2.HC

Bayern Rundfahrt 2006  |  Stage 4. Plattling - Deggendorf   

10th edition

25.4 km, 27 May 2006

Rider Team Time
1.
Beat ZBERG
Gerolsteiner 32'36"
2.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Agritubel 00'18"
3.
Andreas KLÖDEN
T-Mobile Team 00'32"
4.
Brian VANDBORG
Team CSC 00'35"
5.
Lars Ytting BAK
Team CSC 00'49"
6.
Michael RICH
Gerolsteiner 00'53"
7.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team 00'59"
8.
Christian MÜLLER
Team CSC 01'03"
9.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner 01'16"
10.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 01'18"
11.
Luke ROBERTS
Team CSC 01'19"
12.
Tomasz BROŻYNA
Intel - Action 01'24"
13.
Frank HØJ
Gerolsteiner 01'27"
14.
Eddy RATTI
Naturino - Sapore Di Mare
15.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
16.
Jens MOURIS
Team Regiostrom - Senges 01'28"
17.
Daniel BECKE
Team Milram 01'32"
18.
Pascal HUNGERBÜHLER
Team Vorarlberg
19.
Hannes BLANK
Team Lamonta
20.
Jakob Storm PIIL
Team CSC 01'39"
21.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel 01'42"
22.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 01'44"
23.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action 01'51"
24.
Massimo CODOL
Team Tenax Salmilano 01'52"
25.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Agritubel 01'53"
26.
Markus EICHLER
Team Regiostrom - Senges 01'54"
27.
Elnathan HEIZMANN
Team Regiostrom - Senges 01'57"
28.
Thomas ZIEGLER
T-Mobile Team 01'58"
29.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action 01'59"
30.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 02'01"
31.
Marcel SIEBERG
Team Wiesenhof Akud
32.
Mariusz WITECKI
Intel - Action 02'07"
33.
Konstantin SCHUBERT
Team Regiostrom - Senges
34.
Joshua Kane COLLINGWOOD
Team Regiostrom - Senges 02'08"
35.
Fabio SABATINI
Team Milram 02'09"
36.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche 02'11"
37.
Robert RETSCHKE
Team Wiesenhof Akud 02'14"
38.
Enrico POITSCHKE
Team Milram 02'19"
39.
David KOPP
Gerolsteiner
40.
Stefan COHNEN
Naturino - Sapore Di Mare 02'25"
41.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Wiesenhof Akud
42.
Maint BERKENBOSCH
Team Regiostrom - Senges 02'28"
43.
Dariusz RUDNICKI
Intel - Action 02'33"
44.
Sławomir KOHUT
Miche 02'35"
45.
Erik ZABEL
Team Milram 02'36"
46.
Mauro GEROSA
Miche 02'37"
47.
Benoît SALMON
Agritubel
48.
Kurt HOVELYNCK
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 02'41"
49.
Steffen WEIGOLD
Team Lamonta 02'44"
50.
André KORFF
T-Mobile Team 02'49"
51.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 02'51"
52.
Arkadiusz WOJTAS
Miche 03'00"
53.
Jarosław ZARĘBSKI
Intel - Action 03'01"
54.
Benny DE SCHROODER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
55.
Ralf GRABSCH
Team Milram 03'05"
56.
Cedric COUTOULY
Agritubel 03'10"
57.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 03'13"
58.
Murilo Antonio FISCHER
Naturino - Sapore Di Mare 03'14"
59.
Rigoberto URÁN URÁN
Team Tenax Salmilano 03'18"
60.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
61.
Felix ODEBRECHT
Team Wiesenhof Akud 03'23"
62.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 03'30"
63.
Manuel CALVENTE CORBAS
Agritubel 03'31"
64.
Gerald CIOLEK
Team Wiesenhof Akud 03'34"
65.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg 03'35"
66.
Patrick RIEDESSER
Team Vorarlberg 03'42"
67.
Micula DE MATTEIS
Team Tenax Salmilano 03'44"
68.
Hans DEKKERS
Agritubel 03'47"
69.
Antonio D'ANIELLO
Miche 03'51"
70.
Andreas MATZBACHER
Team Vorarlberg 03'58"
71.
Cristiano SALERNO
Team Tenax Salmilano 04'03"
72.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 04'04"
73.
Christoph GIRSCHWEILER
Team Vorarlberg 04'08"
74.
Gabriele BOSISIO
Team Tenax Salmilano 04'15"
75.
Antonio QUADRANTI
Naturino - Sapore Di Mare 04'16"
76.
Giancarlo GINESTRI
Team Tenax Salmilano 04'19"
77.
Gregor WILLWOHL
Team Wiesenhof Akud 04'22"
78.
Stefan HEINY
Team Lamonta 04'25"
79.
Kenny LISABETH
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 04'30"
80.
Wouter VAN MECHELEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 04'49"
81.
Bo HAMBURGER
Miche 04'52"
82.
Wesley VAN DER LINDEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 04'53"
83.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare 04'54"
84.
Werner RIEBENBAUER
Team Vorarlberg 05'03"
85.
Luigi SESTILI
Naturino - Sapore Di Mare 05'06"
86.
Artur GAJEK
Team Wiesenhof Akud 05'07"
87.
Sören PETERSEN
Team Lamonta 05'11"
88.
Marco KIRITSCHENKO
Team Notebooksbilliger.de 05'20"
89.
Pasquale MUTO
Miche
90.
Emanuele RIZZA
Naturino - Sapore Di Mare 05'35"
91.
Marcus WEINBERG
Team Notebooksbilliger.de 05'45"
92.
Julian RAMMLER
Team Notebooksbilliger.de 06'03"
93.
Gerrit GLOMSER
Team Vorarlberg 06'11"
94.
Marcin LEWANDOWSKI
Intel - Action 06'19"
95.
Tobias SCHLEIFRING
Team Notebooksbilliger.de 08'03"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Plattling - Deggendorf

Race Type: Time Trial

Distance: 25.4 km

Date: 27 May 2006