Tour des Alpes-Maritimes et du Var 2021  |  Stage 2. Fayence - Fayence   

53rd edition

168.9 km, 20 February 2021

Rider Team Time
1.
Michael WOODS
Israel Start - Up Nation 4h16'54"
2.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 00'02"
3.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Ineos Grenadiers 00'04"
4.
David GAUDU
Groupama - FDJ 00'07"
5.
Alexis VUILLERMOZ
Total Direct Energie 00'10"
6.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ
7.
Ben O'CONNOR
Ag2r Citroen Team 00'11"
8.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Cofidis, Solutions Crédits 00'13"
9.
Arjen LIVYNS
Bingoal WB
10.
Pavel SIVAKOV
Ineos Grenadiers
11.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits
12.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic
13.
Giulio CICCONE
Trek - Segafredo
14.
Daniel MARTIN
Israel Start - Up Nation
15.
Jakob FUGLSANG
Astana - Premier Tech
16.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ
17.
Jonathan HIVERT
B&B Hotels p/b KTM
18.
Clément CHAMPOUSSIN
Ag2r Citroen Team
19.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo
20.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ
21.
Simon CLARKE
Team Qhubeka Assos
22.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Astana - Premier Tech
23.
Ben TULETT
Alpecin - Fenix
24.
Tao GEOGHEGAN HART
Ineos Grenadiers
25.
Simon CARR
EF Education - Nippo
26.
Greg VAN AVERMAET
Ag2r Citroen Team 00'21"
27.
Magnus CORT NIELSEN
EF Education - Nippo 00'23"
28.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
UAE Team Emirates 00'24"
29.
Julien EL FARES
EF Education - Nippo
30.
Laurens HUYS
Bingoal WB 00'27"
31.
Quentin PACHER
B&B Hotels p/b KTM
32.
Nicola BAGIOLI
B&B Hotels p/b KTM 00'30"
33.
Fabio ARU
Team Qhubeka Assos 00'32"
34.
Sander ARMEE
Team Qhubeka Assos 00'34"
35.
Michael STORER
Team DSM 00'36"
36.
Mathieu BURGAUDEAU
Total Direct Energie 00'38"
37.
Roger ADRIÀ OLIVERAS
Equipo Kern Pharma 00'40"
38.
Petr VAKOČ
Alpecin - Fenix
39.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates
40.
Jimmy JANSSENS
Alpecin - Fenix 00'43"
41.
José Manuel DÍAZ
Delko 00'49"
42.
Jelle VANENDERT
Bingoal WB
43.
Kenny MOLLY
Bingoal WB 00'53"
44.
Henri VANDENABEELE
Development Team DSM 00'55"
45.
Cyril GAUTIER
B&B Hotels p/b KTM 00'57"
46.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Team Arkéa - Samsic 01'03"
47.
Ryan GIBBONS
UAE Team Emirates 01'04"
48.
Dorian GODON
Ag2r Citroen Team
49.
Xandro MEURISSE
Alpecin - Fenix
50.
Cyril BARTHE
B&B Hotels p/b KTM
51.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
UAE Team Emirates 01'20"
52.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ
53.
Omar FRAILE MATARRANZ
Astana - Premier Tech 01'32"
54.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Trek - Segafredo
55.
Mauro FINETTO
Delko 01'37"
56.
Hugo HOFSTETTER
Israel Start - Up Nation 01'40"
57.
Hideto NAKANE
EF Education - Nippo
58.
Romain CARDIS
St. Michel - Auber 93
59.
Sep VANMARCKE
Israel Start - Up Nation
60.
Marco BRENNER
Team DSM
61.
Simon GESCHKE
Cofidis, Solutions Crédits 01'43"
62.
Geraint THOMAS
Ineos Grenadiers 01'47"
63.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits
64.
Emil Nygaard VINJEBO
Team Qhubeka Assos
65.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana - Premier Tech
66.
Simon GUGLIELMI
Groupama - FDJ 01'54"
67.
Ben GASTAUER
Ag2r Citroen Team 02'08"
68.
Eliot LIETAER
B&B Hotels p/b KTM 02'17"
69.
Oliver NAESEN
Ag2r Citroen Team
70.
Fabien DOUBEY
Total Direct Energie
71.
Thibault FERASSE
B&B Hotels p/b KTM
72.
Fabio FELLINE
Astana - Premier Tech 02'23"
73.
Hugo HOULE
Astana - Premier Tech
74.
