Bayern Rundfahrt 2004  |  Stage 3. Aichach - Aichach   

8th edition

15.8 km, 21 May 2004

Rider Team Time
1.
Michael RICH
Gerolsteiner 19h10'42"
2.
Jens VOIGT
Team CSC 12'03"
3.
Rolf ALDAG
T-Mobile Team 23'54"
4.
Andreas KLÖDEN
T-Mobile Team 25'20"
5.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner 33'22"
6.
Jean NUTTLI
Volksbank - Ideal - Leingruber 35'00"
7.
Tomasz BROŻYNA
Action - ATI 38'08"
8.
Bradley WIGGINS
Crédit Agricole 38'33"
9.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 41'37"
10.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team 44'56"
11.
Björn GLASNER
Team Lamonta 45'44"
12.
Timo SCHOLZ
Winfix - Arnolds Sicherheit 46'26"
13.
Thomas LIESE
Winfix - Arnolds Sicherheit 48'13"
14.
Stefan SCHUMACHER
Team Lamonta 52'31"
15.
Peter MAGYAROSI
Team Lamonta 53'27"
16.
Pascal HUNGERBÜHLER
Volksbank - Ideal - Leingruber 54'39"
17.
Matej JURČO
De Nardi - Piemme Telekom 56'38"
18.
Jakob Storm PIIL
Team CSC 57'06"
19.
Sergio MARINANGELI
Domina Vacanze 57'13"
20.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC 1h06'00"
21.
Ronny LAUKE
Winfix - Arnolds Sicherheit 1h10'15"
22.
Martin MÜLLER
Team Wiesenhof 1h11'37"
23.
Guillaume AUGER
R.A.G.T. Semences - MG Rover 1h11'27"
24.
Roberto LOCHOWSKI
Team Wiesenhof 1h11'54"
25.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 1h13'02"
26.
Murilo Antonio FISCHER
Domina Vacanze 1h13'50"
27.
Robert RETSCHKE
Team ComNet - Senges 1h15'14"
28.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 1h18'11"
29.
Klaus MUTSCHLER
R.A.G.T. Semences - MG Rover 1h18'15"
30.
René WEISSINGER
Volksbank - Ideal - Leingruber 1h19'05"
31.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Lamonta 1h20'00"
32.
Alexandre BAZHENOV
Domina Vacanze 1h22'03"
33.
Stefan KUPFERNAGEL
Team Lamonta 1h23'54"
34.
Massimiliano GENTILI
Domina Vacanze 1h24'27"
35.
Lubor TESAŘ
eD'system - ZVVZ 1h24'39"
36.
Mauro SANTAMBROGIO
Team LPR - Piacenza Management SRL 1h24'05"
37.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 1h28'00"
38.
Markus GANSER
Team ComNet - Senges 1h28'22"
39.
Daniele MASOLINO
Team LPR - Piacenza Management SRL 1h30'05"
40.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 1h35'58"
41.
Mads KAGGESTAD
Crédit Agricole 1h36'12"
42.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole 1h37'43"
43.
David KOPP
Team Lamonta 1h37'49"
44.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover 1h37'53"
45.
Elio AGGIANO
Team LPR - Piacenza Management SRL 1h38'07"
46.
Massimiliano MORI
Domina Vacanze 1h39'06"
47.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC 1h39'10"
48.
Damien NAZON
Crédit Agricole 1h39'38"
49.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner 1h42'08"
50.
Pierre BOURQUENOUD
R.A.G.T. Semences - MG Rover 1h42'34"
51.
Fraser MACMASTER
Volksbank - Ideal - Leingruber 1h42'55"
52.
Paolo LONGO BORGHINI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 1h43'22"
53.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
T-Mobile Team 1h48'13"
54.
Harald MORSCHER
Volksbank - Ideal - Leingruber 1h50'34"
55.
Antonio BUCCIERO
Saeco 1h50'53"
56.
Patrick HOLSCHE
Winfix - Arnolds Sicherheit 1h51'06"
57.
Jörg LUDEWIG
Saeco 1h54'33"
58.
Stefano CASAGRANDA
Saeco 1h55'15"
59.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 1h58'16"
60.
Kairat BAIGUDINOV
Capec 1h59'20"
61.
Jan POKRANDT
RSH GS III 2h02'52"
62.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole 2h07'25"
63.
Thorsten RUND
Winfix - Arnolds Sicherheit 2h08'24"
64.
David CLINGER
Domina Vacanze
65.
Dennis HAUEISEN
RSH GS III 2h10'30"
66.
Rafael NURITDINOV
De Nardi - Piemme Telekom 2h10'47"
67.
Bartosz HUZARSKI
Action - ATI 2h11'32"
68.
Michał PAWLYTA
Action - ATI 2h11'36"
69.
Corey SWEET
Team ComNet - Senges 2h14'06"
70.
Marco GILI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 2h19'47"
71.
Wolfram WIESE
Team ComNet - Senges 2h21'31"
72.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 2h21'44"
73.
Karsten VOGEL
Team ComNet - Senges 2h23'20"
74.
Frank DRESSLER
Team ComNet - Senges 2h25'56"
75.
Bruno THIBOUT
R.A.G.T. Semences - MG Rover 2h28'02"
76.
David KUPKA
eD'system - ZVVZ 2h28'31"
77.
Nicola GAVAZZI
Saeco 2h29'09"
78.
Viktor SHESTAKOV
Capec 2h32'25"
79.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 2h33'41"
80.
Gilles BOUVARD
R.A.G.T. Semences - MG Rover 2h36'28"
81.
Carsten PODLESCH
Team Wiesenhof 2h37'19"
82.
Gregor WILLWOHL
Winfix - Arnolds Sicherheit 2h43'15"
83.
Gabriele BALDUCCI
Saeco 2h43'13"
84.
Krzysztof KRZYWY
Action - ATI 2h43'15"
85.
Claudio LUCCHINI
Team LPR - Piacenza Management SRL 2h46'14"
86.
Udo MÜLLER
RSH GS III 2h47'39"
87.
Alexandr DYMOVSKIKH
Capec 2h49'21"
88.
Assan BAZAYEV
Capec 2h50'01"
89.
Devis MIORIN
De Nardi - Piemme Telekom 2h54'29"
90.
Maxim IGLINSKIY
T-Mobile Team 2h55'42"
91.
Andreas MATZBACHER
Saeco 2h55'56"
92.
Fabrizio GUIDI
Team CSC 2h58'07"
93.
Jan RICHTER
Team Hygia - Koga 2h58'36"
94.
Enrico GRIGOLI
De Nardi - Piemme Telekom 3h04'23"
95.
Adam WADECKI
Action - ATI 3h05'56"
96.
Peter PRESSLAUER
Volksbank - Ideal - Leingruber 3h09'52"
97.
Bakhtiyar MAMYROV
Capec 3h15'59"
98.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner 3h19'05"
99.
Mauro ZINETTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 3h23'54"
100.
Danilo NAPOLITANO
Team LPR - Piacenza Management SRL 3h25'49"
101.
Robert SCZEPUREK
RSH GS III 3h32'15"
102.
Roman BRONIŠ
eD'system - ZVVZ 3h50'30"
103.
Pawel JERECZEK
Action - ATI 3h52'19"
104.
Sebastian FREESE
Team Hygia - Koga 4h40'59"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Aichach - Aichach

Race Type: Time Trial

Distance: 15.8 km

Date: 21 May 2004