Vuelta al Pais Vasco 1992  |  General Classification    

32nd edition

General Classification

6 April 1992 - 10 April 1992

Rider Team Time
1.
Tony ROMINGER
Clas - Cajastur 20h56'57"
2.
Raúl ALCALÁ
PDM - Ultima - Concorde
3.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
Amaya Seguros
4.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
5.
Julián GOROSPE ARTABE
Banesto
6.
Stephen ROCHE
Carrera - Vagabond - Tassoni
7.
Ronan PENSEC
R.M.O.
8.
Erik BREUKINK
PDM - Ultima - Concorde
9.
Johan BRUYNEEL
O.N.C.E.
10.
Steven ROOKS
Buckler
11.
Andrew HAMPSTEN
Motorola
12.
Jérôme SIMON
Z
13.
Éric CARITOUX
R.M.O.
14.
Federico ETXABE MUSATADI
Clas - Cajastur
15.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Clas - Cajastur
16.
Iñaki GASTÓN CRESPO
Clas - Cajastur
17.
Gert-Jan THEUNISSE
TVM - Sanyo
18.
Udo BÖLTS
Telekom
19.
Peter HILSE
Seur
20.
José Luis LAGUÍA MARTÍNEZ
Artiach - Royal - Fruco
21.
Robert MILLAR
TVM - Sanyo
22.
Atle KVÅLSVOLL
Z
23.
Piotr UGRUMOV
Seur
24.
Marco GIOVANNETTI
Gatorade - Château d'Ax
25.
Pedro DELGADO ROBLEDO
Banesto
26.
Santiago CRESPO ZULET
Amaya Seguros
27.
Julio César CADENA VILLEGAS
Kelme
28.
Jos VAN AERT
PDM - Ultima - Concorde
29.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme
30.
Javier MURGIALDAI TXASKO
Amaya Seguros
31.
Marino LEJARRETA ARRIZABALAGA
O.N.C.E.
32.
Gerrit DE VRIES
Buckler
33.
Marc WAUTERS
Lotto
34.
Bo HAMBURGER
TVM - Sanyo 10'01"
35.
Laurent PILLON
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 10'04"
36.
Pedro DIAZ ZABALA
O.N.C.E. 10'07"
37.
Juan Tomás MARTÍNEZ GUTIÉRREZ
Festina - Lotus 10'18"
38.
Vicente APARICIO VILA
Amaya Seguros 10'38"
39.
Antonio Miguel DÍAZ RODRÍGUEZ
Kelme 10'40"
40.
Viktor KLIMOV
Seur 11'44"
41.
Pello RUIZ CABESTANY
Gatorade - Château d'Ax 11'50"
42.
Frank VAN DEN ABEELE
Lotto 12'41"
43.
Sammie MOREELS
Lotto 13'16"
44.
Luc ROOSEN
Tulip Computers 13'27"
45.
Phil ANDERSON
Motorola 13'39"
46.
Luis PÉREZ GARCÍA
Festina - Lotus 13'49"
47.
Arsenio GONZÁLEZ GUTIÉRREZ
Clas - Cajastur 13'50"
48.
Alberto LEANIZBARRUTIA ABAUNZA
Clas - Cajastur 14'08"
49.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM - Sanyo 14'10"
50.
Fernando MARTINEZ DE GEREÑU OTXOA DE OLANO
Wigarma 14'34"
51.
Carlos HERNÁNDEZ BAILO
Festina - Lotus 14'58"
52.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Festina - Lotus 17'31"
53.
Vladimir PULNIKOV
Carrera - Vagabond - Tassoni 17'39"
54.
Ron KIEFEL
Motorola 18'50"
55.
Fernando ESCARTÍN COTI
Clas - Cajastur 19'48"
56.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Banesto 20'12"
57.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Vagabond - Tassoni 20'59"
58.
Richard VIRENQUE
R.M.O. 21'01"
59.
Francisco Javier MAULEÓN UNSUAIN
Clas - Cajastur 21'07"
60.
Ivan IVANOV
Seur 22'03"
61.
Aitor GARMENDIA ARBILLA
Banesto 22'04"
62.
Roberto LEZAUN ZUBIRIA
Banesto 22'37"
63.
Uwe AMPLER
Telekom 22'44"
64.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 25'12"
65.
Oliverio RINCÓN QUINTANA
Kelme 25'18"
66.
Andrea CHIURATO
Gatorade - Château d'Ax 25'31"
67.
Martin EARLEY
PDM - Ultima - Concorde 25'52"
68.
Harald MAIER
PDM - Ultima - Concorde 25'54"
69.
Alessandro GIANELLI
Carrera - Vagabond - Tassoni 26'03"
70.
Gianni BUGNO
Gatorade - Château d'Ax 26'36"
