2.UWT

Tirreno - Adriatico 2020  |  Stage 3. Follonica - Saturnia   

55th edition

217 km, 9 September 2020

Rider Team Time
1.
Michael WOODS
EF Pro Cycling 5h19'46"
2.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe 00'01"
3.
Wilco KELDERMAN
Team Sunweb 00'20"
4.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
5.
Aleksandr VLASOV
Astana Pro Team
6.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates
7.
Tanel KANGERT
EF Pro Cycling
8.
Fausto MASNADA
Deceuninck - Quick Step
9.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
10.
Geraint THOMAS
Ineos Grenadiers
11.
Simon YATES
Mitchelton - Scott
12.
Mathieu VAN DER POEL
Alpecin - Fenix 00'33"
13.
Giovanni VISCONTI
Vini Zabù - KTM
14.
Andrea VENDRAME
Ag2r La Mondiale
15.
Simon CLARKE
EF Pro Cycling
16.
Sam OOMEN
Team Sunweb
17.
Alex ARANBURU DEBA
Astana Pro Team
18.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ
19.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates
20.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
21.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step
22.
Louis MEINTJES
NTT Pro Cycling
23.
Vincenzo NIBALI
Trek - Segafredo
24.
Matteo FABBRO
Bora - Hansgrohe
25.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale
26.
Louis VERVAEKE
Alpecin - Fenix
27.
Luca WACKERMANN
Vini Zabù - KTM
28.
Victor DE LA PARTE
CCC Team
29.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott
30.
Jaakko HÄNNINEN
Ag2r La Mondiale
31.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 00'44"
32.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r La Mondiale 01'40"
33.
Denis NEKRASOV
Gazprom - RusVelo
34.
Davide VILLELLA
Movistar Team
35.
Jai HINDLEY
Team Sunweb 01'46"
36.
Kilian FRANKINY
Groupama - FDJ
37.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ
38.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Israel Start - Up Nation
39.
Silvan DILLIER
Ag2r La Mondiale 01'56"
40.
Eddie DUNBAR
Ineos Grenadiers
41.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec 02'36"
42.
Nathan HAAS
Cofidis, Solutions Crédits
43.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
NTT Pro Cycling
44.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - McLaren
45.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal
46.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale 04'04"
47.
Pavel KOCHETKOV
CCC Team
48.
Davide GABBURO
Androni Giocattoli - Sidermec 04'09"
49.
William BARTA
CCC Team
50.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ
51.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe
52.
Paul MARTENS
Team Jumbo - Visma
53.
Chris HAMILTON
Team Sunweb
54.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Astana Pro Team
55.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
56.
Héctor CARRETERO MILLAN
Movistar Team 04'50"
57.
Dylan TEUNS
Bahrain - McLaren
58.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF - Faizanè 05'00"
59.
Alexander CATAFORD
Israel Start - Up Nation 05'01"
60.
Dries VAN GESTEL
Total Direct Energie 05'42"
61.
Christoph PFINGSTEN
Team Jumbo - Visma 05'53"
62.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma 06'44"
63.
Marco CANOLA
Gazprom - RusVelo 07'23"
64.
Łukasz WIŚNIOWSKI
CCC Team 08'22"
65.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ
66.
Simone VELASCO
Gazprom - RusVelo
67.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
68.
Brent BOOKWALTER
Mitchelton - Scott
69.
Tao GEOGHEGAN HART
Ineos Grenadiers
70.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Pro Cycling
71.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 08'53"
72.
Nathan VAN HOOYDONCK
CCC Team 08'57"
73.
Matthew HOLMES
Lotto - Soudal 08'59"
74.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 09'15"
75.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
76.
Mike TEUNISSEN
Team Jumbo - Visma
77.
Maarten WYNANTS
Team Jumbo - Visma
78.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma
79.
Timo ROOSEN
Team Jumbo - Visma
80.
Georg ZIMMERMANN
CCC Team
81.
Pieter WEENING
Trek - Segafredo
82.
Benjamin DYBALL
NTT Pro Cycling
83.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott
84.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ
85.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
86.
Michael MATTHEWS
