Vuelta a España 1995  |  Prologue. Zaragoza - Zaragoza   

50th edition

7 km, 2 September 1995

Rider Team Time
1.
Abraham OLANO
Mapei - GB - Latexco 07'51"
2.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
3.
Adriano BAFFI
Mapei - GB - Latexco
4.
Johan BRUYNEEL
O.N.C.E.
5.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
6.
Viatcheslav EKIMOV
Novell Software
7.
Bjarne RIIS
Gewiss - Ballan
8.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
9.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
10.
Michael ANDERSSON
Sicasal - Acral
11.
Marino ALONSO
Banesto
12.
Michele BARTOLI
Mercatone Uno - Saeco
13.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
14.
Jesper SKIBBY
TVM
15.
Orlando RODRIGUES
Artiach - Chiquilin
16.
Pjotr UGRUMOV
Gewiss - Ballan
17.
Jean-Claude COLOTTI
GAN
18.
Gianluca PIANEGONDA
Polti - Granarolo - Santini
19.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - GB - Latexco
20.
Edwig VAN HOOYDONCK
Novell Software
21.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E.
22.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Banesto
23.
Roberto PISTORE
Polti - Granarolo - Santini
24.
Tom CORDES
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda
25.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
26.
Stefano ZANINI
Gewiss - Ballan
27.
Rosario FINA
Mercatone Uno - Saeco
28.
Pascal LANCE
GAN
29.
Frankie ANDREU
Motorola
30.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
31.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Ballan
32.
Álvaro MEJÍA
Motorola
33.
Vitor Manuel GAMITO
Sicasal - Acral
34.
Mirko GUALDI
Polti - Granarolo - Santini
35.
Daniel CLAVERO
Artiach - Chiquilin
36.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB - Latexco
37.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Sureña - Avianca
38.
Paolo FORNACIARI
Mercatone Uno - Saeco
39.
Andrea PERON
Motorola
40.
Felix GARCIA CASAS
Artiach - Chiquilin
41.
Asiat SAITOV
Artiach - Chiquilin
42.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Ballan
43.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Euskadi - Orbea
44.
Joona LAUKKA
Festina - Lotus
45.
Giuseppe PETITO
Mercatone Uno - Saeco
46.
Marcel WÜST
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda
47.
Dainis OZOLS
Novell Software
48.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
49.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
50.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM
51.
Iñigo CUESTA
Euskadi - Orbea
52.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
53.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
54.
Eddy SEIGNEUR
GAN
55.
Mauro GIANETTI
Polti - Granarolo - Santini
56.
David GARCIA MARQUINA
Banesto
57.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Mapei - GB - Latexco
58.
Manuel ABREU
Sicasal - Acral
59.
Antonio POLITANO
Mercatone Uno - Saeco
60.
Giorgio FURLAN
Gewiss - Ballan
61.
Erwin NIJBOER
Banesto
62.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Sureña - Avianca
63.
José Luis SANTAMARÍA GONZÁLEZ
Artiach - Chiquilin
64.
Ivan CERIOLI
Gewiss - Ballan
65.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios
66.
Jean-Cyril ROBIN
Festina - Lotus
67.
Didier ROUS
GAN
68.
Bart LEYSEN
Mapei - GB - Latexco
69.
Mirko CREPALDI
Polti - Granarolo - Santini
70.
Rob MULDERS
Novell Software
71.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
72.
Leonardo SIERRA
Carrera - Tassoni
73.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Artiach - Chiquilin
74.
Vicente APARICIO
Banesto
75.
Simone BIASCI
Mercatone Uno - Saeco
76.
Mario CHIESA
Carrera - Tassoni
77.
Nicolas AUBIER
GAN
78.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Sureña - Avianca
79.
Jose Luis SANCHEZ DE LA ROCHA
Kelme - Sureña - Avianca
80.
Eleuterio ANGUITA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda
81.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
82.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Sicasal - Acral
83.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Sureña - Avianca
84.
Alfredo IRUSTA SAMPEDRO
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda
85.
Martial LOCATELLI
Chazal - MBK - König
86.
Henk VOGELS
Novell Software
87.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom
88.
Arnaud PRÉTOT
GAN
89.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Sicasal - Acral
90.
Johnny WELTZ
Motorola
91.
Iñigo GONZALEZ DE HEREDIA
Euskadi - Orbea
92.
Eddy BOUWMANS
Novell Software
93.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E.
94.
