Tour de l'Avenir 1999  |  General Classification    

37th edition

General Classification

2 September 1999 - 11 September 1999

Rider Team Time
1.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto 37h53'41"
2.
David LATASA
Banesto 00'35"
3.
Floyd LANDIS
Mercury Cycling Team 03'10"
4.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Gerolsteiner 04'39"
5.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 04'55"
6.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Euskaltel - Euskadi 06'48"
7.
Jörg LUDEWIG
Team Gerolsteiner 07'21"
8.
Alexandre BOTCHAROV
Besson Chaussures - Nippon Hodo 07'44"
9.
Stive VERMAUT
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 07'45"
10.
Stephane BERGES
BigMat - Auber 93 - IBM 08'44"
11.
Stephane RAVALEU
Individual 9'06"
12.
Nicolas FRITSCH
Saint Quentin - Oktos - MBK 9'49"
13.
Addy ENGELS
Individual 11'50"
14.
Bradley MCGEE
Francaise des Jeux 14'08"
15.
Cédric CÉLARIER
Saint Quentin - Oktos - MBK 15'46"
16.
Danny PATE
Individual 16'46"
17.
Pablo SOLER SILES
Mercury Cycling Team 19'15"
18.
Thorwald VENEBERG
Individual 20'04"
19.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi 20'16"
20.
Franck RÉNIER
Individual 21'05"
21.
Uwe STRAUMANN
Individual 21'12"
22.
Christian POOS
Individual 21'24"
23.
Davy DANIELS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 21'41"
24.
Benoît LUMINET
Besson Chaussures - Nippon Hodo 23'50"
25.
Stéphane AUROUX
Besson Chaussures - Nippon Hodo 23'59"
26.
Laurent ESTADIEU
Individual 24'43"
27.
Christopher JENNER
Crédit Agricole 25'54"
28.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 26'07"
29.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Banesto 26'46"
30.
Benoît POILVET
Crédit Agricole
31.
Christophe GUILLOME
Cofidis 28'09"
32.
Cândido BARBOSA
Banesto 31'02"
33.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Euskaltel - Euskadi 31'12"
34.
Kim KIRCHEN
De Nardi - Pasta Montegrappa 31'24"
35.
David CLINGER
Mercury Cycling Team 31'42"
36.
Edouard GRITSOUN
Team Gerolsteiner 32'07"
37.
Marco ROTH
Individual 33'21"
38.
Ludovic MARTIN
Individual 33'37"
39.
Yvan HAYMOZ
Post Swiss Team 37'03"
40.
Peter WROLICH
Team Gerolsteiner 38'07"
41.
Cyril PRISÉ
Individual 39'32"
42.
Justin SPINELLI
Mercury Cycling Team 40'03"
43.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 41'18"
44.
Branko FILIP
Team Gerolsteiner 41'33"
45.
Yoann LE BOULANGER
Individual 41'40"
46.
Jean Michel TESSIER
Francaise des Jeux 43'56"
47.
Cédric FRAGNIÈRE
Post Swiss Team 45'37"
48.
Martin MOSER
Individual 45'54"
49.
Mathew HAYMAN
Individual 46'25"
50.
Ludovic TURPIN
Casino - Ag2R 46'28"
51.
Morten HEGREBERG
Individual 48'30"
52.
Stephane KRAFFT
Cofidis 50'25"
53.
Martin FISCHERLEHNER
Individual 51'03"
54.
Freddy RAVALEU
Cofidis 52'30"
55.
Sylvain CHAVANEL
Individual 56'05"
56.
Sandro GÜTTINGER
Individual 56'52"
57.
Loic LAMOULLER
BigMat - Auber 93 - IBM 58'09"
58.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 58'58"
59.
Jesus ZARATE ESTRADA
Mercury Cycling Team 59'45"
60.
Michel KLINGER
Festina - Lotus 1h01'28"
61.
Sergey YAKOVLEV
Besson Chaussures - Nippon Hodo 1h01'53"
62.
Thomas MÜHLBACHER
Team Gerolsteiner 1h02'32"
63.
René HASELBACHER
Team Gerolsteiner 1h03'52"
64.
Tony CAVET
Individual 1h04'09"
65.
Saulius RUŠKYS
Saint Quentin - Oktos - MBK 1h06'47"
66.
Patrick CALCAGNI
Individual 1h07'48"
67.
Thierry LODER
Cofidis 1h07'56"
68.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93 - IBM 1h08'52"
69.
Denis SALMON
Individual 1h09'19"
70.
Denis MENCHOV
Banesto 1h10'48"
71.
László BODROGI
Saint Quentin - Oktos - MBK 1h12'30"
72.
Jurgen GUNS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 1h13'59"
73.
Marc VANACKER
Individual 1h14'38"
74.
Gisle VIKØYR
Individual 1h14'58"
75.
Lenaic OLIVIER
Individual 1h15'28"
76.
Marcel DUIJN
Individual 1h16'12"
77.
Björnar VESTÖL
Acceptcard Pro Cycling 1h16'34"
78.
Alexandre CHOUFFE
BigMat - Auber 93 - IBM 1h16'56"
79.
Frederic LECROSNIER
Individual 1h19'58"
80.
Pietro ZUCCONI
Post Swiss Team 1h20'13"
81.
Kurt SCHWÄRZLMULLER
De Nardi - Pasta Montegrappa 1h21'45"
82.
Mickaël LEVEAU
Besson Chaussures - Nippon Hodo 1h22'17"
83.
Frédéric MAINGUENAUD
Individual 1h27'22"
84.
Joshua THORNTON
Individual 1h27'27"
85.
Stefan VAN DIJK
Individual 1h28'00"
86.
Oleg JOUKOV
BigMat - Auber 93 - IBM 1h30'04"
87.
Stéphane COUGÉ
Individual 1h32'39"
88.
Stéphane AUGÉ
Festina - Lotus 1h34'11"
89.
Stéphane DELIMAUGES
Individual 1h34'31"
90.
Jean-Patrick NAZON
Francaise des Jeux 1h35'14"
91.
Rune JOGERT
Individual 1h41'59"
92.
Mads KAGGESTAD
Individual 1h43'45"
93.
Aaron OLSON
Individual 1h47'22"
94.
Thomas VOECKLER
Individual 2h07'33"
95.
Coen BOERMAN
Individual 2h11'37"