Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2003  |  Stage 4. Cabra - Jaén   

49th edition

174 km, 19 February 2003

Rider Team Time
1.
Remmert WIELINGA
Rabobank 4h41'45"
2.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 00'02"
3.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Kelme - Costa Blanca 00'07"
4.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 00'30"
5.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon 01'05"
6.
Koldo GIL PÉREZ
O.N.C.E. - Eroski 03'19"
7.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 03'27"
8.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi 03'29"
9.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada 03'40"
10.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Davitamon 04'02"
11.
Gustavo Mario TOLEDO
Paternina - Costa de Almeria 04'03"
12.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria 06'59"
13.
Raffaele FERRARA
Alessio 07'42"
14.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner 08'44"
15.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 09'32"
16.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
17.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
18.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Fuenlabrada
19.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
20.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
21.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
22.
Giampaolo CARUSO
O.N.C.E. - Eroski
23.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
24.
Andrea NOÈ
Alessio
25.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
26.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
27.
Johan MUSEEUW
Quick Step - Davitamon
28.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
29.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
30.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
31.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
32.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
33.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
34.
Axel MERCKX
Lotto - Domo
35.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
36.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
37.
Rafael MATEOS PEREZ
iBanesto.com
38.
Servais KNAVEN
Quick Step - Davitamon 10'22"
39.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria 10'29"
40.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
41.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Kelme - Costa Blanca
42.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
43.
Erik ZABEL
Team Telekom 10'46"
44.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada
45.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner
46.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
47.
Marc WAUTERS
Rabobank
48.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 10'49"
49.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué 10'51"
50.
David PLAZA ROMERO
Team Bianchi 10'55"
51.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Domo
52.
Martin ELMIGER
Phonak
53.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
54.
Denis LUNGHI
Alessio
55.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
56.
Gregory RAST
Phonak
57.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
58.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria 11'21"
59.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
60.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
61.
Ludovic TURPIN
Ag2r 12'43"
62.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Domo 12'54"
63.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo
64.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
65.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
66.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
67.
Rolf ALDAG
Team Telekom
68.
Andreas KLIER
Team Telekom
69.
Jan BOVEN
Rabobank
70.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
71.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
72.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué 13'35"
73.
Marcelino GARCIA ALONSO
Labarca 2 - Café Baqué 14'05"
74.
Robert HUNTER
Rabobank
75.
Daniel BECKE
Team Bianchi
76.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
77.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué 14'37"
78.
Lander EUBA
Euskaltel - Euskadi
79.
Julien LAIDOUN
Ag2r
80.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
81.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
82.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Domo 15'03"
83.
Laurent DUFAUX
Alessio 15'06"
84.
Ruslan IVANOV
Alessio
85.
Alberto VINALE
Alessio 15'08"
86.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
87.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 15'47"
88.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 15'50"
89.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
90.
Bobby JULICH
Team Telekom
91.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 15'52"
92.
Xavier TONDO VOLPINI
Paternina - Costa de Almeria 16'20"
93.
Stephane BERGES
Ag2r 18'24"
94.
Steffen WESEMANN
Team Telekom 19'04"
95.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué 19'15"
96.
Jose Antonio LOPEZ GIL
iBanesto.com
97.
Thierry MARICHAL
Lotto - Domo 19'28"
98.
Olivier TRASTOUR
Ag2r
99.
Michael ALBASINI
Phonak 19'30"
100.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada 22'04"
101.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
102.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
103.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
104.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
105.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
106.
Olaf POLLACK
Gerolsteiner
107.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Paternina - Costa de Almeria
108.
Aitor KINTANA
Labarca 2 - Café Baqué
109.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
110.
Sven TEUTENBERG
Team Bianchi 22'09"
111.
Alexandre USOV
Phonak

Stage information

Start, finish: Stage 4. Cabra - Jaén

Distance: 174 km

Date: 19 February 2003