Ramon GARCIA ESPANA
Artiach - Chiquilin
95.
Eros POLI
Mercatone Uno - Saeco
96.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios
97.
José Angel VIDAL
Kelme - Sureña - Avianca
98.
Manuel RODRIGUEZ GIL
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios
99.
Claus Michael MØLLER
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda
100.
Axel MERCKX
Motorola
101.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Novell Software
102.
Eloy SANTAMARIA PEREDA
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios
103.
Joaquim Augusto Oliveira GOMES
Sicasal - Acral
104.
Jose Francisco JARQUE
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios
105.
Mario SCIREA
Polti - Granarolo - Santini
106.
Kaspars OZERS
Motorola
107.
Nicola MINALI
Gewiss - Ballan
108.
Manuel PASCUAL SOLER
Artiach - Chiquilin
109.
Kevin LIVINGSTON
Motorola
110.
George HINCAPIE
Motorola
111.
Federico ECHAVE
Mapei - GB - Latexco
112.
Servais KNAVEN
TVM
113.
Tristan HOFFMAN
TVM
114.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus
115.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Ballan
116.
Pascal CHANTEUR
Chazal - MBK - König
117.
Marco PANTANI
Carrera - Tassoni
118.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
119.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - GB - Latexco
120.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
121.
Stéphane GOUBERT
Festina - Lotus
122.
Carmelo MIRANDA
Banesto
123.
Cezary ZAMANA
Motorola
124.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom
125.
Michael BOOGERD
Novell Software
126.
Filippo SIMEONI
Carrera - Tassoni
127.
Jordi GILABERT
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios
128.
Jose Manuel GARCIA
Artiach - Chiquilin
129.
Roberto TORRES TOLEDANO
Festina - Lotus
130.
Roland MEIER
TVM
131.
Sergei OUTCHAKOV
Polti - Granarolo - Santini
132.
Sven TEUTENBERG
Novell Software
133.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Sureña - Avianca
134.
Marco ARTUNGHI
Carrera - Tassoni
135.
Stefano CEMBALI
Carrera - Tassoni
136.
Cédric VASSEUR
GAN
137.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda
138.
Bruno CORNILLET
Chazal - MBK - König
139.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
140.
Oscar PELLICIOLI
Polti - Granarolo - Santini
141.
Serafim VIEIRA
Sicasal - Acral
142.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Tassoni
143.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Sureña - Avianca
144.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios
145.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
146.
Jean-François BERNARD
Chazal - MBK - König
147.
Inaki AYARZAGUENA
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios
148.
Thierry GOUVENOU
GAN
149.
Bert DIETZ
Team Deutsche Telekom
150.
Ricardo FELGUEIRAS DA SILVA
Sicasal - Acral
151.
Jose Antonio ESPINOSA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 01'00"
152.
Ruggero BORGHI
Mercatone Uno - Saeco 01'02"
153.
Jose Martin FARFAN
Kelme - Sureña - Avianca
154.
Íñigo CHAURREAU
Polti - Granarolo - Santini 01'03"
155.
Gilles DELION
Chazal - MBK - König
156.
Asier GUENETXEA
Euskadi - Orbea 01'04"
157.
José Ramón URIARTE
Banesto 01'05"
158.
Jose Manuel URIA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda
159.
Martin VAN STEEN
TVM 01'06"
160.
Ibon AJURIA GORDON
Euskadi - Orbea
161.
Roberto LEZAUN
Euskadi - Orbea 01'07"
162.
Roberto LAISEKA
Euskadi - Orbea 01'09"
163.
Juan Carlos GONZÁLEZ SALVADOR
Euskadi - Orbea
164.
Dimitri TCHERKACHINE
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 01'10"
165.
Thierry ELISSALDE
Euskadi - Orbea 01'11"
166.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Banesto 01'14"
167.
Jean-Pierre BOURGEOT
Chazal - MBK - König 01'15"
168.
Peter VAN PETEGEM
TVM 01'16"
169.
Remo ROSSI
Carrera - Tassoni
170.
Carlos Manuel OLIVEIRA PINHO
Sicasal - Acral 01'17"
171.
Raymond THEBES
TVM
172.
Carlos Alberto LIZCANO MAYA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda
173.
Giuseppe CALCATERRA
Mercatone Uno - Saeco 01'18"
174.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 01'19"
175.
Philippe LOUVIOT
Chazal - MBK - König 01'21"
176.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Mapei - GB - Latexco 01'25"
177.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM 01'26"
178.
Miguel ARROYO
Chazal - MBK - König 01'28"
179.
Jimmy DELBOVE
Chazal - MBK - König
180.
Pascal DERAMÉ
GAN
GC Leader

Stage information

Start, finish: Prologue. Zaragoza - Zaragoza

Race Type: Prologue

Distance: 7 km

Date: 2 September 1995