71.
David RAYNER
Buckler 26'51"
72.
Per PEDERSEN
Amaya Seguros
73.
Yvon MADIOT
Telekom 27'29"
74.
Americo Neves SILVA
Artiach - Royal - Fruco
75.
Sergei USLAMINE
TVM - Sanyo
76.
Francisco Ignacio SAN ROMÁN MARTÍN
Banesto 30'07"
77.
Melcior MAURI PRAT
O.N.C.E. 31'09"
78.
Franco CHIOCCIOLI
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 31'16"
79.
Xavier CLARAMUNT GALLARDO
Puertas Mavisa 31'29"
80.
Falk BODEN
PDM - Ultima - Concorde 32'13"
81.
Mario KUMMER
PDM - Ultima - Concorde 32'26"
82.
Henri CARDENAS
Carrera - Vagabond - Tassoni 33'08"
83.
Ivan GOTTI
Gatorade - Château d'Ax 34'02"
84.
Santos HERNÁNDEZ CALVO
Artiach - Royal - Fruco 34'28"
85.
Jan SIEMONS
TVM - Sanyo 34'38"
86.
Asiat SAITOV
Kelme 34'56"
87.
Roberto GUSMEROLI
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 35'12"
88.
Miguel ARROYO
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 35'25"
89.
Juan Carlos GONZÁLEZ SALVADOR
Puertas Mavisa 35'34"
90.
Andrei TETERYUK
Carrera - Vagabond - Tassoni 36'02"
91.
Joaquin LLACH RAMISA
Artiach - Royal - Fruco 36'26"
92.
Juan Francisco GUILLEN
Wigarma 37'43"
93.
Alfredo IRUSTA SAMPEDRO
Seur 39'49"
94.
Bo André NAMTVEDT
Subaru - Montgomery 40'20"
95.
Harry LODGE
Tulip Computers 40'30"
96.
Ramón ROTA MUÑOZ
Kelme 41'34"
97.
Oscar PELLICIOLI
Gatorade - Château d'Ax 42'36"
98.
Michel DERNIES
Motorola 42'46"
99.
Bruno CORNILLET
Z 43'15"
100.
Sepp HOLZMANN
Telekom 46'58"
101.
Juan Carlos ARRIBAS GALLEGO
Artiach - Royal - Fruco 48'11"
102.
Viktor RJAKSINSKI
Seur 48'15"
103.
Jose Antonio SANCHEZ VALENCIA
Artiach - Royal - Fruco
104.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Gatorade - Château d'Ax 50'35"
105.
Robert MATWEW
Telekom 50'42"
106.
Patrick ROBEET
Buckler 51'17"
107.
Marc SIEMONS
TVM - Sanyo 51'27"
108.
Juan José MARTÍNEZ FERNÁNDEZ
Wigarma 52'07"
109.
Casimiro MOREDA GARCÍA TIZÓN
Puertas Mavisa 52'58"
110.
José Luis MORÁN CABRERA
Puertas Mavisa 53'01"
111.
Miguel Ángel MARTÍNEZ TORRES
O.N.C.E. 53'25"
112.
Martin KOKKELKOREN
Buckler 54'09"
113.
Laurent BEZAULT
Z 54'17"
114.
Jan NEVENS
Lotto 55'16"
115.
Jos VAN DER PAS
TVM - Sanyo 55'35"
116.
Norman ALVIS
Motorola 55'47"
117.
Acacio DA SILVA
Festina - Lotus 55'50"
118.
Urs ZIMMERMANN
Motorola 56'13"
119.
Fernando FERRERO
Wigarma 56'17"
120.
Ion ARROSPIDE
Artiach - Royal - Fruco 56'36"
121.
Nate REISS
Subaru - Montgomery 57'48"
122.
Peter ROES
Lotto 57'56"
123.
Abelardo RONDÓN
Gatorade - Château d'Ax 1h00'05"
124.
Vadim CHABALKINE
Festina - Lotus 1h00'28"
125.
José PEDRERO
Puertas Mavisa 1h00'50"
126.
Mario CHIESA
Carrera - Vagabond - Tassoni 1h01'29"
127.
Remo ROSSI
Carrera - Vagabond - Tassoni 1h01'36"
128.
Edoardo ROCCHI
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 1h01'58"
129.
Brian WALTON
Motorola 1h02'26"
130.
Francesco CESARINI
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 1h02'31"
131.
Andrei ZOUBOV
Festina - Lotus 1h02'34"
132.
Rob MULDERS
Buckler 1h03'18"
133.
Juan Rodrigo ARENAS GONZÁLEZ
Kelme 1h04'39"
134.
Jacques VAN DER POEL
Tulip Computers 1h04'52"
135.
Enrique GERRIKAGOITIA MEABE
Wigarma 1h06'23"
136.
Wim SELS
Tulip Computers 1h07'30"
137.
Gino VAN HOOYDONCK
Buckler 1h18'16"
138.
Markus SCHLEICHER
Telekom 1h19'01"
139.
Raymond MEIJS
Tulip Computers 1h19'12"