2.1

Tour de l'Ain 2020  |  General Classification    

4th edition

General Classification

7 August 2020 - 9 August 2020

Rider Team Time
1.
Primož ROGLIČ
Team Jumbo - Visma 11h21'12"
2.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos Grenadiers 00'18"
3.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic 00'28"
4.
Steven KRUIJSWIJK
Team Jumbo - Visma 00'56"
5.
George BENNETT
Team Jumbo - Visma 01'27"
6.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 02'24"
7.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Deceuninck - Quick Step 02'40"
8.
Guillaume MARTIN
Cofidis, Solutions Crédits 02'45"
9.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Cofidis, Solutions Crédits 03'39"
10.
Fabio ARU
UAE Team Emirates 04'26"
11.
Tom DUMOULIN
Team Jumbo - Visma 06'01"
12.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal 06'46"
13.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Ineos Grenadiers 07'39"
14.
Jaakko HÄNNINEN
Ag2r La Mondiale 09'16"
15.
Jan HIRT
CCC Team 09'19"
16.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale 12'05"
17.
Daniel MARTIN
Israel Start - Up Nation 13'59"
18.
Richie PORTE
Trek - Segafredo 14'15"
19.
Michel RIES
Trek - Segafredo 14'26"
20.
Quentin PACHER
B&B Hotels - Vital Concept 15'07"
21.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates 15'35"
22.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Team Ineos Grenadiers 16'38"
23.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic 17'28"
24.
Simon GUGLIELMI
Groupama - FDJ 17'33"
25.
Márton DINA
Kometa - Xstra Cycling Team 17'54"
26.
Thymen ARENSMAN
SEG Racing Academy 18'04"
27.
Mathias FLÜCKIGER
Elite without contract 18'42"
28.
Kilian FRANKINY
Groupama - FDJ 19'13"
29.
Andrea BAGIOLI
Deceuninck - Quick Step 19'15"
30.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Cofidis, Solutions Crédits 19'17"
31.
Paul OURSELIN
Total Direct Energie 19'29"
32.
José Manuel DÍAZ
Nippo Delko Provence 20'46"
33.
Winner ANACONA GÓMEZ
Team Arkéa - Samsic 20'51"
34.
Geraint THOMAS
Team Ineos Grenadiers 21'09"
35.
Ilan VAN WILDER
Team Sunweb 21'55"
36.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise 22'43"
37.
Jakob GESSNER
Rad-Net Rose Team 24'00"
38.
Kevin VERMAERKE
Hagens Berman - Axeon
39.
Romain SICARD
Total Direct Energie 25'22"
40.
Robert GESINK
Team Jumbo - Visma 25'59"
41.
Christopher FROOME
Team Ineos Grenadiers 26'45"
42.
Miguel HEIDEMANN
Leopard Pro Cycling 26'53"
43.
Simone PETILLI
Circus - Wanty Gobert 27'39"
44.
Mauri VANSEVENANT
Deceuninck - Quick Step 28'43"
45.
Johannes ADAMIETZ
Team SKS - Sauerland NRW 30'41"
46.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale 30'57"
47.
Joey ROSSKOPF
CCC Team 31'04"
48.
William BARTA
CCC Team
49.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 31'55"
50.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 32'26"
51.
Erik FETTER
Kometa - Xstra Cycling Team 33'43"
52.
Łukasz OWSIAN
Team Arkéa - Samsic 34'05"
53.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo 34'20"
54.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal 34'43"
55.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
UAE Team Emirates 34'58"
56.
Sean QUINN
Hagens Berman - Axeon
57.
Mikkel BJERG
UAE Team Emirates 35'02"
58.
Léo VINCENT
Groupama - FDJ 35'25"
59.
Sebastian SCHÖNBERGER
B&B Hotels - Vital Concept 36'37"
60.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits 36'38"
61.
Giacomo GARAVAGLIA
Kometa - Xstra Cycling Team 36'52"
62.
Edward ANDERSON
Hagens Berman - Axeon 39'03"
63.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 39'07"
64.
Adrien GUILLONNET
St. Michel - Auber 93 39'36"
65.
Romain COMBAUD
Nippo Delko Provence 39'49"
66.
Jarrad DRIZNERS
Hagens Berman - Axeon 40'07"
67.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec 40'16"
68.
Thomas DEGAND
Circus - Wanty Gobert
69.
Anthony DELAPLACE
Team Arkéa - Samsic 41'13"
70.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo 41'54"
71.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale 43'19"
72.
Josef ČERNÝ
CCC Team 44'59"
73.
Nils POLITT
Israel Start - Up Nation 45'05"
74.
James FOUCHE
Hagens Berman - Axeon 45'53"
75.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise 47'50"
76.
Stefan BISSEGGER
EF Education First 48'56"
77.
Jake STEWART
Groupama - FDJ Continental Team 49'30"
78.
Antonio PUPPIO
Kometa - Xstra Cycling Team 49'36"
79.
Hideto NAKANE
Nippo Delko Provence 49'55"
80.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 49'57"
81.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal 50'14"
82.
Martijn TUSVELD
Team Sunweb 51'14"
83.
Tom VAN ASBROECK
Israel Start - Up Nation 53'33"
84.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa - Xstra Cycling Team 54'05"
85.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 56'47"
86.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 58'16"
87.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise 58'43"
88.
Jérôme COUSIN
Total Direct Energie 59'09"
89.
Pedro Joaquim Silva ANDRADE
Hagens Berman - Axeon 59'13"
90.
Hugo HOFSTETTER
Israel Start - Up Nation 1h01'33"
91.
Rémi CAVAGNA
Deceuninck - Quick Step 1h04'58"
92.
Jannis PETER
Rad-Net Rose Team 1h06'15"
93.
Fumiyuki BEPPU
Nippo Delko Provence 1h06'19"
94.
Lindsay DE VYLDER
Sport Vlaanderen - Baloise 1h06'40"
95.
André GREIPEL
Israel Start - Up Nation 1h07'35"
96.
Gilles DE WILDE
Sport Vlaanderen - Baloise
97.
Antoine AEBI
Akros - Excelsior - Thömus 1h10'29"
98.
Tony MARTIN
Team Jumbo - Visma 1h12'36"
99.
Martin SALMON
Team Sunweb 1h12'55"
100.
Ludwig DE WINTER
Circus - Wanty Gobert 1h32'26"