Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2003  |  Stage 5. La General(Granada) - Benalmádena   

49th edition

178 km, 20 February 2003

Rider Team Time
1.
Ruslan IVANOV
Alessio 4h40'14"
2.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada 00'02"
3.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria 00'04"
4.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r 00'25"
5.
Gustavo Mario TOLEDO
Paternina - Costa de Almeria 01'06"
6.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 02'17"
7.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon 02'20"
8.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
9.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
10.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
11.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
12.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
13.
Giampaolo CARUSO
O.N.C.E. - Eroski
14.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
15.
Andrea NOÈ
Alessio
16.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
17.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
18.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
19.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
20.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Fuenlabrada
21.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
22.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
23.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria 02'53"
24.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
25.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
26.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon 03'01"
27.
Rolf ALDAG
Team Telekom 03'11"
28.
Servais KNAVEN
Quick Step - Davitamon
29.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Kelme - Costa Blanca 04'16"
30.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski 04'23"
31.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
32.
Andreas KLIER
Team Telekom
33.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
34.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon 05'17"
35.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner 05'56"
36.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner
37.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
38.
Ludovic TURPIN
Ag2r
39.
Laurent DUFAUX
Alessio
40.
Jose Antonio LOPEZ GIL
iBanesto.com
41.
Gregory RAST
Phonak
42.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada 06'34"
43.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 06'35"
44.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada
45.
Erik ZABEL
Team Telekom
46.
Daniel BECKE
Team Bianchi
47.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
48.
Martin ELMIGER
Phonak
49.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
50.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
51.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria 06'40"
52.
Rafael MATEOS PEREZ
iBanesto.com
53.
Alexandre USOV
Phonak
54.
Axel MERCKX
Lotto - Domo 07'48"
55.
Thierry MARICHAL
Lotto - Domo 08'02"
56.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Domo 08'10"
57.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué 08'17"
58.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 09'04"
59.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner 09'17"
60.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
61.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
62.
Raffaele FERRARA
Alessio
63.
Alberto VINALE
Alessio
64.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Kelme - Costa Blanca 09'20"
65.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski 09'21"
66.
Koldo GIL PÉREZ
O.N.C.E. - Eroski
67.
Robert HUNTER
Rabobank 10'18"
68.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
69.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi
70.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
71.
Xavier TONDO VOLPINI
Paternina - Costa de Almeria 10'45"
72.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
73.
Marc WAUTERS
Rabobank 12'17"
74.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Davitamon
75.
Aitor KINTANA
Labarca 2 - Café Baqué
76.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 12'19"
77.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
78.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
79.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
80.
Johan MUSEEUW
Quick Step - Davitamon
81.
Remmert WIELINGA
Rabobank
82.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
83.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Domo
84.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo
85.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Domo
86.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
87.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
88.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca

Stage information

Start, finish: Stage 5. La General(Granada) - Benalmádena

Distance: 178 km

Date: 20 February 2003