2.HC

Bayern Rundfahrt 2008  |  Stage 1. Freyung - Sankt Englmar   

12th edition

175 km, 28 May 2008

Rider Team Time
1.
Gerald CIOLEK
Team Columbia 4h33'38"
2.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
3.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank
4.
Serge PAUWELS
Topsport Vlaanderen
5.
Christian KNEES
Team Milram
6.
Markus EIBEGGER
Elk Haus - Simplon
7.
Giampaolo CARUSO
Ceramica Flaminia Bossini Docce
8.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
9.
Massimiliano GENTILI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
10.
Andreas DIETZIKER
Volksbank - Corratec
11.
Kim KIRCHEN
Team Columbia
12.
Björn GLASNER
Team Kuota - Senges
13.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus - Simplon
14.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
15.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
16.
Niki TERPSTRA
Team Milram
17.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Senges
18.
Florian STALDER
Volksbank - Corratec
19.
Paul VOSS
Team 3C - Gruppe
20.
Dainius KAIRELIS
Ceramica Flaminia Bossini Docce
21.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
22.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
23.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica
24.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
25.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen
26.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 21'00"
27.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
28.
Ralf GRABSCH
Team Milram 26'00"
29.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom
30.
Éric BERTHOU
Crédit Agricole
31.
Vincent JÉRÔME
Bouygues Telecom 48'00"
32.
Bert GRABSCH
Team Columbia 56'00"
33.
Antonio D'ANIELLO
Ceramica Flaminia Bossini Docce
34.
Marcel SIEBERG
Team Columbia 1h13'00"
35.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Senges
36.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
37.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner 1h17'00"
38.
Leonardo GIORDANI
Ceramica Flaminia Bossini Docce 1h26'00"
39.
Tobias ERLER
Team 3C - Gruppe
40.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
41.
Björn THURAU
Elk Haus - Simplon 1h34'00"
42.
Frederik VEUCHELEN
Topsport Vlaanderen 1h39'00"
43.
Jakub DANACIK
PSK Whirlpool - Author 1h50'00"
44.
Sebastian HANS
Team Mapei Heizomat
45.
Robert RETSCHKE
Team Mapei Heizomat
46.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC Saxo Bank 1h56'00"
47.
Evgeny SOKOLOV
Bouygues Telecom 2h01'00"
48.
Daniel MUSIOL
Volksbank - Corratec
49.
Harald MORSCHER
Volksbank - Corratec 2h14'00"
50.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen 2h32'00"
51.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team
52.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia
53.
Matti BRESCHEL
Team CSC Saxo Bank 2h48'00"
54.
José João Pimenta da Costa MENDES
Benfica 2h53'00"
55.
Lasse BØCHMAN LARSEN
Team CSC Saxo Bank 2h57'00"
56.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Mapei Heizomat 3h36'00"
57.
Scott DAVIS
Team Columbia
58.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole
59.
Daniel SCHORN
Elk Haus - Simplon 4h00'00"
60.
André STEENSEN
Team CSC Saxo Bank
61.
Christian LEBEN
Team 3C - Gruppe 4h25'00"
62.
Vladimir DUMA
Ceramica Flaminia Bossini Docce 4h38'00"
63.
Simon GERRANS
Crédit Agricole 5h08'00"
64.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
65.
Koen BARBÉ
Topsport Vlaanderen
66.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen
67.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool - Author 5h39'00"
68.
Nick INGELS
Topsport Vlaanderen 6h40'00"
69.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 7h12'00"
70.
Martin MÜLLER
Team Milram
71.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
72.
Gerrit GLOMSER
Volksbank - Corratec
73.
Artur GAJEK
Team Milram
74.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
75.
Mikhaylo KHALILOV
Ceramica Flaminia Bossini Docce 7h24'00"
76.
Adriano ANGELONI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
77.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 10h35'00"
78.
Lucas SCHADLICH
Thüringer Energie Team 11h45'00"
79.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 12h24'00"
80.
Kim LACHMANN
Team Mapei Heizomat 14h18'00"
81.
Florian VÖLK
Team Mapei Heizomat
82.
Philipp KLEIN
Thüringer Energie Team
83.
Karsten HESS
Thüringer Energie Team
84.
Giovanni BERNAUDEAU
Bouygues Telecom
85.
Stuart O'GRADY
Team CSC Saxo Bank
86.
Daniel BECKE
Thüringer Energie Team
87.
Andreas KLIER
Team Columbia
88.
Thom VAN DULMEN
Team Kuota - Senges
89.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
90.
Moritz MAINZER
Team Kuota - Senges
91.
Stefan GANSER
Team Kuota - Senges
92.
Felix SCHÄFERMEIER
Team 3C - Gruppe
93.
Bruno Matos SANCHO
Benfica
94.
Mathias JELITTO
Team Kuota - Senges
95.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool - Author
96.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Benfica
97.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool - Author
98.
Marcel KITTEL
Thüringer Energie Team
99.
Olaf POLLACK
Volksbank - Corratec
100.
André KORFF
Volksbank - Corratec
101.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool - Author
102.
Leopold KÖNIG
PSK Whirlpool - Author
103.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica
104.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Benfica
105.
Helder MIRANDA
Benfica
106.
Frank SCHERZINGER
Team 3C - Gruppe
107.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe
108.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
109.
Michael FRANZL
Team Mapei Heizomat
110.
Marcel BARTH
Thüringer Energie Team
111.
Simone MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
112.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
113.
Julien BELGY
Bouygues Telecom
114.
Christoph SCHWERDT
Team Mapei Heizomat 14h39'00"
115.
Angelo FURLAN
Crédit Agricole 17h23'00"
116.
Matthias FRIEDEMANN
Team 3C - Gruppe 21h02'00"
117.
Stefan DENIFL
Elk Haus - Simplon 21h21'00"
118.
Andre SCHULZE
PSK Whirlpool - Author 21h23'00"
119.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus - Simplon

Stage information

Start, finish: Stage 1. Freyung - Sankt Englmar

Distance: 175 km

Date: 28 May 2008