Team Sunweb 09'28"
87.
Stefano OLDANI
Lotto - Soudal 10'24"
88.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
89.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
90.
Salvatore PUCCIO
Ineos Grenadiers
91.
Matteo JORGENSON
Movistar Team
92.
Mikkel BJERG
UAE Team Emirates
93.
Fabio FELLINE
Astana Pro Team 12'31"
94.
Kristian SBARAGLI
Alpecin - Fenix
95.
Rúben GUERREIRO
EF Pro Cycling
96.
Enrico GASPAROTTO
NTT Pro Cycling
97.
Jan TRATNIK
Bahrain - McLaren
98.
Martijn TUSVELD
Team Sunweb
99.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - RusVelo 12'50"
100.
Davide BALLERINI
Deceuninck - Quick Step 13'22"
101.
Samuele BATTISTELLA
NTT Pro Cycling
102.
Carlos BARBERO CUESTA
NTT Pro Cycling 14'22"
103.
Victor CAMPENAERTS
NTT Pro Cycling
104.
Veljko STOJNIĆ
Vini Zabù - KTM
105.
Antonio NIBALI
Trek - Segafredo
106.
Lorenzo MANZIN
Total Direct Energie
107.
Benjamin THOMAS
Groupama - FDJ 15'01"
108.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo
109.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Movistar Team
110.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Movistar Team
111.
Bert VAN LERBERGHE
Deceuninck - Quick Step 18'22"
112.
Christopher FROOME
Ineos Grenadiers
113.
Piet ALLEGAERT
Cofidis, Solutions Crédits
114.
Rohan DENNIS
Ineos Grenadiers 20'19"
115.
Julien VERMOTE
Cofidis, Solutions Crédits
116.
Filippo GANNA
Ineos Grenadiers
117.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
118.
Yuriy NATAROV
Astana Pro Team
119.
Fabio MAZZUCCO
Bardiani CSF - Faizanè
120.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF - Faizanè
121.
Francesco ROMANO
Bardiani CSF - Faizanè
122.
Ivan ROVNY
Gazprom - RusVelo
123.
Stijn STEELS
Deceuninck - Quick Step
124.
Magnus CORT NIELSEN
EF Pro Cycling
125.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step
126.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal 23'19"
127.
Fabio SABATINI
Cofidis, Solutions Crédits
128.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott
129.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo
130.
James MITRI
Vini Zabù - KTM
131.
Manuele BOARO
Astana Pro Team
132.
Albert TORRES BARCELO
Movistar Team
133.
Julien SIMON
Total Direct Energie
134.
Florian VERMEERSCH
Lotto - Soudal
135.
Igor BOEV
Gazprom - RusVelo
136.
Rick ZABEL
Israel Start - Up Nation
137.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation
138.
Alex DOWSETT
Israel Start - Up Nation
139.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Androni Giocattoli - Sidermec
140.
Otto VERGAERDE
Alpecin - Fenix
141.
Luca PACIONI
Androni Giocattoli - Sidermec
142.
Kobe GOOSSENS
Lotto - Soudal
143.
Adrien PETIT
Total Direct Energie
144.
Lawson CRADDOCK
EF Pro Cycling
145.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - McLaren
146.
Iván GARCÍA CORTINA
Bahrain - McLaren
147.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie 25'01"
148.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF - Faizanè 25'31"
149.
Edoardo AFFINI
Mitchelton - Scott
150.
Attilio VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits
151.
Davide CIMOLAI
Israel Start - Up Nation 25'38"
152.
Dries DE BONDT
Alpecin - Fenix
153.
Imerio CIMA
Gazprom - RusVelo
154.
Jonas RICKAERT
Alpecin - Fenix
155.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
UAE Team Emirates
156.
Ariel Maximiliano RICHEZE
UAE Team Emirates
157.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
158.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
159.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec
160.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF - Faizanè 28'11"
161.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM 28'53"
162.
Edoardo ZARDINI
Vini Zabù - KTM
163.
Alberto DAINESE
Team Sunweb
164.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates
165.
Tim MERLIER
Alpecin - Fenix
166.
Giovanni LONARDI
Bardiani CSF - Faizanè
167.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
168.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation
169.
Szymon SAJNOK
CCC Team
170.
Jonathan HIVERT
Total Direct Energie
171.
Rein TAARAMÄE
Total Direct Energie 31'00"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Follonica - Saturnia

Distance: 217 km

Date: 9 September 2020