Giro d'Italia 1999  |  General classification    

82nd edition

General classification

15 May 1999 - 6 June 1999

Rider Team Time
1.
Ivan GOTTI
Team Polti 99h55'56"
2.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Cannondale 03'35"
3.
Gilberto SIMONI
Ballan - Alessio 03'36"
4.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank 05'16"
5.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 07'47"
6.
Niklas AXELSSON
Navigare - Gaerne 09'38"
7.
Serhiy GONCHAR
Vini Caldirola - Sidermec 12'07"
8.
Daniële DE PAOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 14'20"
9.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 15'53"
10.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 17'31"
11.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 17'39"
12.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 20'14"
13.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 22'44"
14.
Richard VIRENQUE
Team Polti 24'15"
15.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 24'38"
16.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 42'12"
17.
Giuseppe DI GRANDE
Mapei - Quick Step 44'23"
18.
Pavel PADRNOS
Lampre - Daikin 44'30"
19.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank 47'39"
20.
Nicola MICELI
Liquigas 47'40"
21.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil 51'31"
22.
Andrei TETERYUK
Liquigas 51'48"
23.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Kelme - Costa Blanca 53'36"
24.
Felice PUTTINI
Amica Chips - Costa de Almeria 1h00'25"
25.
Oscar MASON
Liquigas 1h02'17"
26.
Gerrit GLOMSER
Navigare - Gaerne 1h04'15"
27.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Cannondale 1h06'18"
28.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 1h09'58"
29.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 1h11'37"
30.
Davide REBELLIN
Team Polti 1h14'11"
31.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 1h14'28"
32.
Amilcare TRONCA
Amica Chips - Costa de Almeria 1h17'28"
33.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 1h19'34"
34.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto 1h23'14"
35.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 1h28'25"
36.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step 1h35'04"
37.
Alessandro SPEZIALETTI
Mobilvetta - Northwave 1h37'41"
38.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 1h39'02"
39.
Francisco Javier CEREZO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 1h39'29"
40.
Vladimir DUMA
Navigare - Gaerne 1h41'13"
41.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Banesto 1h45'00"
42.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 1h48'01"
43.
Matteo TOSATTO
Ballan - Alessio 1h49'24"
44.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step 1h50'25"
45.
Prudencio INDURAIN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 1h52'06"
46.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 1h52'19"
47.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec 1h54'51"
48.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step 1h55'12"
49.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 1h55'23"
50.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 2h00'58"
51.
Orlando Sergio Gomes RODRIGUES
Banesto 2h03'07"
52.
Evgueni BERZIN
Amica Chips - Costa de Almeria 2h05'45"
53.
Fausto DOTTI
Liquigas 2h06'20"
54.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec 2h10'09"
55.
Pascal RICHARD
Mobilvetta - Northwave 2h10'10"
56.
Andrea PERON
O.N.C.E. - Deutsche Bank 2h10'11"
57.
Marco MAGNANI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 2h10'21"
58.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria 2h14'08"
59.
Bo HAMBURGER
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 2h17'06"
60.
Roberto PETITO
Saeco - Cannondale 2h21'15"
61.
Cristiano FRATTINI
Liquigas 2h26'59"
62.
Stefano PANETTA
Navigare - Gaerne 2h32'52"
63.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 2h33'46"
64.
Fabrizio GUIDI
Team Polti 2h37'14"
65.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Northwave 2h38'45"
66.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto 2h38'49"
67.
Mario SCIREA
Saeco - Cannondale 2h40'43"
68.
Francisco CABELLO
Kelme - Costa Blanca 2h41'15"
69.
Enrico CASSANI
Team Polti 2h41'56"
70.
Alessandro PETACCHI
Navigare - Gaerne 2h43'05"
71.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Sidermec 2h43'09"
72.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 2h45'48"
73.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 2h46'23"
74.
Mirko CELESTINO
Team Polti 2h47'01"
75.
Martin HVASTIJA
Ballan - Alessio 2h47'35"
76.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti 2h47'54"
77.
Ruslan IVANOV
Liquigas 2h48'11"
78.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites 2h51'46"
79.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca 2h53'09"
80.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 2h53'18"
81.
Dario PIERI
Navigare - Gaerne 2h53'27"
82.
Diego FERRARI
Riso Scotti - Vinavil 2h55'05"
83.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 2h56'41"
84.
David NAVAS
Banesto 2h56'45"
85.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 2h56'53"
86.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Cannondale 2h57'15"
87.
Biagio CONTE
Liquigas 2h58'20"
88.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria 2h58'34"
89.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 2h58'43"
90.
Filippo SIMEONI
Riso Scotti - Vinavil 2h59'38"
91.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites 3h00'45"
92.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 3h01'01"
93.
Ginés SALMERÓN MARTÍNEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 3h03'39"
94.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Kelme - Costa Blanca 3h03'40"
95.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin 3h06'19"
96.
Rodolfo ONGARATO
Liquigas 3h06'46"
97.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil 3h07'03"
98.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - Sidermec 3h07'28"
99.
Samuele SCHIAVINA
Riso Scotti - Vinavil 3h08'08"
100.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 3h08'09"
101.
Carlos SASTRE
O.N.C.E. - Deutsche Bank 3h09'39"
102.
Gabriele BALDUCCI
Navigare - Gaerne 3h09'54"
103.
Fabio BALDATO
Ballan - Alessio 3h12'12"
104.
Mauro RADAELLI
Vini Caldirola - Sidermec 3h17'03"
105.
Carlo Marino BIANCHI
Riso Scotti - Vinavil 3h17'41"
106.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 3h19'30"
107.
Denis ZANETTE
Team Polti 3h19'54"
108.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Northwave 3h19'57"
109.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Cannondale 3h24'20"
110.
Andrea BROGNARA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 3h24'53"
111.
Stefano FAUSTINI
Mobilvetta - Northwave 3h25'08"
112.
Francesco ARAZZI
Amica Chips - Costa de Almeria 3h25'28"
113.
Nicola MINALI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 3h27'21"
114.
Alessio GALLETTI
Saeco - Cannondale 3h32'56"
115.
Miquel VAN KESSEL
TVM - Farm Frites 3h37'03"
116.
Hendrik VAN DIJCK
TVM - Farm Frites 3h48'49"