Setmana Catalana 1999  |  General classification    

36th edition

General classification

22 March 1999 - 26 March 1999

Rider Team Time
1.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank 18h55'13"
2.
Michael BOOGERD
Rabobank 16"
3.
Wladimir BELLI
Festina - Lotus 19"
4.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 35"
5.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
6.
Melchor MAURI PRAT
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 51"
7.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step 55"
8.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites 57"
9.
Fabio MALBERTI
Riso Scotti - Vinavil 01'01"
10.
Niki AEBERSOLD
Rabobank 01'03"
11.
Claus Michael MØLLER
TVM - Farm Frites 01'04"
12.
Richard VIRENQUE
Team Polti 01'11"
13.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank 01'42"
14.
Andrei TETERYUK
Liquigas 01'51"
15.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 02'03"
16.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 02'08"
17.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca 02'26"
18.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Kelme - Costa Blanca 03'03"
19.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 03'05"
20.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi 03'30"
21.
Daniel CLAVERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'34"
22.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'47"
23.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 03'48"
24.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 04'00"
25.
Gianluca VALOTI
Team Polti 04'45"
26.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 04'58"
27.
Tyler HAMILTON
US Postal Service 05'05"
28.
Gines SALMERON
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 05'50"
29.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 06'56"
30.
Daniel ATIENZA
Team Polti 07'23"
31.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 07'26"
32.
Patrick JONKER
Rabobank 08'05"
33.
Oscar MASON
Liquigas
34.
Ruslan IVANOV
Liquigas 08'07"
35.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service 08'16"
36.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto 08'43"
37.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 08'49"
38.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 09'35"
39.
Peter MEINERT NIELSEN
US Postal Service 09'48"
40.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil 10'04"
41.
Serhiy GONCHAR
Vini Caldirola - Sidermec 10'15"
42.
Rolf HUSER
Festina - Lotus 10'39"
43.
Eleuterio ANGUITA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 11'04"
44.
Nacor BURGOS ROJO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 11'22"
45.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
46.
Michele COPPOLILLO
Mercatone Uno - Bianchi 11'41"
47.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step 12'32"
48.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 12'37"
49.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 12'59"
50.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step 13'30"
51.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 13'42"
52.
Stefano CATTAI
Team Polti 14'33"
53.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 14'57"
54.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 15'07"
55.
José Ramón URIARTE
Festina - Lotus 15'21"
56.
David DELRIEU
Casino - Ag2R 15'32"
57.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi 15'38"
58.
Ivan GOTTI
Team Polti 15'50"
59.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 16'11"
60.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 16'16"
61.
Paolo BOSSONI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 17'05"
62.
Mirko CELESTINO
Team Polti 17'44"
63.
Pierre BOURQUENOUD
Post Swiss Team 18'25"
64.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - Quick Step 18'29"
65.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step 19'09"
66.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 19'49"
67.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom 20'55"
68.
Nicola MICELI
Liquigas 23'10"
69.
Dario FRIGO
Saeco - Cannondale 23'40"
70.
Federico GIABBECUCCI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 24'42"
71.
Marco VELO
Mercatone Uno - Bianchi 26'40"
72.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 26'55"
73.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Bianchi 26'57"
74.
David NAVAS CHICA
Banesto 27'03"
75.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 27'30"
76.
Daniel SCHNIDER
Post Swiss Team 27'59"
77.
Harald MORSCHER
Saeco - Cannondale 28'49"
78.
Rolf JÄRMANN
Post Swiss Team 29'13"
79.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 29'48"
80.
Marco MAGNANI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 30'26"
81.
Miquel VAN KESSEL
TVM - Farm Frites 30'44"
82.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 31'50"
83.
Vitaly KOKORINE
Saeco - Cannondale 31'55"
84.
Kevin LIVINGSTON
US Postal Service 32'12"
85.
Guido TRENTIN
Vini Caldirola - Sidermec 32'54"
86.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 33'17"
87.
Emanuele NEGRINI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 33'23"
88.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 33'55"
89.
Marc LOTZ
Rabobank 34'14"
90.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec 34'27"
91.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 35'21"
92.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Cannondale 35'37"
93.
Julian DEAN
US Postal Service 35'44"
94.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto 36'11"
95.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites 36'45"
96.
André KORFF
Festina - Lotus 36'59"
97.
Giusvan PIOVACCARI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 37'41"
98.
Ramon MEDINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 37'43"
99.
Fabrice GOUGOT
Casino - Ag2R 37'50"
100.
Andrea PERON
O.N.C.E. - Deutsche Bank 39'18"
101.
Igor PUGACI
Saeco - Cannondale 39'52"
102.
Karsten KROON
Rabobank 40'04"
103.
José Antonio GARRIDO LIMA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 40'21"
104.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 40'27"
105.
Grischa NIERMANN
Rabobank 40'32"
106.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Cannondale 40'43"
107.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites 44'00"
108.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites 44'04"
109.
Manuel SANROMA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 44'15"
110.
Lauri AUS
Casino - Ag2R 44'40"
111.
Frédéric VIFIAN
Post Swiss Team 45'17"
112.
Ibon AJURIA GORDON
Euskaltel - Euskadi 45'33"
113.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 46'30"
114.
Alessio BONGIONI
Riso Scotti - Vinavil 46'45"
115.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 47'11"
116.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 47'31"
117.
Cesar PEREZ PADRON
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 47'45"
118.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 48'29"
119.
German NIETO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 49'05"
120.
Isaac VILLANUEVA ALCANIZ
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 49'42"
121.
Jorge Manuel Santos SILVA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 52'33"
122.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom t 55'50"
123.
Artūras KASPUTIS
Casino - Ag2R 59'19"
124.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom 1h00'36"
125.
Georg TOTSCHNIG
Team Deutsche Telekom 1h04'49"
126.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 1h09'30"