
118.
Massimiliano MORI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
119.
Mirko CELESTINO
Team Polti 06'44"
120.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo. 06'58"
121.
Paolo VALOTI
Cantina Tollo - Co. Bo. 07'05"
122.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus 07'24"
123.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus
124.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Co. Bo.
125.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus
126.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi
127.
Manuel RODRIGUEZ GIL
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
128.
Alessandro PETACCHI
Scrigno - Blue Storm 24'19"
129.
Oscar ARANGUREN
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
130.
Christophe MENGIN
Petit Casino
131.
Hendrik REDANT
TVM - Farm Frites
132.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo.
133.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 24'31"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 14. Cangas de Onís - Cabárceno

Race Type: Mountain stage

Distance: 202.5 km

Date: 20 September 1996