Vuelta a España 2002  |  Stage 21. San Martín de la Vega (Parque Warner) - Madrid (Est. Santiago Bernabéu) I.T.T.   

57th edition

41 km, 29 September 2002

Rider Team Time
1.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca 47'54"
2.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast 01'23"
3.
David PLAZA ROMERO
Team Coast 01'45"
4.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 01'55"
5.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 02'10"
6.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 02'27"
7.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast 02'29"
8.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 02'35"
9.
Daniel BECKE
Team Coast 02'43"
10.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 02'45"
11.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 02'49"
12.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo 02'58"
13.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93 03'11"
14.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 03'22"
15.
David ZABRISKIE
US Postal Service 03'23"
16.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 03'24"
17.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
18.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria 03'27"
19.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 03'34"
20.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio 03'37"
21.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service 03'40"
22.
Robert BARTKO
Team Telekom 03'41"
23.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast 03'44"
24.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites 03'48"
25.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 03'49"
26.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 03'52"
27.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 04'01"
28.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 04'04"
29.
Guido TRENTIN
Cofidis 04'06"
30.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport 04'18"
31.
Rolf ALDAG
Team Telekom 04'19"
32.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS 04'31"
33.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites 04'36"
34.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com 04'49"
35.
Nicolas PORTAL
Ag2r 04'50"
36.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 04'58"
37.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS 04'59"
38.
Bert GRABSCH
Phonak 05'00"
39.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria 05'01"
40.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
41.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 05'03"
42.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport 05'09"
43.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio 05'10"
44.
Daniel ATIENZA
Cofidis 05'11"
45.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast 05'13"
46.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 05'17"
47.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
48.
Alberto VINALE
Alessio 05'25"
49.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo 05'26"
50.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo 05'27"
51.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi 05'30"
52.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 05'32"
53.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com 05'37"
54.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi 05'41"
55.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport 05'47"
56.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo 05'48"
57.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
58.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r 05'50"
59.
Matthias KESSLER
Team Telekom 05'52"
60.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 05'57"
61.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski 05'58"
62.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 05'59"
63.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 06'02"
64.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 06'03"
65.
Daniel SCHNIDER
Phonak 06'12"
66.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93 06'13"
67.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
68.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93
69.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 06'15"
70.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi 06'16"
71.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria 06'17"
72.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 06'18"
73.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport 06'22"
74.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 06'31"
75.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis 06'33"
76.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS 06'34"
77.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
78.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com 06'35"
79.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
80.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS 06'37"
81.
Sven TEUTENBERG
Phonak 06'40"
82.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
83.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
84.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria 06'42"
85.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada 06'44"
86.
Aitor GARMENDIA
Team Coast 06'45"
87.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin 06'46"
88.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 06'50"
89.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport 06'52"
90.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
91.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom 06'53"
92.
Marco VELO
Fassa Bortolo 06'56"
93.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria 06'57"
94.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 06'59"
95.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport 07'01"
96.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo 07'08"
97.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
98.
Médéric CLAIN
Cofidis 07'09"
99.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
100.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi 07'11"
101.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
102.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
103.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
104.
Reto BERGMANN
Phonak 07'13"
105.
Angelo FURLAN
Alessio 07'14"
106.
Erik ZABEL
Team Telekom 07'17"
107.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93 07'18"
108.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria 07'19"
109.
Christophe ORIOL
Ag2r 07'21"
110.
Matthew WHITE
US Postal Service
111.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi 07'27"
112.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 07'34"
113.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 07'37"
114.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 07'40"
115.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r 07'45"
116.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
117.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak 08'04"
118.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com 08'06"
119.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites 08'07"
120.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
121.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria 08'12"
122.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
123.
Antonio CRUZ
US Postal Service 08'16"
124.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 08'22"
125.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 08'29"
126.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada 08'39"
127.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 08'42"
128.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 09'12"
129.
Robert SASSONE
Cofidis 09'15"
130.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio 09'25"
131.
Benoît SALMON
Phonak 09'46"
132.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi 09'54"

Stage information

Start, finish: Stage 21. San Martín de la Vega (Parque Warner) - Madrid (Est. Santiago Bernabéu) I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 41 km

Date: 29 September 2002