Łukasz OWSIAN
Team Arkéa - Samsic 02'37"
75.
Luc WIRTGEN
Bingoal WB 02'40"
76.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Equipo Kern Pharma 02'42"
77.
Rohan DENNIS
Ineos Grenadiers 02'48"
78.
Daryl IMPEY
Israel Start - Up Nation
79.
Amaury CAPIOT
Team Arkéa - Samsic 03'02"
80.
Kenny ELISSONDE
Trek - Segafredo 03'10"
81.
Thomas PIDCOCK
Ineos Grenadiers
82.
Jens KEUKELEIRE
EF Education - Nippo 03'16"
83.
Elie GESBERT
Team Arkéa - Samsic 03'22"
84.
Victor DE LA PARTE
Total Direct Energie 03'41"
85.
Dylan VAN BAARLE
Ineos Grenadiers 04'23"
86.
Otto VERGAERDE
Alpecin - Fenix
87.
Jetse BOL
Burgos - BH 05'28"
88.
Adrien GUILLONNET
St. Michel - Auber 93
89.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates
90.
Aloïs CHARRIN
Swiss Racing Academy
91.
Floris DE TIER
Alpecin - Fenix 05'35"
92.
Jose Felix PARRA CUERDA
Equipo Kern Pharma
93.
Andres Camilo ARDILA ORDOÑEZ
UAE Team Emirates
94.
Martijn TUSVELD
Team DSM
95.
Carlos GARCIA PIERNA
Equipo Kern Pharma
96.
Jérémy LEVEAU
Xelliss - Roubaix Lille Métropole 05'38"
97.
Mathias LE TURNIER
Delko 05'42"
98.
Clément CARISEY
Delko
99.
Andrea MIFSUD
Swiss Racing Academy 05'46"
100.
Pelayo SANCHEZ MAYO
Burgos - BH 05'51"
101.
Clément BERTHET
Delko 06'01"
102.
Stuart BALFOUR
Swiss Racing Academy 08'16"
103.
Dylan KOWALSKI
Xelliss - Roubaix Lille Métropole 08'37"
104.
Tom WIRTGEN
Bingoal WB
105.
Yannis VOISARD
Swiss Racing Academy 08'43"
106.
Patrick BEVIN
Israel Start - Up Nation 08'48"
107.
Krists NEILANDS
Israel Start - Up Nation
108.
Damian LÜSCHER
Swiss Racing Academy 08'53"
109.
Remy MERTZ
Bingoal WB 09'06"
110.
Manuele BOARO
Astana - Premier Tech 09'07"
111.
Biniyam GHIRMAY HAILU
Delko 09'11"
112.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo 09'41"
113.
Pierre-Luc PÉRICHON
Cofidis, Solutions Crédits
114.
Victor LANGELLOTTI
Burgos - BH 10'11"
115.
Iván MORENO SÁNCHEZ
Equipo Kern Pharma 10'17"
116.
Ander OKAMIKA BENGOETXEA
Burgos - BH
117.
Kevin VERMAERKE
Team DSM
118.
Yacob Abraha DEBESAY
Delko
119.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Team Qhubeka Assos
120.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo
121.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ
122.
Nans PETERS
Ag2r Citroen Team 10'21"
123.
Maxime URRUTY
Xelliss - Roubaix Lille Métropole
124.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Equipo Kern Pharma
125.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH
126.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Cofidis, Solutions Crédits
127.
Jempy DRUCKER
Cofidis, Solutions Crédits
128.
Stéphane ROSSETTO
St. Michel - Auber 93 10'26"
129.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 10'27"
130.
Martin SALMON
Team DSM 11'18"
131.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93
132.
Dimitri CLAEYS
Team Qhubeka Assos 11'31"
133.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates 11'34"
134.
Matthias REUTIMANN
Swiss Racing Academy
135.
Mitchell DOCKER
EF Education - Nippo
136.
Reto MÜLLER
Swiss Racing Academy
137.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH
138.
Leon HEINSCHKE
Development Team DSM 11'42"
139.
Morne VAN NIEKERK
St. Michel - Auber 93 11'44"
140.
Maximilien PICOUX
Xelliss - Roubaix Lille Métropole 11'49"
141.
Robert POWER
Team Qhubeka Assos 11'52"
142.
Thomas SCULLY
EF Education - Nippo 11'59"
143.
Julien ANTOMARCHI
Xelliss - Roubaix Lille Métropole 12'50"
144.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie
145.
Jon AGIRRE EGAÑA
Equipo Kern Pharma 13'44"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Fayence - Fayence

Distance: 168.9 km

Date: 20 February 2021